کد خبر : 19369
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴

توضیحات دژپسند درباره رشد اقتصادی غیرنفتی

توضیحات دژپسند درباره رشد اقتصادی غیرنفتی

وزیر اقتصاد گفت: بازار سرمایه یکی از کانال‌های مهم تحقق مردمی کردن اقتصاد است، بدین معنی که امکان دارد میزان پس انداز شخصی کفایت خرید یک واحد اقتصادی از دولت را ندهد ولی می‌توان با خرید بخشی از سهام یک واحد در اقتصاد مشارکت کرد بنابراین با این روش همه افراد می‌توانند با مقادیر بسیار کم، بنگاه‌های اقتصادی را خریداری و در اقتصاد مشارکت کنند. گسترش‌نیوز: فرهاد دژپسند در مصاحبه با رادیو گفت: در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی شاهکار بی‌نظیر تاریخی در مملکت اتفاق افتاد و شاید بتوان گفت در ۴۰۰ سال اخیر یگانه جنگی بود که با این وسعت و بزرگی به ایران تحمیل شد ولی خدا را شکر در پایان جنگ یک سانتی‌متر از خاک وطن به‌دست دشمن نیفتاد بلکه اقتدار کشور چنان بالا رفت که دیگران پس از جنگ هم حتی جرات نگاه چپ به این آب و خاک را نداشتند. وی اظهار کرد: این افتخار بزرگ حاصل ازخودگذشتگی‌ها و ایثارگری‌های خیل عظیم شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان بی‌ادعا بود که برای دفاع از انقلاب، اسلام، استقلال و تمامیت ارضی کشور دل از همه چیز بریدند و سر افرازانه به دیدار معبود شتافتند. وزیر اقتصاد گفت: عراق در این جنگ تنها نبود بلکه بسیاری از کشور و دولت‌ها به روش‌های مختلف مالی، تسلیحات نظامی و غیره کمک حال صدام بودند تا بتوانند نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنند. متاسفانه در داخل هم حرکت‌های نامبارک زیادی شکل گرفت و دنبال این بودند که در اداره امور جامعه تنش و اختلال ایجاد کنند که همه این موارد و مسائل دست به‌دست هم داد تا یک حرکت بسیار وسیعی سازمان یابد و به یک معنا جنگ هشت ساله بر ایران تحمیل شود. وی گفت: مهم‌ترین نکته در کنار فرماندهی و رهبری عالی، وحدت و همدلی و حس گسترده انسان دوستی همه مردم و مردمی کردن اداره جنگ بود.[…]

وزیر اقتصاد گفت: بازار سرمایه یکی از کانال‌های مهم تحقق مردمی کردن اقتصاد است، بدین معنی که امکان دارد میزان پس انداز شخصی کفایت خرید یک واحد اقتصادی از دولت را ندهد ولی می‌توان با خرید بخشی از سهام یک واحد در اقتصاد مشارکت کرد بنابراین با این روش همه افراد می‌توانند با مقادیر بسیار کم، بنگاه‌های اقتصادی را خریداری و در اقتصاد مشارکت کنند.

گسترش‌نیوز: فرهاد دژپسند در مصاحبه با رادیو گفت: در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی شاهکار بی‌نظیر تاریخی در مملکت اتفاق افتاد و شاید بتوان گفت در ۴۰۰ سال اخیر یگانه جنگی بود که با این وسعت و بزرگی به ایران تحمیل شد ولی خدا را شکر در پایان جنگ یک سانتی‌متر از خاک وطن به‌دست دشمن نیفتاد بلکه اقتدار کشور چنان بالا رفت که دیگران پس از جنگ هم حتی جرات نگاه چپ به این آب و خاک را نداشتند.

وی اظهار کرد: این افتخار بزرگ حاصل ازخودگذشتگی‌ها و ایثارگری‌های خیل عظیم شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان بی‌ادعا بود که برای دفاع از انقلاب، اسلام، استقلال و تمامیت ارضی کشور دل از همه چیز بریدند و سر افرازانه به دیدار معبود شتافتند.

وزیر اقتصاد گفت: عراق در این جنگ تنها نبود بلکه بسیاری از کشور و دولت‌ها به روش‌های مختلف مالی، تسلیحات نظامی و غیره کمک حال صدام بودند تا بتوانند نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنند. متاسفانه در داخل هم حرکت‌های نامبارک زیادی شکل گرفت و دنبال این بودند که در اداره امور جامعه تنش و اختلال ایجاد کنند که همه این موارد و مسائل دست به‌دست هم داد تا یک حرکت بسیار وسیعی سازمان یابد و به یک معنا جنگ هشت ساله بر ایران تحمیل شود.

وی گفت: مهم‌ترین نکته در کنار فرماندهی و رهبری عالی، وحدت و همدلی و حس گسترده انسان دوستی همه مردم و مردمی کردن اداره جنگ بود. یعنی جنگ از سوی دولت و دولتمردان یا ارتش کلاسیک اداره نشد بلکه بوسیله همین مردم کوچه و بازار، پیر و جوان و زن و مرد به نحو احسن مدیریت شد.

دژپسند با اظهار اینکه مشارکت مردم در جبهه فقط مشارکت رزمی افراد نبود بلکه مشارکت در تامین مالی، مدیریتی و استفاده بهینه از منابع هم بود، گفت: نکته حائز اهمیت اینکه وقتی مردم در جبهه حضور پیدا می‌کردند، دسته بندی نمی‌شدند و اگر هم دسته بندی می‌شدند، بر مبنای شایستگی‌ها بود نه قوم و قبیله‌ای، رنگ و منطقه، رسمی و غیر رسمی بودن و سپاهی و ارتشی بودن؛ بلکه یک ملاک وجود داشت آن هم توانمندی و شایستگی افراد بود.

وی اظهارکرد: این امر سبب تجمیع امکانات و منابع انسانی در کنار از خودگذشتگی هایی که وجود داشت شد تا یک هم افزایی مضاعفی ایجاد شود و خوشبختانه در این هم افزایی مستمر و مضاعف ابداعاتی صورت می‌گرفت که درصد پیروزی را در جبهه‌های جنگ افزایش می‌داد.

وزیر اقتصاد افزود: حضور گسترده مردم در پشت جبهه هم همینطور بود. یعنی در پشت جبهه هیچ کس به دنبال این نبود که منازل خود را تبدیل به انبار کالا کند بلکه همه به همان سهمیه کوپنی راضی بودند؛ منظور این نیست که در شرایط فعلی اقتصادی همان الگوی کوپنی در کشور اجرا شود. این فرهنگ مناسبی بود که در زمان جنگ تحمیلی وجود داشت و کمک می‌کرد مسئولان منابع کم کشور را به مواردی اختصاص دهند که ضروری تر است.

وی ضمن اشاره به متغیر‌های کلان اقتصادی از سال‌های ۵۹ تا ۶۷ گفت: بطورکلی سه مقطع زمانی یعنی ۵۹ تا ۶۰، ۶۰ تا ۶۴ و ۶۵ تا ۶۷ را می‌توان برای این دوره تعریف کرد. سال ۶۰ تا ۶۴ متغیرهای کلان اقتصادی یک شرایط ویژه‌ای داشت. یعنی تورم همواره روند کاهنده داشت به گونه‌ای که در سال ۶۴ به ۹ر۶ درصد رسید؛ نکته قابل توجه اینکه از سال ۵۳ تا به امروز کمترین نرخ تورم متعلق به همان دوران است. برخی‌ها این کاهش تورم را به غلط ناشی از افزایش واردات و دخالت دولت می‌دانند، در حالی که چنین چیزی نیست. چون دولتمردان وقت توانسته بودند سیاست هایی اتخاذ کنند که تاثیر مثبتی روی کاهش تورم داشته باشد. نکته حائز اهمیت تر اینکه بعضی از اقتصاددان هایی که گرایشی پولی دارند علت العلل تورم را رشد نقدینگی می‌دانند.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: سال ۶۳ که یکسال قبل از دستیابی به تورم نرخ پائین ۹ر۶ درصدی بود، نرخ رشد نقدینگی هم بسیار پائین یعنی درحدود ۶ درصد بود؛ پس می‌توان گفت مجموعه‌ای از عوامل در حوزه پولی و سیاستی توانسته بود دست به‌دست هم بدهد و این شرایط را ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به اینکه تکانه شدید نفتی که پایان سال ۶۴ شروع و تا سال ۶۷ ادامه داشت، افزود: نرخ رشد اقتصادی ایران در این سه سال منفی بود و تورم از ۹ر۶ درصد سال ۶۴ متاثر از همین تکانه به بالای ۲۵ درصد در سال ۶۵ رسید. وقتی درآمد دولت کاهش یافت، ناچار شد از نظام بانکی استقراض کند و این استقراض توانست در عمل تاثیر منفی روی تورم بگذارد.چنانکه حداکثر تورم در سال ۶۷ که بیش از ۵۰ درصد بودجه از محل استقراض منابع بانکی تامین می‌شد به کمی بیش از ۲۹ درصد رسیده بود.

دژپسند بیان کرد: دشمن امروز هم با وضع تحریم‌ها و فشار حداکثری به دنبال ایجاد شکاف بین «مردم» و «دولت و حکومت» است که بتواند از جوار این شکاف به اهداف شوم خود برسد.

وی گفت: خوشبختانه هم اکنون با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب، ثبات لازم در متغیرهای کلان اقتصادی کشور ایجاد و نرخ رشد اقتصادی غیر نفتی هم در سه ماهه نخست امسال ۴ر۰ درصد مثبت شده در حالیکه نظر همه این بود که رشد اقتصادی منفی خواهد شد.

وزیر اقتصاد در ادامه بر مردمی کردن اقتصاد در کشور تاکید کرد و افزود: بطورکلی باید به این سمت رفت که مشارکت مردم در اقتصاد یک مشارکت واقعی، فعال و معنی‌دار باشد؛ بازار سرمایه یکی از کانال‌های مهم تحقق مردمی کردن اقتصاد است؛ بدین معنی که امکان دارد میزان پس انداز شخصی کفایت خرید یک واحد اقتصادی از دولت را ندهد ولی می‌توان با خرید بخشی از سهام یک واحد در اقتصاد مشارکت کرد بنابراین با این روش همه افراد می‌توانند با مقادیر بسیار کم، بنگاه‌های اقتصادی را خریداری و در اقتصاد مشارکت کنند.

وی گفت: همان طوری که مردم در زمان جنگ با صرفه جویی، قناعت و الگوی صحیح مصرف، به جبهه‌ها کمک می‌کردند اکنون هم می‌توانند در جنگ اقتصادی با پرهیز از انبار خانگی کالا، احتکار بنگاهی، سوء استفاده نکردن از شرایط سخت تحریمی و اقتصادی و الگوی صحیح مصرف کمک حال دولت و نظام باشند.

دژپسند افزود: تمامی آحاد مردم باید دست به‌دست هم دهند و اقتصاد کشور را به نحوی اداره کنند که دشمن از کرده خود پشیمان شود.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.