شماره : 31804
۳۰ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱

مخالفت سازمان هواپیمایی با افزایش قیمت بلیت

در پی افزایش خودسرانه نرخ پرواز توسط برخی شرکت‌های هواپیمایی، سخنگوی سازمان هواپیمایی از مخالفت با هرگونه افزایش قیمت و درخواست از ایرلاین‌ها برای فروش روی نرخ مصوب خبر داد. به گزارش  ایرنا، «محمد حسن ذیبخش» روز یکشنبه درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما طی چند روز اخیر در جمع خبرنگاران توضیح داد: سازمان هواپیمایی با

در پی افزایش خودسرانه نرخ پرواز توسط برخی شرکت‌های هواپیمایی، سخنگوی سازمان هواپیمایی از مخالفت با هرگونه افزایش قیمت و درخواست از ایرلاین‌ها برای فروش روی نرخ مصوب خبر داد.

به گزارش  ایرنا، «محمد حسن ذیبخش» روز یکشنبه درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما طی چند روز اخیر در جمع خبرنگاران توضیح داد: سازمان هواپیمایی با افزایش بلیت هواپیما کاملا مخالف است.

وی اضافه کرد: همه شرکت‌های هواپیمایی باید قیمت‌های فروش را به قیمت مصوب بازگردانند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی ادامه داد: در صورت ضرورت برای افزایش قیمت، این پیشنهاد حتما باید در شورای عالی هواپیمایی کشوری مطرح و نرخ‌ها در صورت موافقت وزیر راه و شهرسازی تغییر کند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31804 توسط سردبیر و در روز یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۱:۲۲
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31791
۳۰ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰

مراقب پیام‌های جعلی درباره بنزین و سهیمه باشید

مدتی است که پیامک‌هایی از سوی افراد سودجو درباره کارت هوشمند سوخت و مقدار سهمیه به مالکان خودروهای شخصی ارسال می‌شود که لازم است افراد در این باره هوشیاری کامل داشته باشند و از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی و بانکی، ارسال پیامک و نیز پرداخت وجه به آدرس‌های نامعتبر و جعلی خودداری کنند. به گزارش

مدتی است که پیامک‌هایی از سوی افراد سودجو درباره کارت هوشمند سوخت و مقدار سهمیه به مالکان خودروهای شخصی ارسال می‌شود که لازم است افراد در این باره هوشیاری کامل داشته باشند و از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی و بانکی، ارسال پیامک و نیز پرداخت وجه به آدرس‌های نامعتبر و جعلی خودداری کنند.

به گزارش جیب نیوز، پیام هایی هم چون اطلاع‌رسانی در مورد میزان سهمیه سوخت و یا راه‌های افزایش سهمیه، دریافت کارت سوخت بیشتر و پیام هایی از این قبیل تماما جعلی بوده و هیچ اعتباری ندارد و مردم باید هوشیار باشند و بدانند که اطلاع‌رسانی در این موارد تنها از سمت منابع معتبر صورت می گیرد.

به تازگی نیز شرکت پخش فراورده‌های نفتی اطلاعیه‌ای در این باره صادر و اعلام کرد که پورتال اطلاع‌ رسانی به آدرس www.niopdc.ir یا تماس با مرکز پاسخگویی این شرکت به شماره ۰۹۶۲۷ بهترین راه اطلاع از وضعیت سهمیه و یا صدور کارت سوخت است و هرگونه پیام و یا ایجاد ارتباط خارج از راه‌های ارتباطی مورد نظر، تأیید نمی‌شود.

برای دریافت کارت المثنی چه باید کرد؟

صدور کارت سوخت هوشمند المثنی فقط از طریق دفاتر پلیس +۱۰ مقدور است، زیرا افراد سودجو با هدف دستیابی به اطلاعات شخصی و کارت بانکی و کلاهبرداری از هموطنان و سوء استفاده‌های احتمالی اقدام به ایجاد سایت‌ های غیرمجاز کرده‌اند؛ بنابراین کسانی که کارت سوخت ندارند و تاکنون نیز درخواست صدور کارت سوخت نکرده اند، می‌توانند خود یا وکیل قانونی‌شان با در دست داشتن مدارک هویتی مالک خودرو و وسیله نقلیه به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنند. حذف رمز کارت سوخت نیز در نواحی شرکت ملی پخش قابل انجام است.

اگر کارت خود را گم کردیم چه کنیم؟

افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند می‌بایست برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در سریع‌ترین زمان ممکن به پلیس+ ۱۰ اطلاع دهند و با ارائه مدارک نسبت به منقضی کردن کارت سوخت قبلی و دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.

در صورتی که کارت سوخت در جایگاه مانده باشد شخص می بایست با مراجعه به جایگاه مورد نظر کارت سوخت خود را درخواست و اگر به هر دلیلی اپراتور اقدام به بازگرداندن کارت سوخت نکرد، فرد می‌تواند این موضوع را از طریق سامانه ثبت شکایات و پاسخگویی ۰۹۶۲۷ پیگیری کند.

در نهایت فرد می‌تواند با مراجعه به پلیس +۱۰ تقاضای خود را ثبت کند و از طریق سایت www.epolice.ir از نحوه صدور کارت خود مطلع شوند.
برای هر خودرو چند بار کارت سوخت صادر می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مالک خودرو تقاضای کارت سوخت المثنی داشته باشد، کارت برای آن فرد صادر می‌شود و محدودتی برای آن وجود ندارد اما اعلام شده که افراد در نگهداری کارت خود دقت کافی را داشته باشند

چه مدارکی لازم است؟

برای اشخاص حقیقی، یکی از مدارک شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه شامل اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نیاز است. برای اشخاص حقوقی نیز معرفی نامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با امضاء و مهر مجاز به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نماینده نیاز است.

دارندگان وکالت‌نامه معتبر قانونی از مالک نیز می توانند با ارائه مدارک شناسایی معتبر شامل اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نسبت به اخذ خدمات مورد نیاز اقدام کنند. در مورد خودروهای لیزینگی (خودروهای اجاره به شرط تملیک)، اسناد و مدارک در اختیار استفاده کننده خودرو شامل کارت خودرو ملاک عمل است.

مدارک شناسایی وسیله نقلیه نیز شامل کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یا بنچاق محضری به همراه بیمه نامه شخص ثالث معتبر می شود. اما برای تکمیل فرم تعهدنامه در دفاتر پلیس +۱۰ واریز مبلغ ۱۰ هزار تومان در پایانه‌­های pos بانک ملت مستقر در این دفاتر و اخذ رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی از کاربر، مراحلی است که باید طی شود.

کسانی که در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند، نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند. کارت سوخت این اشخاص از طریق اداره پست به آدرسی که اعلام کرده اند، ارسال می شود.
نحوه پیگیری کارت هوشمند سوخت

متقاضیان کارت‌های هوشمند سوخت ابتدا باید وارد سایت www.epolice.ir شده و سپس روی گزینه کارت سوخت کلیک کنند.

بعد در قسمت پیگیری صدور کارت سوخت نسبت به وارد کردن نوع و شماره پلاک خودرو اقدام و روی گزینه پیگیری کارت سوخت کلیک کنند.

در این قسمـت، شماره مرسوله پستی نمایان می‌شود که با کلیک روی گزینه شرکت پست که به رنگ آبی نوشته شده، وارد سامانه رهگیری مرسولات می‌شوید و با فعال کردن گزینه جست‌وجو، وضعیت کارت سوخت مشخص می‌شود.

متقاضیان به منظور اطلاع دقیق از وضعیت کارت سوخت هم با کلیک روی گزینه مشاهده جزئیات کامل مرسوله می‌توانند از آخرین وضعیت کارت خود باخبر شوند.

همچنین افرادی که کارت سوخت آن‌ها از سال ۱۳۹۴ صادر و در باجه‌های معطله پست مانده، می‌توانند در قسمت رهگیری مرسوله پستی آن را پیگیری کنند و با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و کارت و سند خودرو به اداره پست مورد نظر خود مراجعه و کارت سوخت خود را دریافت کنند.

اگر کارت سوخت مربوط به خودروهای نوشماره و یا ثبت‌نامی در سایت دولت همراه (GSB) باشد، مالکان باید مبلغ مصوب شده را بابت هزینه صدور کارت سوخت به متصدی تحویل دهنده کارت سوخت بپردازند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31791 توسط مدیرمسئول و در روز یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۰:۳۹
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31788
۳۰ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵

۲ عامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه گفت: عامل نخست کاهش قیمت‌ها، افت قیمت انس جهانی و عامل دیگر کاهش قیمت ارز در داخل کشور است. به گزارش جیب نیوز، «محمد کشتی‌آرای» امروز (یکشنبه) درباره وضعیت بازار سکه و طلا در روز‌های آینده، اظهار داشت: اکنون

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش قیمت‌ها دربازار طلا و سکه گفت: عامل نخست کاهش قیمت‌ها، افت قیمت انس جهانی و عامل دیگر کاهش قیمت ارز در داخل کشور است.

به گزارش جیب نیوز، «محمد کشتی‌آرای» امروز (یکشنبه) درباره وضعیت بازار سکه و طلا در روز‌های آینده، اظهار داشت: اکنون فرصت مناسبی برای تحلیل بازار نبوده و زود است در این مورد صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت طلا و سکه در روز گذشته ناشی از دو عامل بوده است، اضافه‌کرد: عامل نخست، افت قیمت انس جهانی و عامل دیگر کاهش قیمت ارز در داخل کشور است.

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: کاهش قیمت ارز به دلیل تحولات سیاسی داخلی و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده و افت حدود ۱۰۰ دلاری قیمت انس جهانی نیز به سبب شرایط اقتصاد جهانی است که باعث شده بازار طلا با کاهش قیمت همراه شود.

وی تاکید کرد: هیچ پیش‌بینی در مورد بازار سکه و طلا نمی‌توان کرد، اما انتظار داریم از اواسط هفته، قیمت تغییر کند.

کشتی‌آرای ادامه‌داد: به نظر می‌رسد که به دلیل تعطیلی بازار‌های جهانی، قیمت‌ها اکنون ثابت بماند و از روز دوشنبه دوباره تغییر کند.

به گزارش ایرنا، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز (شنبه) در بازار تهران با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۲۷ خردادماه) به رقم ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۶ هزار تومان رسید.

قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۴۹۰ هزار تومان شد.

همچنین هر اونس جهانی طلا نیز امروز یک‌هزار و ۷۶۴ دلار و ۷۸ سنت فروخته شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31788 توسط modir masool و در روز یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۵:۱۶
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31742
۱۵ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴

جای خالی بورس در مناظره!

نخستین مناظره انتخاباتی درحالی برگزار شد که طی آن برخلاف انتظارات، کم‌تر به بازار سرمایه و برنامه‌های کاندیداها برای به تعادل رساندن این بازار اشاره شد.

به گزارش ایسنا، بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ به مهم‌ترین بازار کشور تبدیل شد، چرا که آزادسازی سهام عدالت و صعود شارپی این بازار باعث شد پای ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور به این بازار باز شود و سرمایه‌گذاران خرد بسیاری سرمایه‌های خود را به این بازار سپردند.

اتفاقی که حاشیه‌های زیادی را در پی داشت؛ چراکه بسیاری نوک پیکان انتقاد را به سمت دولت گرفته و مطرح کردند که چند دلیل مختلف از جمله تامین مالی دولت از بازار سرمایه باعث ریزش چشم‌گیر این بازار شد؛ به طوریکه بازار از قله دو میلیون واحد در مردادماه سال گذشته تا یک میلیون واحد در هفته گذشته سقوط کرد و طی این سقوط سرمایه‌های مردم نیز از دست رفت.

در این شرایط و هرچند که انتظار فعالان بازار سرمایه و سهام‌داران این است که دولت جدید همانند دولت فعلی در روند بازار سرمایه دخالت نکند اما انتظار می‌رفت حال که بازار سرمایه چه درست و چه غلط میزبان نیمی از مردم کشور شده است، کاندیداهای ریاست جمهوری در برنامه‌ اقتصادی خود، سرفصلی از این بازار مخصوصا درمورد تکمیل فرایند آزادسازی سهام عدالت به مخاطب ارائه کنند. 

اما شرایط به گونه‌ای بود که در مناظره امشب تنها قاضی زاده هاشمی به ضرورت حل مسئله بورس اشاره کرد و گفت: بورس یک مسئله حاد و یک مسئله ساختاری و مزمن دارد که بخش ساختاری آن در مجلس در حال اصلاح است و بخش حاد آن با سه دستورالعمل در سه، چهار روز اول دولت پیش بینی شده که به سمت بهبود بازار سرمایه برویم.

همچنین رضایی فقط در پاسخ به سوالی درمورد روند خصوصی سازی در کشور گفت: خصوصی سازی در این دوران چگونه باید شکل می گرفت؟ کسانی که کارخانه‌جات دولتی را می گیرند و می برند، زمین را می‌فروشند و تجهیزات را هم می‌برند، چرا نظارتی بر آن‌ها نبود؟ کسی که می خواهد وارد خصوصی سازی بشود باید اهلیت داشته باشد. در روسیه آیین نامه خصوصی سازی  ۱۰۰ صفحه ای وجود دارد که کارآمدی فرد را مد نظر قرار می‌دهد.

این اشاره کوتاه از سوی کاندیداها درحالی صورت گرفت که شعار سال جاری هم مانند شعار سال‌های قبل اقتصادی بوده و بازار سرمایه هم یکی از اصلی‌ترین بازارهای مالی در کشور محسوب می‌شود.

بازاری که در سال ۱۳۹۹ و در شرایطی که دولت به دلیل تحریم با کسری بودجه مواجه بود، به تامین بخشی از کسری بودجه کمک و نقش مهمی ایفا کرد و انتظار می‌رفت حداقل در شعارهای کاندیداها جایی داشته باشد.

البته این خواسته به معنی دخالت دولت در بورس نیست بلکه دولت وظیفه دارد ساز و کارهای قانونی بورس، وضعیت صنایع، شرکت‌ها، تسهیلات، قیمت گذاری دستوری، موانع تولید و…. را تعیین تکلیف کند.

با توجه به شعار سال جاری که به پشتیبانی و رفع موانع تولید اشاره دارد، بهبود شرایط بازار سرمایه به بهبود وضعیت اقتصادی کشور، منجر خواهد شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31742 توسط modir masool و در روز شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۴:۴۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31695
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

سایه رکود بر بازار طلا و سکه

قیمت‌ها در طول هفته افزایش داشت اما به‌طور کلی بازار جذابیت سرمایه گذاری خود را از دست داده و مردم نیز مقداری چشم به نتیجه انتخابات و مذاکرات وین دوخته‌اند

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: مذاکرات وین، انتخابات و تعطیلات اخیر موجب کاهش قابل توجه داد و ستدها در بازار طلا شده و به همین خاطر ما با نوعی رکود در بازار مواجه هستیم.

به گزارش جیب نیوز، «محمد کشتی آرای» اظهار داشت: با توجه به شروع تعطیلات چند روزه، بسیاری از افراد از جمله برخی از کسبه بازار طلا زودتر به تعطیلات رفته و امروز به همین خاطر ما با کاهش معاملات و داد و ستد مواجه بودیم.

وی افزود: هرچند قیمت اونس جهانی نزدیک به ۱۰ دلار کاهش داشت و این کاهش باعث شد که مقداری قیمت‌ها افت داشته باشد، اما به‌خاطر ثبات در بازار ارز و کم شدن تعداد معاملات تغییرات قابل توجهی در قیمت‌ها رخ نداده است؛ در مجموع قیمت‌ها همچون قیمت‌های دیروز است و اتفاق خاصی در بازار رخ نداده است.

این فعال بازار طلا بیان‌داشت: قیمت‌ها در طول هفته افزایش داشت اما به‌طور کلی بازار جذابیت سرمایه گذاری خود را از دست داده و مردم نیز مقداری چشم به نتیجه انتخابات و مذاکرات وین دوخته‌اند.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در توضیح این موضوع گفت: چشم‌انداز مذاکرات مثبت است اما تا زمانی که در عمل به نتیجه نهایی نرسد و پول وارد بازار نشود، قیمت ارز تغییری نخواهد کرد و بر بازار طلا نیز اثر نخواهد داشت.

کشتی‌آرای در مورد اثر انتخابات نیز گفت: در ایران تصور عامه مردم بر این است که پس از انتخابات تغییرات چشمگیری انجام می‌شود و ممکن است قیمت‌ها افزایش یابد یا سیر نزولی به خود بگیرد، به همین دلیل معاملات متوقف شده و تقاضا بسیار کاهش یافته است، یعنی با نوعی رکود روبه‌رو هستیم.

در ساعت ۱۳ روز چهارشنبه، ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری قبل از آن به رقم ۱۰ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید.
قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۷۲۳ هزار تومان شد.

همچنین هر اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۹۸ دلار و ۴۷ سنت فروخته شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31695 توسط modir masool و در روز جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۴:۱۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31576
۷ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶

روش تشخیص طلا اصل از بدل

شاید برا‌ی شما هم پیش آمده باشد که پس از خریدن زیورآلات طلا به اصل یا بدل بودن آن شک کنید. در چنین شرایطی چگونه باید طلا را از بدلیجات تشخیص دهیم؟

به گزارش جیب نیوز، یکی از چالش هایی که در خرید طلا وجود دارد تشخیص طلا است. برخی مواقع اتفاق می افتد که فروشندگان، طلای تقلبی را به جای طلای اصل به خریداران می فروشند.

خیلی از افراد برای تشخیص طلای اصل به سراغ عدد و حروف حک شده روی طلا می روند اما روش های خانگی دیگری نیز برای شناسایی طلا وجود دارد.

چنانچه نتوانید تشخیص دهید طلایی که خریداری نموده اید اصل است یا خیر، قطعاً ضرر خواهید کرد. برای این که از اصل بودن طلا، مطمئن شوید می توانید از دستگاه تشخیص طلا استفاده کنید؛ اما اگر به این دستگاه دسترسی ندارید با استفاده از روش های خانگی، تشخیص طلا از بدلیجات را انجام دهید. در ادامه قصد داریم شما را با انواع راه های تشخیص طلا از بدل آشنا نماییم.

اعداد حک شده بر روی طلا را چک کنید

یکی از روش های تشخیص طلا از بدل این است که اعداد و کدهای حک شده بر روی آن را بررسی کنید. این کدها به این منظور بر روی طلاها حک می شوند که اطلاعات کاملی در مورد محصول به خریداران و فروشندگان ارائه کنند. چنانچه طلا را بررسی نموده و متوجه شدید یکی از کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلا می باشد. یکی از این کدها بر روی تمامی طلاهای زینتی حک شده است. فقط در برخی از طلاهای قدیمی نمی توان این کدها را مشاهده نمود. در این صورت نیز برای تشخیص عیار طلا از دستگاه تشخیص عیار طلا استفاده می شود. چنانچه کدهای حک شده چیزی به غیر از کدهایی که در بالا به آنها اشاره شد باشند، فروشنده طلا کالای تقلبی به شما تحویل داده است

برای تشخیص طلا از بدل، رنگ آن را کنترل نمایید

شما می توانید با کنترل رنگ، به اصل یا تقلبی بودن طلا پی ببرید. در این راه تشخیص طلا باید رنگ طلا را بعد از مدتی بررسی کنید. اگر متوجه شدید که رنگ آن کدر شده و رنگ اصلیاش از بین رفته است یقین پیدا کنید که طلای شما تقلبی بوده است. این روش از بهترین روش های تشخیص طلا در خانه است. زیرا طلای اصل به هیچ عنوان تغییر رنگ نداده و تحت هیچ شرایطی رنگ آن از بین نمی رود. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که طلای شما رنگ پس داده و رنگ اصلی آن از بین رفته است، در اصل بودن آن شک کنید. در این حالت می توانید با استفاده از راه های شناسایی طلا از اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید.

طلا را بر روی سطح سرامیکی بکشید

بسیاری از فلزات دارای ظاهری شبیه به طلا می باشند. این مسئله، زمینه را برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم کرده است. به عنوان مثال در بسیاری از موارد، فلز برنج را جایگزین طلا کرده و به خریدارانی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند می فروشند. به منظور تشخیص طلا از برنج می توانید آن را بر روی سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا دارای بافتی نرم تر از برنج است بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری نموده اید اصل است یا خیر.

تشخیص طلای اصل از طریق خاصیت آهنربایی

برخی از مواقع با کشیدن روکش طلا روی فلز دیگر آن را به عنوان طلا و با قیمت کمتری به مشتری می فروشند. برای تشخیص طلای اصل از این تقلبی آن خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. به طلا آهنربا نمی چسبد بنابراین اگر به زیورآلاتی که خریده اید آهنربا چسبید، شما فریب فروشنده را خورده اید.

تشخیص طلای اصل با سرکه

برای چک کردن طلای خود، آن را درون سرکه بگذارید. بعد از ۵ دقیقه اگر سیاه شد ، تقلبی و بدل است.

برای تشخیص طلا از بدلیجات، آن را گاز بگیرید!

یکی دیگر از روش های تشخیص طلا از بدلیجات این است که آن را گاز بگیرید! حتماً بسیار دیده اید که قهرمانان ورزشی که مقام اول را کسب می کنند مدال طلای خود را گاز می گیرند. این گاز گرفتن تنها برای ژست گرفتن برای عکاسی نیست، بلکه یک راه شناخت طلا بوده و منشأ علمی دارد. زمانی که طلا را گاز بگیرید به دلیل ویژگی های ساختاری منحصر به فردی که دارد جای دندان هایتان بر روی آن باقی می ماند. البته باید برای دیدن رد دندان های خود، کمی میزان دقت خود را بالا ببرید. برای شناختن طلا با هزینه کم و به صورت آنی می توانید از این روش استفاده نمایید.

آمونیاک در تشخیص طلا کاربرد دارد

برای تشخیص طلای سفید از نقره می توانید از آمونیاک استفاده کنید. آمونیاک ماده است که با تمامی فلزات به غیر از پلاتین وارد واکنش می شود. در این روش که از جمله راه های تشخیص طلا از بدل است تغییر رنگ فلزات را باید بررسی کرد. چنانچه طلای شما طلای سفید اصل باشد در تماس با آمونیاک، تغییر رنگ نمی دهد؛ اما فلزات دیگر در واکنش با این ماده، دچار تیرگی می شوند.

تشخیص طلا با وایتکس را نیز تست کنید

یک روش دیگر برای تشخیص طلا از بدلیجات این است که از وایتکس استفاده کنید. البته قبل از توضیح درباره این روش باید عنوان کنیم تشخیص طلا با وایتکس باعث ایجاد خوردگی در طلا می شود. از این رو توصیه نمی کنیم از این روش استفاده کنید. برای انجام این روش، کافی است به مقدار بسیار کم در حدود یک قطره کوچک از وایتکس را بر روی طلا بریزید. اگر متوجه تغییر رنگ فلز به قرمز، سبز یا قهوه ای شدید، طلای شما اصل است؛ اما اگر فلز مورد نظر، سیاه شد، نشان دهنده بدل بودن آن می باشد.

آب نیز از راه های تشخیص طلا به شمار می رود

ساده ترین و کم هزینه ترین روش تشخیص دادن طلا از فلزات دیگر، استفاده از آب است. در این روش شناسایی طلا می توانید جواهرات خود را در آب بیاندازید. اگر طلاها در کف ظرف مانده و شناور نشدند، مطمئن باشید که طلاهای شما اصل هستند.

تشخیص طلای اصل با یُد

با ید می توان اصل بودن طلا را چک کرد. روی سطح طلا کمی ید بکشید اگر رد آن باقی ماند طلا تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت زیورآلات شما اصل است.

اگر یک قطره ید روی پلاتین بریزید و رد تیره از خود باقی گذارد، هر چه تیرگی بیشتر باشد پلاتین خالص تر است.

تشخیص طلای اصل با یخ

طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارا میباشند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می رود به طوری که فکر می کنید شی داغی را روی آن قرار داده اید پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می توان از این روش استفاده نمود.

تشخیص طلا با وزن کردن

در صورتیکه به تازگی شمش طلایی خریده اید، اما نگران هستید که طلای تقلبی را به جای طلای اصل خریداری کرده باشید، می‌توانید برای تشخیص این موضوع آن را وزن کنید. ابتدا شمش را روی یک ترازوی دقیق قرار دهید و وزن آن را اندازه بگیرید. سپس یک ظرف را پر از آب کرده، روی ترازو قرار دهید و نشانگر وزن ترازو را صفر کنید. شمش را به صورت کامل داخل آب فروببرید و مجددا آن را وزن کنید. برای تشخیص کافی است عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. در صورتیکه رقم بدست آمده ۱۹/۳۲ باشد، طلای خالص خریداری کرده‌اید.

تشخیص طلا با اسید نیتریک

یک روش قطعی برای تشخیص طلا استفاده از اسید نیتریک است. جواهرتان را داخل یک ظرف فولادی ضد زنگ قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید، درصورتیکه با یگدیگر واکنش ندادند طلای شما اصل است. اما اگر رنگ قطره اسید نیتریک در اثر واکنش سبز یا قهوه‌ای شد، طلای شما تقلبی است. توجه داشته باشید اسیدنیتریک به زیورآلات شما آسیب می‌رساند. به علاوه به دلیل خطرناک بودن اسید نیتریک بهتر است اینکار را به یک طلافروش با تجربه بسپارید.

سخن آخر

امروزه بدلیجات زیادی وارد بازار شده اند و شباهت زیادی به طلا دارند، به صورتیکه تشخیص آن‌ها از یکدیگر کار آسانی نیست. درصورتیکه می‌خواهید طلا بخرید برای اطمینان از فروشگاه‌های معتبر که دارای پروانه کسب هستند خرید کنید و به یاد داشته باشید که فاکتور آن را در هنگام خرید دریافت کنید. طلا کالای گرانبهایی است و اگر به اصل یا تقلبی بودن آن در هنگام خرید توجه نداشته باشید، ممکن است با ضرر مالی بزرگی روبه‌رو شوید. البته اگر تنها به دلیل کثیف بودن طلا به اصل بودن شک کرده‌اید، بهتر است ابتدا آن را تمیز کنید.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31576 توسط modir masool و در روز جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۶:۳۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31558
۷ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶

مرغ گران و مسئولان بی تفاوت

چندین ماه است که فعالان صنعت طیور در مورد افزایش مجدد قیمت مرغ به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید هشدار می دهند ولی به نظر می رسد مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزرات صمت خودشان را به خواب خرگوشی زده‌اند

سال ۱۳۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای بازار مرغ بود. سالی که به دلیل کمبود نهاده‌های دولتی، افزایش قیمت سویا، ذرت و جوجه یکروزه در بازار آزاد، کاهش جوجه‌ریزی و انحراف در توزیع، قیمت مرغ به ۳۰ هزارتومان هم رسید و عرضه مرغ تنظیم بازاری به قیمت هرکیلو ۲۰ هزار و۴۰۰ تومان در میادین، بسیاری را روانه صف های طولانی کرد. صف‌هایی که تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ ادامه داشت و البته به ابتدای سال ۱۴۰۰ هم کشیده شد.

به گزارش جیب نیوز، در فروردین ۱۴۰۰ دولت تصمیم گرفت برای ساماندهی بازار مرغ قرارگاهی تحت عنوان  قرارگاه ساماندهی مرغ کشور  به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های مختلف از جمله قوه قضاییه و وزارت صمت تشکیل دهد. قرارگاه نیز برای ساماندهی بازار مرغ و ایجاد ثبات در آن، نرخ مصوب مرغ را که از مدتها قبل تولیدکنندگان نسبت به آن انتقاد داشتند، افزایش داد؛ به طوری که قیمت مرغ منجمد در سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ منجمد برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده در کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن تهران کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.  

 در حالی که به نظر می رسید اقدامات این قرارگاه ثبات را به بازار مرغ بازگردانده و مرغ در سال جدید با قیمت‌های منطقی‌تر به دست مصرف کننده می رسد اما طولی نکشید که افزایش قیمت جوجه یکروزه خواب آرام بازار مرغ را آشفته کرد و صدای تولیدکنندگان را نیز درآورد.

افزایش قیمتی که برخی از فعالان این صنعت علت آن را خروج جوجه های تولیدی توسط واحدهای مرغ مادر به صورت غیرقانونی از کشور در سایه نبود نظارت، کمبود جوجه ریزی  و حضور دلالان در بازار عنوان کردند.

 این فعالان و تولیدکنندگان بارها در صحبت های خود اعلام کردند که مرغداران نمی‌توانند جوجه یکروزه را با قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان تهیه کنند و قیمت جوجه یکروزه در بازار به ۲ برابر نرخ مصوب رسیده و با قیمت های ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ خرید و فروش می‌شود.

آنها همچنین به افزایش هزینه‌های دیگر از جمله کرایه‌های حمل و نقل، دستمزد کارگر، دارو، واکسن، نهاده ها و … اشاره و از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت درخواست کردند که برای شرایط پیش آمده تدابیری اتخاذ کنند. آنها همچنین هشدار دادند که اگر بر بازار جوجه یکروزه کنترل و نظارت جدی تری صورت نگیرد یا با کمبود مرغ در ماه‌های آینده مواجه خواهیم شد یا قیمت مرغ افزایش خواهد یافت. هشدارهای داده شده از سوی تولیدکنندگان اما جدی گرفته نشد.

براساس آخرین مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا از بازار،  قیمت مرغ مجددا به ۳۰ هزارتومان بازگشت. یعنی همان قیمتی که اسفندماه سال گذشته این کالای پروتیئنی پرمصرف را از سفره های برخی خانواده ها حذف یا  بسیاری را برای خرید یک کیلو مرغ دولتی روانه صف‌های طولانی در شرایط کرونایی کرد. با این حال، نوسانات فعلی قیمت مرغ نشان می‌دهد که هنوز مشکلات صنعت طیور به طور کامل و ریشه‌ای حل نشده و همچنان گوش شنوایی برای مشکلات تولیدکنندگان وجود ندارد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31558 توسط modir masool و در روز جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶:۰۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31535
۶ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶

بانک مرکزی مدعی شد: کاهش قیمت مسکن در تهران/ قیمت اجاره در کشور ۳۶ درصد زیاد شد

در اردیبهشت ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران، ۲۸۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش یافته ولی نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹.۷ درصد افزایش یافته است.

گزارش جدید بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال۱۴۰۰ نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران، ۲۸۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش یافته ولی نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹.۷ درصد افزایش است.

به گزارش جیب نیوز، در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۶۰۲.۱ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۱۱۹.۷ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷۷.۶ و ۵۲.۶ درصد افزایش را نشان میدهد.

همچنین در ماه مورد گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۸۸.۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در اردیبهشت ماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا، حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۵.۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه سال قبل به ترتیب معادل ۳۲.۶ و ۳۶.۳ درصد رشد را نشان میدهد.


گفتنی است، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31535 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۶:۰۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31528
۶ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸

مالیات جدید در راه است + مشمولان

طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هدف حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری مولد، کاهش نوسانات بازارهای دارایی از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز همچنین جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی این بازارها پیشنهاد شد

نمایندگان مجلس طی روز گذشته کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

به گزارش جیب نیوز، پیش از این نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان طرح مالیات بر عایدی سرمایه تقدیم هیات رییسه مجلس کردند که سرانجام پس از کش و قوس‌های بسیار، روز گذشته کلیات این طرح به تصویب رسید.

مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه‌های مالیاتی است که اگرچه می‌تواند به افزایش منابع عمومی بیانجامد اما عمدتاً کارکرد تنظیم‌گری داشته و می‌تواند با تضعیف فعالیت‌های غیرمولد و کاهش انگیزه‌های سوداگرانه نقش موثری در تنظیم بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا کند.

در همین راستا طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هدف حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری مولد، کاهش نوسانات بازارهای دارایی از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز همچنین جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی این بازارها پیشنهاد شد.

چه دارایی‌هایی مشمول مالیات می‌شوند؟

طبق این طرح، مازاد ارزش دارایی در زمان انتقال آن نسبت ارزش تملکش، عایدی سرمایه محسوب و هر نوع نقل و انتقال دارایی‌های زیر در زمان انتقال در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری اقتصادی و ویژه اقتصادی مشمول مالیات می‌شود:

۱) املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل

۲) انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی

۳) طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا، پلاتین و جواهر آلات

۴) انواع ارز خارجی

از سوی دیگر، اگر واحد مسکونی یا وسیله نقلیه مورد معامله، تنها واحد مسکونی یا وسیله نقلیه تحت تملک اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال و بیش از یکسال در تملک وی باشد، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه نیست.

چه دارایی‌هایی معاف از مالیات بر سرمایه هستند؟

همچنین، اولین انتقال املاک نوساز و نیمه ساخت، انتقال باغ‌ها و زمین‌های زراعی بیرون از حریم شهری، انتقال بلاعوض به والدین، همسر دائم و فرزندان بالای ۱۸ سال و اعطای وکالت به آن‌ها، انتقال ترکه به صورت ارث یا وصیت، انتقال بمنظور وقف با تأیید سازمان اوقاف امور خیریه و انتقال قهری املاک مسکونی مشمول پرداخت مالیات مذکور نمی‌شوند.

علاوه براین، هرگونه ارز انتقال یافته از خارج از کشور که منشأ آن به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، به خصوص ناشی از صادرات، در صورتی که عرضه آن در مهلت قانونی مقرر به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، از این مالیات معاف است.

نرخ‌های مالیات بر عایدی سرمایه

آنچه در این زمینه حائز اهمیت است، چگونگی محاسبه این مالیات و نرخ آن است که طبق طرح جدید مجلس، املاک در صورت نگهداری کمتر از یکسال مشمول ۴۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند.

با نگهداری املاک بیش از یکسال، سالانه سه واحد درصد از نرخ مالیات بر عایدی سرمایه کم می‌شود و از سال دوازدهم به بعد با نرخ ثابت چهار درصد مشمول مالیات می‌شوند.

طبق این گزارش، اراضی بایر نیز معادل ۴۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه بپردازند.

همچنین، نگهداری انواع خودرو در کمتر از یکسال معادل ۳۰ درصد مشمول مالیات می‌شود و در صورت نگهداری بیش از یکسال، سالانه ۱۰ واحد درصد از نرخ کم و مالیات مربوطه از سال چهارهم به بعد با نرخ ثابت صفر درصد محاسبه می‌شود.

از سوی دیگر، نگهداری سایر دارایی‌هایی (طلا، ارز، جواهرآلات و…) که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند باید به شرح زیر مالیات متعلقه را بپردازند:

۱) با نگهداری کمتر از یکسال معادل ۳۰ درصد

۲) با نگهداری بیش از یک تا دو سال سالانه ۲۰ درصد

۳) بیش از دو سال معادل ۱۰ درصد

مالیات بر عایدی سرمایه کافی نیست!

بنابراین، با اجرای مالیات از عایدی سرمایه، اگر یک فرد خانه‌، طلا، ارز و یا خودرویی را خریداری و سپس براساس زمان تملک اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند که از این طریق تقاضای سوداگرایانه و دلالی کنترل می‌شود تا بازارهای مسکن، طلا، ارز و خودرو از حالت سرمایه محور بودن به مصرف متقاضیان نیازمند تغییر کند.

البته تنها اجرای مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌تواند دلالان را از بازارهای کشور حذف کند و آن‌ها کنترل و به ثبات برساند بلکه در کنار این مالیات باید سیاست و ساختارهای کلان اقتصادی هم اصلاح شود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31528 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۸:۱۶
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31264
۲۰ / ۲ / ۱۴۰۰ - ۰:۵۸

همتی در گفت و گوی ویژه خبری:؛

قیمت ارز پایین تر هم می‌آید/ دو ناترازی مهم در کشور موجب ایجاد تورم می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ناترازی صادرات غیرنفتی و واردات و ناترازی مربوط به بودجه دولت از دلایل ایجاد تورم در کشور به شمار می رود. ؛

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی امشب ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به تشریح سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی کشور پرداخت.

همتی با اشاره به اینکه تورم یک بحث بسیار مهم است گفت: یک بحث ساختاری در کشور وجود دارد به طوری که در مقاطعی یک شوک هایی ایجاد شده که حالا ممکن است بنا به کرونا و یا تحریم باشد.

وی با اشاره به اینکه باید ریشه تورم را مورد بررسی قرار دهیم افزود: ریشه تورم در کشور ما مربوط به چند دهه اخیر می شود ، ناترازی در کشور چندین دهه است که وجود دارد ، دو ناترازی داریم که اگر حل نشود تورم را نمی‌توانیم حل کنیم . ناترازی اول مربوط به ناترازی صادرات غیرنفتی و واردات کشور است ، لذا واردات باید با صادرات غیر نفتی تراز شود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد : ناترازی دوم مربوط به بودجه دولت می‌شود ،همواره اصل بر این است که درآمدهای غیر نفتی دولت با هزینه ها باید برابر باشد. درآمدهای غیرنفتی به اضافه درآمدهای نفتی عملاً دولت را دچار ناترازی کرده‌ لذا در این صورت است که سیاست مالی بر سیاست پولی سوار می‌شود و عملاً نقدینگی در کشور رشد پیدا می‌کند.

همتی با اشاره به اینکه حکمرانی اقتصاد ما غلط است خاطرنشان کرد: سال های متعددی توانستیم با تثبیت نرخ ارز به عنوان یک لنگر تورم را کنترل کنیم. مواقعی که این تثبیت از دست ما خارج شده دوباره تورم ایجاد شده است . سال گذشته شوک های مربوط به تحریم و کرونا را دیدیم لذا شوک تحریم را نمی توانیم نادیده بگیریم، درآمدهای ارزی کشور به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه تکالیف سنگینی بر عهده سیستم بانکی است افزود: سیستم بانکی عمدتاً دولتی است ،مجموعه ای از مشکلاتی سبب ناترازی ها شده است، باید اصلاح ساختاری جدی در اقتصاد داشته باشیم و نگرش حکمرانی اقتصادی را باید تغییر دهیم.

همتی ادامه داد: وقتی درآمدها تحقق پیدا نکند و هزینه‌های بودجه ۳۵ درصد در سال رشد پیدا کند و درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند، ناترازی در اقتصاد تشدید پیدا می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دولت بعدی اگر فقط وظیفه بانک مرکزی را مهار تورم بداند وضع بدتر از این می شود گفت: منابع بانک‌ها محدود است لذا بیش از ۴۰ درصد تولید به صورت فیزیکی صورت می‌گیرد و ما خدمات را جزو تولید در نظر می‌گیریم.

وی اظهار کرد: اردیبهشت سال ۹۹ هدفگذاری تورم را ۲۲ درصد اعلام کردیم اما متاسفانه آثار کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولتی را دچار شوک کرد و در عین حال، فشار حداکثری آمریکا بر علیه اقتصاد ایران نیز به آن اضافه شد، در حالی که ما تصورمان بر این بود که نرخ ارز از ۱۷ هزار تومان بالاتر نرود اما به ۳۲ هزار تومان رسیدیم.

همتی گفت: ما اکنون نرخ ارز را کنترل کرده ایم و به ۲۰ هزار تومان رسانده ایم، اما امیدواریم از این رقم هم پایین تر بیاید.

وی با اشاره به اینکه در اواخر سال گذشته فعل و انفعالاتی باعث جهشی شدن قیمت کالاها شد ادامه داد: تورم هم بالا رفت اما باید در نظر داشت که سال هایی بوده است که ما ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم اما تورم هم ۳۰ درصد بود در حالی که امسال درآمد ناشی از فروش نفت و گاز به کمتر از ۲۰ درصد رسیده و این به معنای کاهش ۸۰ درصدی درآمدهای ارزی است.

همتی تاکید کرد: هدفگذاری تورمی را تا پایان اردیبهشت برای سال ۱۴۰۰ اعلام خواهیم کرد.

پرداخت ۴۳ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به ۹۰۰ هزار نفر

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ۴۳ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به ۹۰۰ هزار نفر پرداخت شده است لذا بانک ها وظیفه دارند که این وام را بپردازند. ممکن است دو تا سه نفر در مراحل دریافت وام ازدواج گیر کنند؛ اما نباید کار را زیر سوال برد.

همتی با بیان اینکه مجلس وام ازدواج را به دو برابر رسانده است افزود: امسال باید بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج بدهیم این در حالی است که باید منابع قرض الحسنه را نیز در نظر گرفت، پس باید اقساط وام های قبلی برگشت داده شود و منابع جدیدی به عنوان منابع قرض الحسنه وارد بانک شود.

یارانه نقدی نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد

وی با اشاره به اینکه از ۵ سال قبل وام های بانک مرکزی قطع شده و این وام ها با سود به کارکنان پرداخت می شود خاطرنشان کرد: ما سعی می کنیم کسانی که می خواهند ازدواج کنند سریعتر وام خود را بگیرند؛ وثیقه آن هم باید یا یارانه باشد یا وثیقه، این در حالی است که ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج اقساط یک میلیون تومانی دارد لذا یارانه نقدی نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک ها باید ۳۰ هزار میلیارد تومان در ماه بابت تسهیلات وام مسکن پرداخت کنند افزود: به هر حال بانک ها باید تلاش کنند تا قانون اجرایی شود.

همتی با بیان اینکه بانک ها علاقمند به کمک به بورس هستند اظهار کرد: چند تصمیم مهم درباره انتشار اوراق از سوی سازمان بورس در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده است که وضعیت بورس را بهتر می کند.

۲ میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تأمین ارز شد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون ۲ میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تأمین کردیم گفت: از این مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار برای خرید نهاده های دامی و۵۰۰ میلیون دلار برای خرید دارو تأمین شده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه هرجور شده تأمین ارز برای مصارف اصلی کشور انجام شد لذا شرایط ارزی ما نسبت به گذشته بهتر است و بهتر خواهد شد.

همتی ادامه داد: به دستور مقام معظم رهبری  باید ارزش پول ملی افزایش پیدا کند این موضوع یعنی نرخ ارز باید کاهش یابد. بنده اعتقادی به ارزپاشی ندارم باید توجه داشت که مداخله فعلی در بازار ارز، مداخله بانک مرکزی نیست و مداخله ناشی از ارز صادرکنندگان است اما بانک مرکزی به عنوان بازارساز، موظف به ممانعت از نوسانات ارز است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه روش مدیریت بازار ارز سه سال است که تغییر کرده افزود: روش ما ارز پاشی نیست لذا بازار متشکل ارزی ایجاد شده است. ریزش امروز قیمت دلار به نحوی بوده که امروز بانک مرکزی یک دلار هم در نیما عرضه ندارد لذا فرآیند مذاکرات و انتظارات موجب می‌شود که روند بازار ارز رو به کاهش باشد.

آقای نوبخت به شوخی گفته که دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده است

همتی در خصوص استقراض دولت از بانک مرکزی با بیان اینکه آقای نوبخت شوخی کرده که دولت از بانک مرکزی استقراض نداشته است عنوان کرد: در دو سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی داده ایم که این بدهی دولت به بانک مرکزی است که باید ظرف سه سال به بانک مرکزی برگردد.

وی با اشاره به اینکه ما بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم اظهار کرد: هر زمان که بانک مرکزی به دولت بدهکار شد، حتماً فاکتورهای اقتصادی اصلاح شده است.

مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم

رئیس کل بانک مرکزی افزود : هیچ مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم، در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و بر این اساس، پیش بینی یک میلیارد دلار برای خرید واکسن کرده ایم، هر درخواستی از طرف وزارت بهداشت باشد، فوراً ارز آن تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در خرداد و تیرماه نتایج خوبی برای تولید واکسن کرونای داخلی داریم گفت: برای تأمین ارز واکسن خارجی تعللی نشده است ، همچنین محموله ۹ میلیون دوز در راه است و در خرداد ماه محموله دوم کوواکس می‌ رسد، از سوی دیگر هم از روسیه در حال خرید واکسن هستیم.

همتی بیان کرد: بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و قیمت آن سیاسی عمل نمی‌کند، اگر بانک مرکزی سیاسی عمل کرده بود، حتماً ذخایر این بانک افزایش نمی‌یافت؛ چراکه هم اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از سال گذشته است.

وی با اشاره به اینکه بساط سود مرکب در نظام بانک‌ها بسته شده است گفت: اگر بانکی می‌خواهد صورت های مالی خود را به تائید بانک مرکزی برساند، حتماً باید امهال اعلام شده از سوی بانک مرکزی رعایت شود؛ در غیر این صورت صورت های مالی آنها تائید نخواهد شد.

بانک‌ها می‌توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک‌ها می‌توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند اظهار کرد: باید کم کم منابع را به فروش برسانیم این در حالی است که تقاضا برای ارز اکنون کم شده است، امروز هم به معاونت ارزی دستور دادم که هر چقدرکه از منابع صندوق توسعه ملی فروختند، ریال آن را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

همتی با بیان اینکه امروز هم بورس برای دامنه نوسان تصمیماتی گرفته است که این می‌تواند کمک کننده باشد افزود: بیش از ۵۰ درصد سهام بورس ارزنده است و اگر اعتماد را برگردانیم، وضعیت بورس بهتر خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از ۳۷۷ واحد تولیدی تصرف بانکی ۳۰۰ واحد قبل از اقدام بانک، غیر فعال بودند. از مجموع ۳۰۰ واحد غیرفعال تملیکی حدود ۱۱۰ واحد، واحدهایی هستند که عمدتاً به دلیل عدم توانمندی مجری به بهره‌برداری نرسیدند و نیمه تمام هستند. واحدی که اقتصادی نباشد هر چقدر منابع تزریق شود درست نمی شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار واحد امسال فقط از بانک ها وام گرفتند گفت: سود مرکب از نظر بانک مرکزی منتفی است بر اساس مصوبه مجلس دهم و مجمع تشخیص که آن را نهایی کرد دوباره مهلت دادیم تا شهریور ماه، کسانی که سودشان به صورت مرکب حساب شده می توانند اعتراض کنند از اول سال ۹۹ اعلام کردیم که امهال باید بر اساس حکم شرعی باشد، اگر بانکی می‌خواهد صورت های مالی اش به تایید بانک مرکزی برسد حتماً باید چک شود که آیا امهالی که ابلاغ شده رعایت شده است یا نه.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31264 توسط modir masool و در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۵۸:۱۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31261
۱۹ / ۲ / ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۲

نوبخت در کلاب هاوس مطرح کرد؛؛

هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکردیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن تشریح عملکرد این سازمان طی ۸ سال گذشته گفت: اینکه ما برای بودجه از بانک مرکزی استقراض می‌کنیم، کذب است. ؛

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در تشریح هشت سال عملکرد سازمان برنامه و بودجه در «کلاب هاوس» اظهار کرد: ماموریت راهبردی و اصلی سازمان، راهبری و رصد توسعه کشور است که این ماموریت باید با مطالعه به انجام برسد. نظارت و ارزشیابی مدیریت در نهادهای کشور نیز جزو وظایف ما بود.

وی افزود: باید در چارچوب وظایف از سازمان برنامه و بودجه کشور انتظار داشته باشیم. احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی خود وقت زیادی را از ما کسر کرد.

نوبخت به نتیجه رساندن سند آمایش سرزمین در دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: مراحل بررسی این سند از پیش از انقلاب  آغاز و امسال به نتیجه نهایی رسید. این نهاد با برنامه ریزی و سند برنامه ششم توسعه در پی رشد ۸ درصدی اقتصاد و همچنین ایجاد یک میلیون شغل بود.

وی تاکید کرد: تحریم و بسیاری از فشارها ما را به تدوین بودجه در سایه محدودیت های فروش نفت واداشت و البته شرایط منجر نشد تا حقوق ها و دستمزد ها با مشکل مواجه شوند.

نوبخت به بودجه ریزی بر مبنای عملکرد اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از بودجه حقوق و دستمزد است که تخت عنوان بند «و» بدون توجه به عملکرد باید پرداخت شود. البته بودجه عمرانی دستگاه ها و صورت وضعیت ها پرداخت می شود.

وی افزود: تمام یارانه پنهان که یک هزار و سیصد هزار میلیارد تومان است را شناسایی کرده و به شورای هماهنگی اقتصادی تقدیم کرده ایم. نه تنها یارانه پنهان مشخص است در این مسیر حتی معافیت های مالیاتی که بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز است هم مشخص شده است.

تحویل لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان به دولت تا هفته آینده

نوبخت گفت: لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تا هفته آینده تحویل دولت می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: ۱.۲ میلیارد دلار طلب ما از بانک مرکزی است که البته این نهاد نتوانسته ارزها را به ریال تسعیر کند. به معنی نقص و ضعف بانک مرکزی نیست. اینکه ما برای بودجه از بانک مرکزی استقراض می کنیم، کذب است و آقای همتی هم این موضوع را تایید می کند.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: ارز حاصل  از فروش فرآورده های نفتی امکان تبدیل به ریال نداشته و ما بر همین اساس به مشکل برخورده ایم.

نوبخت گفت: هیچگاه هیچ وزیری پشت در اتاق من برای دریافت بودجه ننشسته است. حتی مراجعات مردمی را هم به شنود اختلاف نظرها دعوت می کنم.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ اگر بودجه ۵۶۴ هزار میلیارد تومان بود. سهم نفت حدود ۶ درصد و  نفت و میعانات گازی ۲ درصد بود. در سال های گذشته هم از صد و چند میلیارد دلار درآمد ارزی به چند میلیارد دلار تقلیل پیدا کرده است.

نوبخت بیان کرد: حدود ۹ هزار میلیارد تومان نسبت به منابع دولت کمتر استفاده کردیم. اعتبارات عمرانی ۴۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: ۲ میلیون شغل در سراسر کشور با راه اندازی طرح های عمرانی ایجاد کردیم.

نوبخت به شورای مشورتی اشاره کرد و گفت: شورای مشورتی تشکیل شد و در سطح شهرستان ها هم نظر داشتند. سالی چندبار با هیات رئیسان این شوراها مذاکره می کردم.

در انتخاب وزرا رئیس جمهور تصمیم می گیرد

نوبخت تاکید کرد: در رابطه باعزل و نصب وزرا ، شخص رئیس جمهور تصمیم می گیرند و ما وزیری را تحمیل و معرفی نکردیم.

محصولات برجام برای بودجه چه بود؟

نوبخت با اشاره به تلاش این نهاد در سال های برجامی گفت: در آن زمان از ثبات و آرامش نرخ ارز و برخورداری بخش خصوصی توانستیم استفاده کنیم. همچنین نرخ دو رقمی تورم را یک رقمی کردیم.

وی افزود: با ورود به تحریم ها رسالت دولت تغییر کرد و به سمت بودجه برنامه ریزی شده حرکت کردیم. برای مددجویان به مقدار قابل توجهی مستمری را افزایش دادیم. مستمری ۴۰ هزار تومانی را به ۳۴۰ هزار تومان تا ۹۰۰ هزار تومان برای خانوار ۴ نفره افزایش دادیم. بالغ بر صد و هشت هزار میلیارد تومان برای برنامه های رفاهی هزینه کردیم.

مطلقا کاندیدا نمی شوم

معاون رئیس جمهور با حضور در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، گفت: مطلقا کاندیدا نمی شوم و برای بازگشت به دانشگاه روزشماری می کنم و برنامه تحصیلی ‎ام را هم تدوین کرده ‎ام.

چرا یارانه نقدی و معیشتی یک روز پرداخت نمی شود؟

نوبخت در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص دلیل یکسان نشدن یارانه های نقدی و معیشتی و پرداخت آن در یک روز از ماه گفت: به علت اینکه پرداختی یارانه نقدی و معیشتی به افراد متفاوت است، در نهایت برای پرداخت زمان های مختلفی تعریف شده است.

وی افزود: طبق گزارش دیوان محاسبات دولت بر خلاف محقق نشدن، مابه التفاوت فروش بنزین که ۳۱ هزار میلیارد تومان بود اما یارانه معیشتی را به درستی پرداخت کردیم.

نوبخت با اشاره موضوع تغییر جداول بودجه توسط مجلس گفت: بودجه بالغ بر ۸۵۴ هزار میلیارد تومان بود. مجلس ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد که در ردیف های مختلف افزود و برخی را بیشتر و برخی را کمتر افزایش داد.

او تاکید کرد: صد صفحه ردیف بودجه این به تبع بودجه دریافتی با صد صفحه اصلاح ردیف ها بر اساس مابه التفاوت هزار و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان بود و ما دخالتی در آن نداشتیم.

تغییر جداول بودجه، بحث داخلی مجلس است


در ادامه این بحث حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: از روز اول بررسی بودجه، یعنی از ۱۲ آذرماه تا ۲۷ اسفندماه در کمیسیون های مختلف مجلس حضور داریم و روز پایانی نیز در به صحن علنی می رویم اما رابطه سازمان برنامه با مجلس شورای اسلامی از روز ۲۱ اسفندماه قطع می‌شود تا زمانی که بودجه به دولت ابلاغ شود.

او افزود: امسال معاونت قوانین مجلس، جداول بودجه را به سازمان برنامه ارسال کرد و ما اعلام کردیم که تنها جداولی مورد تایید است که توسط رئیس قوه مقننه به رئیس قوه مجریه تحویل داده شود که این کار نیز توسط رئیس قوه مقننه صورت گرفت.

این مقام مسئول گفت: اینکه در این فرآیند، آمار و ارقام جداول تغییر کرده یا نه، بحث داخلی مجلس است و ارتباطی به سازمان برنامه و بودجه یا دولت ندارد.

دولت از بورس تامین کسری بودجه کرد؟

پور محمدی گفت: ۳۴ هزار میلیارد تومان دولت سهام عرضه کرد تا جلوی رشد بی حد و نصب بورس را بگیرد و این عمل به سهامداران صدمه وارد نکرد.

او گفت: کرونا، تورم وارداتی و تورم انتظاری اقتصاد را با مشکل مواجه کرد که دولت باید وارد عمل می شد. از جمله کارها عبارتند از بازار کالا بود. دولت با سیاست های منقبض پولی، سیاست های مالی را منبسط پیش برد. در بخش هزینه های اولویت بندی کند. برای کنترل بازار بورس اوراق مالی منتشر کرد و سهام عرضه کرد.

پور محمدی تاکید کرد: در گرانی ها دولت با افزایش حقوق ها به جلو رفت و به معیشت عمومی توان تزریق کرد.

پور محمدی گفت: دولت ها به طور مستقیم از بانک ها استقراض نمی کنند بلکه از طریق طرح های عمرانی نیمه تمام و پروژه ها نسبت به تامین مالی اقدام می کنند.

وی افزود: وقتی طرحی بیش از ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قانون گذار اجازه استقراض را می دهد و دولت را مکلف به پرداخت این بدهی در بودجه سال آتی می کند.

امکان تجمیع پرداخت یارانه به صورت یکجا نیز وجود دارد

در ادامه بحث پور اصغری معاون رئیس سازمان برنامه بودجه و کشور گفت: یکی از دلایلی که یارانه پردرآمدها به درستی حذف و هدفمندسازی یارانه ها به درستی اجرایی نشد، بانک اطلاعاتی ضعیف در اختیار ما بود. موضوعی که وزارت کار هم در آن دخیل بود.

وی افزود: البته که بی ثمر هم نبود برخی از پر درآمدها حذف شدند و یارانه دریافت نکردند.

این مقام مسئول در ادامه به دلیل واریز نشدن یکجا هر دو یارانه(نقدی و معیشتی) گفت: این طرح در دست بررسی است و امکان تجمیع پرداخت یارانه به صورت یکجا نیز وجود دارد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31261 توسط modir masool و در روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۲:۴۷
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31258
۱۹ / ۲ / ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸

تصویب دامنه متقارن ۵± در هیات مدیره سازمان بورس/حجم مبنا هم تغییر کرد

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد. ؛

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ هیات مدیره سازمان بورس  و اوراق بهادار در جلسه  عصرامروز مورخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰؛ با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ در خصوص متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن تصمیم گرفت.
از همین رو دامنه نوسان  به جای +۶ و ۴-  به مثبت و منفی ۵  تغییر یافت و در آینده با رصد شرایط بازار نسبت به افزایش دامنه اقدام خواهد شد.  
همچنین در خصوص دامنه نوسان و حجم مبنا  در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران  مقرر شد  از روز شنبه مورخ ۲۵/۰۲/۱۴۰۰؛ حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای تمامی نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار  تهران، بازار اول و دوم  فرابورس ایران  به ۱۵ میلیارد ریال و همچنین این مقدار در خصوص بازار پایه تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب ۱۰ میلیارد، ۵ میلیارد و ۳.۵ میلیارد تغییر یابد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31258 توسط modir masool و در روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۸:۵۹
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31175
۱۰ / ۲ / ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷

صدور احکام جدید مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی از صدور احکام جدید مستمری بگیران این سازمان خبر داد. ؛

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما در اطلاعیه این سازمان، آمده است:

احکام جدید مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اجرای متناسب سازی مرحله دوم و سناریوی مورد توافق با اعضای کانون عالی بازنشستگان و اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری به این شرح صادر شد:

اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) بر مجموع مبالغ مستمری و متناسب سازی اسفند سال ۱۳۹۹ مستمری بگیران صورت پذیرفت.

– جبران ۷۵% عقب ماندگی مستمری سال برقراری به نسبت حداقل مستمری

– با توجه به انتظارات و مطالبات همه سطوح مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی، پس از اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) و اجرای متناسب سازی حقوق مستمری بگیران و افزایش مزایای جانبی، دریافتی هیچ مستمری بگیری کمتر از ۱.۵ برابر مجموع پرداختی اسفند سال ۱۳۹۹ نخواهد بود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31175 توسط modir masool و در روز جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۷:۵۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31139
۷ / ۲ / ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶

رجیستری شناسه تلفن همراه رایگان شد

از این پس گوشی‌هایی که از مبادی قانونی به‌صورت مسافری و تجاری وارد کشور می‌شوند، برای ثبت شناسه رهگیری (IMEI) در رجیستری، تعرفه‌ای پرداخت نمی‌کنند. ؛

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سامانه اطلاع‌رسانی طرح ثبت تلفن همراه اعلام کرد از این پس گوشی‌هایی که از مبادی قانونی به‌صورت مسافری و تجاری وارد کشور می‌شوند، برای ثبت شناسه رهگیری (IMEI) در رجیستری، تعرفه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

در بحث رجیستری تلفن همراه دو دسته هزینه وجود دارد. یک بخش از هزینه‌ها گمرکی هستند که شامل حقوق، عوارض گمرکی و سود بازرگانی است که در سامانه جامع امور گمرکی (EPL) پرداخت می‌شود. تلفن همراه به هر صورتی (مسافری – بازرگانی) وارد کشور شده باشد، باید این هزینه را پرداخت کند.

هزینه دیگر مربوط به ثبت شناسه رهگیری تلفن همراه یا IMEI تلفن همراه است. پس از پرداخت هزینه عوارض تلفن همراه برای فعال شدن دستگاه در شبکه ارتباطی کشور فعال، باید IMEI آن در سایت همتا ثبت شود.

اواخر سال ۹۸ هیچ هزینه‌ای بابت رجیستری IMEI تلفن همراه در سامانه همتا دریافت نمی‌شد و این فرآیند کاملا رایگان بود. بعد از مدتی برآوردی انجام شد که نشان می‌داد هزینه ارسال پیامک و انجام فرآیند مربوط به رجیستری IMEI تلفن همراه در سامانه برای هر گوشی همراه مبلغ ۳هزار و ۷۴ تومان است.

پس از برآورد هزینه با مصوبه هیئت دولت، این مبلغ از کاربران دریافت می‌شد. تاریخ این مصوبه اول اردیبهشت به پایان رسید و به همین دلیل سامانه همتا اعلام کرد از این پس گوشی‌هایی که از مبادی قانونی به‌صورت مسافری و تجاری وارد کشور می‌شوند، برای ثبت شناسه رهگیری (IMEI) در رجیستری، تعرفه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31139 توسط modir masool و در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۶:۳۴
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31051
۳۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲

چوب حراج ارز در بحران ارزی

نوسانات ارزی ایران از شهریور سال ۹۶ از زمانی که نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرد آغاز شد. با خروج آمریکا از برجام نوسانات نرخ ارز شدت گرفت و یکباره سیاست ارزی دولت تغییر کرد. ؛

تیم اقتصادی دولت ارز را تک‌ نرخی با قیمت ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد که انتقادات زیادی را به دنبال داشت. در آن زمان هرکسی که متقاضی ارز بود با این نرخ ارز مورد نیاز خود را دریافت کرد و حتی افرادی که برای سفر به خارج از کشور راهی می‌شدند هم از این ارز یارانه‌ای بهره‌مند می‌شدند تا این‌که دوباره سیاست‌های ارزی دستخوش تغییرات شد.

محدودیت‌ های ارزی باعث شد تا تخصیص ارز به بخش‌های مختلف کاهش یابد به‌طوری‌که کالاهای اساسی و دارو که قبلا ۱۴میلیارد دلار ارز دریافت می‌کرد به هشت‌ میلیارد دلار کاهش یافت.

ظاهرا دوباره سیاست‌ های ارزی کشور تغییر کرده و طبق روال سال گذشته ارز با نرخ صرافی ملی و ارزان‌تر از نرخ بازار آزاد به مردم فقط یک‌بار در سال فروخته می‌شود.

با این حال مقابل صرافی‌ها صف‌ هایی تشکیل شده که انتقاد کارشناسان را به دنبال داشته است. گزارش میدانی جام‌جم از وضعیت بازار ارز را بخوانید.

تشکیل صف مقابل صرافی‌ها. مشاهده صف ظاهرا مشخص می‌کند مردم برای کاهش نرخ ارز در صف فروش قرار گرفته‌اند تا بیش از این ضرر نکنند اما این همه حقیقت ماجرا نیست.

افرادی که در صف قرار گرفته‌اند فروشنده دلار هستند اما دلار خود را از صرافی‌های طرف قرارداد بانک‌مرکزی با نرخ نزدیک به صرافی ملی دریافت کرده‌اند.

گزارش میدانی خبرنگار ما از میدان فردوسی حاکی از آن است قیمت دلار صرافی ملی ۲۳هزار و ۸۵۰ تعیین شد و دلار با قیمت ۲۳هزار و ۹۸۰ تا ۲۴هزار تومان فروخته می‌شود. این در حالی است که قیمت دلار در بازار آزاد ۲۴هزار و ۴۰۰ تومان بود و روی هر دلار ۴۰۰ تومان نصیب خریدار می‌شود. در نگاه اول سود اندکی است اما این اختلاف در ارقام کلان چشمگیر است.

به هر نفر چقدر دلار می‌رسد؟

به هر نفر سالانه ۲۲۰۰ دلار با نرخ نزدیک به صرافی ملی ارز داده می‌شود و افراد زیادی به دلیل اختلاف با بازار آزاد آن را دریافت می‌کنند. سری به چهارراه استانبول تا میدان فردوسی زدیم تا مستندات گزارشی که پیش‌رو می‌خوانید را تهیه کنیم. افرادی که در صف ایستاده بودند اغلب جزو اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه بودند. اغلب آنها ارز را برای دیگری دریافت می‌کردند و پول دریافت ارز را در اختیار نداشتند. ۲۲۰۰ دلار با محاسبه هر دلار ۲۴هزار تومان رقمی حدود ۵۲میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌شود و افراد در شرایطی که نرخ ارز در بازار روند نزولی را طی می‌کند وارد نمی‌شوند اما سود هر نفری که یک ساعت در صف بایستد حدود یک‌میلیون تومان است.

سود به مردم می‌رسد؟

اختلاف قیمت نرخ صرافی ملی و نرخ بازار آزاد باعث شده تا برخی افراد به‌عنوان دلال وارد این بازار شوند. به‌طوری‌که آنها مردم را تشویق به خرید ارز می‌کنند تا سودی نصیب‌شان شود. آنها تاکید می‌کنند که این سود فقط یک‌بار در سال است و افرادی که قصد دارند سود بیشتری ببرند باید یک‌سال آن را نگه‌دارند. البته این تجربه چندساله آنهاست و تضمینی از بابت سود نمی‌دهند.

سال گذشته زمانی که دلار به ۳۲هزار تومان رسید فاصله نرخ صرافی ملی و بازار آزاد به بیش از ۲۰۰۰تومان رسید. درآن زمان به‌ازای هر ۲۰۰۰ دلار، چهارمیلیون تومان سود نصیب خریداران می‌کرد اما همه این سود نصیب خریداران نمی‌شود. افرادی که دارای سرمایه هستند پول را در اختیار فرد قرار می‌دهند تا با مدارکی که به صرافی تحویل می‌دهد ارز را تحویل بگیرد و به‌ازای آن ۲۰۰هزار تومان دریافت کند.

اواخر سال گذشته و در اسفندماه که افراد سهمیه‌شان را دریافت کرده بودند کسب‌وکار دلالان نیز از رونق افتاده بود و با شروع سال جدید دوباره به کسب‌وکارشان رونق بخشیدند. زمانی که اختلاف قیمت دلار در صرافی‌های مجاز و صرافی ملی با بازار آزاد زیاد می‌شود، برخی این سهمیه را دریافت می‌کنند و با قیمت بالاتری در بازار آزاد می‌فروشند. این‌گونه به قول دلالان چندساعته چندمیلیون سود بی‌دردسر به جیب می‌زنند.

بی‌خیال کرونا

با یکی از خریداران دلار هم صحبت شدیم و از شرایط کرونایی و جان باختن ۴۰۰نفر از مردم پرسیدیم. این‌که در این شرایط کرونایی نمی‌ترسید باخانواده در این صف شلوغ ایستاده‌اید؟ پاسخ برخی از آنها جالب بود. برخی دستفروش بودند و به دلیل این‌که شهرداری با آنها برخورد سنگینی کرده‌بود، کار خود را از دست داده بودند.

این دستفروش به خبرنگار ما گفت: هر بار وعده می‌دهند برای دستفروش محلی توسط شهرداری در نظر گرفته می‌شود تا ما در سطح شهر نباشیم اما چند سال است که این موضوعات فقط مطرح می‌شود و به آن عمل نمی‌کنند. او می‌گوید درآمد ندارد و برای کسب درآمد اقدام به این کار کرده تا بتواند از این راه، سود کسب کند. فرد دیگری که در صف فروش ارز ایستاده‌بود تصریح کرد: وقتی پول نداشته‌باشیم کرونا را بی‌خیال می‌شویم و ما اکنون بی‌خیال‌ترین افراد جهانیم.

خریدار دیگر ارز به خبرنگار ما گفت: مقایسه قیمت‌ها طی یک‌سال‌گذشته نشان می‌دهد جیب من خالی‌تر شده و باید از یک راه شکم خود را سیر نگه‌دارم. با شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست دادم و دیگر کار پیدا نکردم و با ایستادن در صف و نوبت گرفتن برای دیگران، روزانه حدود ۵۰هزار تومان درآمد کسب می‌کنم. هرچه نوبت جلوتر باشد گران‌تر است.

فرد دیگری که خود را کارگر یک تالار معرفی کرد، گفت: یک‌سال است بیکار هستم و برای کسب درآمد به صرافی مراجعه کرده‌ام. البته پول این کار را نداشتم و فردی پول در حساب من واریز کرد که پس از دریافت کارت را به او تحویل دهم و ۲۰۰هزار تومان دریافت کنم.

فروش به دلالان

برخی افراد پول در اختیار افراد می‌گذارند و برخی دیگر پس از دریافت، ارز آنها را خریداری می‌کنند اما با هر حساب و کتابی سود در جیب دلالان است. اگر فرد حاضر به فروش ارز به دلالان نشود، باید چندین ساعت در صف بایستد اما اگر بگوید ارز خود را به آنها می‌فروشد، افرادی که فقط برای دریافت نوبت در صف ایستاده‌بودند خارج و جای خود را به خریدار ارز می‌دهند. برخی افراد به دلیل شرایط کرونا حاضر به فروش با قیمت پایین‌تر هم می‌شوند که به قول دلالان این افراد نورچشمی هستند و در جلوی صف قرار می‌گیرند. به نوعی صف هم برای دلالان، فروشی شده و افراد برای دریافت سهمیه ارزی باید ساعت‌ها در صف بمانند. برخی افراد که توانایی ایستادن در صف را ندارند کارت ملی و مدارک خود را در اختیار دلالان می‌گذارند تا کار آنها را پیش ببرند که البته برای این کار هم پول دریافت می‌کنند.

دلیل فروش ارز

تا صحبت از ارز به میان می‌آید، مسؤولان کشور می‌گویند در شرایط محدودیت ارزی قرار داریم و نباید توقع شرایط عادی را داشته‌باشید. تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی در سال گذشته مشکلاتی را ایجاد کرد و برخی فعالان صنعت مرغ می‌گویند تخصیص نیافتن ارز در زمان نیاز برای واردات نهاده طیور موجب کاهش تولید و گرانی مرغ شد و مشخص نیست در شرایطی که کشور با این محدودیت روبه‌روست چرا ارز باید به صورت حراج به مردم فروخته شود. برخی کارشناسان بر این باورند دولت از این راه کسب درآمد می‌کند و اکنون به ریال نیاز دارد. طوری‌که با چرخش ارز در کشور ریال مورد نظر خود را به دست آورده و هزینه‌های خود را پوشش می‌دهد.

شغل ندارند اما درآمد، فراوان

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بیش از پنج میلیون نفر از افراد کشور دارای درآمد هستند، اما نام آنها در فهرست هیچ‌کدام از مشاغل رسمی موجود ثبت نشده است.

به بیان بهتر، پنج میلیون نفر در کشور جمعیتی را تشکیل می‌دهند که درآمد دارند، اما فاقد شغل هستند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران جمعیت غیرفعال کشور (نه شاغل و نه بیکار) به بیش از ۳۹.۳میلیون نفر می‌رسد که ۲۷.۵میلیون نفر آن را زنان و ۱۱.۷میلیون آن را مردان تشکیل می‌دهند.

بیش از ۱.۵ میلیون نفر را نیز افراد دارای درآمد بدون کار تشکیل می‌دهند که جمعیت آنها به دلایلی مانند رشد فعالیت‌های دلالی و واسطه‌گری، فعالیت‌های اجاره‌داری و ارتزاق از نرخ سود بانکی در سال‌های اخیر رو به افزایش است.

طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران در حالی که جمعیت با درآمدهای بدون کار در سال ۱۳۸۴ یک میلیون و ۹۶۸هزار نفر بوده این تعداد در سال ۱۳۹۶ به پنج میلیون و ۱۱۲هزار نفر رسیده است.

این بخشی از اطلاعاتی است که مرکز آمار ایران سال گذشته به دست آورده و طبیعتا افرادی که در بخش دلالی فعالیت می‌کنند و درآمد خوبی هم دارند اما در لیست شاغلان نیستند.

سال گذشته که دلار در حال صعود بود، بانک مرکزی برای جلوگیری از رانت و جمع کردن بازار غیررسمی فروش ۲۲۰۰ دلار توسط صرافی‌ها (ظرفیت ارزی سالانه‌ای که برای هر نفر در نظر گرفته شده) را با کارت ملی ممنوع کرد اما ظاهرا دوباره این کار از سر گرفته شده است.

گرانی زیر سایه تعطیلات

به دستور ستاد ملی مبارزه با شیوع ویروس کرونا اصناف و گروه‌های شغلی دو، سه و چهار تعطیل هستند.

پرسش این‌که فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که در وضعیت اجاره قرار دارند در زمان تعطیلی چگونه باید کسب درآمد کنند و اجاره خود را بپردازند؟ اغلب آنها پول ودیعه نزد مالک دارند و اگر از پرداخت آن خودداری کنند از آن مبلغ کسر می‌کنند که این موضوع نیازمند بررسی کارشناسی مسوولان وزارت راه‌وشهرسازی، شهرداری‌ها و ستاد ملی مبارزه با کروناست.

در کنار این موضوع عمده فعالان بازار لوازم‌خانگی همچون بسیاری دیگر از اصناف در تعطیلی کرونایی به سر می‌برند اما تولیدکنندگان از ابتدای امسال فعالیت را آغاز کرده‌ و حتی قیمت محصولات خود را تا ۱۰درصد افزایش داده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد فروشگاه‌هایی که باز هستند می‌گویند چک دست مردم دارند و باید آن را پاس کنند.

گفته می‌شود اگر قرار است تعطیل شود همه دستگاه‌ها از جمله بانک‌ها و سازمان امور مالیاتی باید تعطیل شوند.

اکبر پازوکی، دبیر انجمن صنفی توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی تهران دراین‌باره گفته کسبه علاوه بر این مسائل، باید مالیات و عوارض شهرداری نیز پرداخت کنند و این در حالی است که سال گذشته دریافت این موارد فقط دو ماه به تاخیر افتاد و بخشیده نشد.

کسبه حدود ۱۲۵روز از ۳۶۵روز سال را به مناسبت‌های مختلف تعطیلند و شوک ناشی از تعطیلات اینچنینی، ضرر و زیان زیادی به آنان وارد می‌کند.

وی گفت:‌ انتظار می‌رفت پاس‌شدن چک‌های مربوط به کسبه دست‌کم به بعد از تعطیلی‌ها منتقل شود تا شاهد ناهماهنگی در تعطیلی اصناف نباشیم. این در حالی است که تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در حال تولید انواع و اقسام محصولات هستند اما به دلیل تعطیلی بازارها به‌ناچار اجناس را در انبارها دپو می‌کنند. پازوکی بیان کرد: رکود حاکم بر بازار در حالی است که عمده شرکت‌ها قیمت محصولات خود را تا ۱۰درصد افزایش داده‌ و حتی برخی از آنها فهرست قیمتی ارائه کرده‌اند.

۱۵میلیون تومان سقف خرید اتباع‌ خارجی

بانک‌مرکزی دستورالعمل «نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی» را به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد و براین‌اساس بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند برای اتباع‌خارجی بالاتر از ۱۸سال دارای مدرک آمایش، دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی کارت‌بانکی با سقف خرید روزانه ۱۵میلیون تومان اعطا کنند. سال ۹۸و۹۹ برخی اتباع‌خارجی به‌خاطر مسدودشدن حساب بانکی خود با مشکلات متعددی مواجه شده بودند.

این دستورالعمل با هدف ساماندهی افتتاح حساب و دریافت خدمات از بانک‌ها توسط اتباع‌خارجی تدوین شده است.

صدور بیش از یک کارت پرداخت ریالی به نام هر شخص حقیقی خارجی مجاز نیست. در صورت وجود کارت پرداخت ریالی فعال به نام شخص حقیقی خارجی، صدور کارت پرداخت ریالی جدید منوط به ابطال کارت پرداخت ریالی قبلی است.

مؤسسه اعتباری مکلف است، حداکثر تراکنش خرید از کارت متعلق به اشخاص حقیقی خارجی غیرمقیم یا اشخاص حقیقی خارجی دارای مدرک آمایش، دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی را به روزانه ۱۵۰میلیون ریال محدود کند.

سقف خرید از کارت‌های پرداخت ریالی متعلق به اشخاص حقیقی خارجی دارای دفترچه اقامت ویژه یا پروانه اقامت معتبر، مطابق سقف‌های تعیین‌شده برای اشخاص ایرانی است.

چنانچه پس از اعطای کارت پرداخت ریالی مشخص شود، شخص حقیقی خارجی از عمل به تعهدات خود خودداری کرده، مؤسسه اعتباری مکلف است مطابق با مقررات نسبت به ابطال کارت مذکور اقدام کند.

مؤسسه اعتباری باید از صدور کارت پرداخت ریالی برای شخص حقیقی خارجی در مواردی مانند شخص حقیقی خارجی که هنگام درخواست صدور کارت، مدارک شناسایی معتبری را برای حضور در ایران ارائه نمی‌کند، شخص حقیقی خارجی که به حکم مراجع قضایی یا به موجب قانون، ارائه خدمات به وی مجاز نیست، شخص حقیقی خارجی که فاقد شناسه شهاب معتبر باشد، خودداری کند.

تعویق عرضه تخم‌مرغ بسته‌ بندی

سال گذشته عرضه تخم‌مرغ به‌صورت بسته‌ بندی اجباری شد و سازمان دامپزشکی هدف از این کار را برندسازی کارخانه‌های تخم‌مرغ و بررسی مسائل بهداشتی آنها عنوان کرد. زمانی که این قانون اجباری شد تخم‌مرغ در بازار گران شد و اجرای آن به تعویق افتاد.

قرار بود فروردین امسال اجرا شود که ظاهرا یک‌ماه دیگر به تعویق افتاده است. با این‌که برخی کارشناسان انجام این کار را عاملی برای گرانی تخم‌مرغ می‌دانند اما تولیدکنندگان این صنعت معتقدند زمانی که یک کالا دارای برند و شناسنامه باشد رصد کیفیت و همچنین تخلف آن مشخص خواهد بود و رسیدگی سهل می‌شود.

بهمن نقیبی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی دراین‌باره گفته با توجه به مشخص‌بودن قیمت، طی ماه‌های آینده عرضه تخم‌مرغ به‌صورت بسته‌بندی اجباری می‌شود.

هم‌اکنون در حال رایزنی برای اجباری‌شدن بسته‌بندی تخم‌مرغ هستیم اما اجرای این موضوع نیازمند چند جلسه هماهنگی است.

وی افزود: باتوجه به مشخص‌بودن قیمت تخم‌مرغ، پیش‌بینی می‌شود طی ماه‌های آینده مصوبه بسته‌بندی‌شدن تخم‌مرغ اجرایی شود اما هم‌اکنون نمی‌توان تاریخ دقیقی را برای اجرای این موضوع اعلام کرد. نقیبی درخصوص آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان هم گفته هفته گذشته در روستای آذربایجان‌غربی گزارشی از آنفلوآنزای حاد پرندگان اعلام شد که پس از شناسایی و بررسی ۱۷قطعه پرنده معدوم‌سازی شد و مابقی کانون‌ها به سبب گذشت ۲۱روز از گزارش بیماری پاک هستند.

این مقام‌ مسوول ادامه داد: گرچه در ماه‌های گرم سال شیوع بیماری کمتر است اما این موضوع به آن معنا نیست که مورد جدیدی از بیماری اعلام نشود و طبیعتا تعداد رویدادها کمتر از نیمه‌دوم سال خواهد بود. بنابر آخرین آمار یک‌میلیون و۳۰۰ هزار قطعه از مهرماه سال گذشته تاکنون معدوم‌سازی شده است و واحد صنعتی تنها در خراسان‌جنوبی درگیر آنفلوآنزا شدند‌.

محمدحسین علی اکبری – اقتصاد / روزنامه جام جم

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31051 توسط modir masool و در روز سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۲:۱۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 31026
۲۰ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶

«بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت حسن روحانی در تعمیق فقر برای اولین بار طی ۴۰ سال اخیر

دولت حسن روحانی برای اولین بار طی ۴۰ سال اخیر، طی ۳ سال متوالی تورم بالای ۳۰درصد و در دو سال متوالی نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را پشت سرگذاشته که از سال ۶۰ تاکنون در هیچ دولتی سابقه نداشته و موجب گسترش و تعمیق بی سابقه فقر در کشور شده است. ؛

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی آمارهای بانک مرکزی از تورم سالانه در کشور از سال ۶۰ یعنی دولت اول موسوی تا سال ۹۹ یعنی دولت دوم حسن روحانی نشان می دهد، تا قبل از دولت دوازدهم، در هیچ دولتی سابقه ۳ سال متوالی تورم بالای ۳۰ درصد یا دو سال متوالی تورم بالای ۴۰ درصد سابقه نداشته است.

بر اساس آنچه در جدول رسمی بانک مرکزی در ادامه مشاهده می کنید، نرخ تورم در سال ۹۷ به ۳۱.۲ درصد و سال ۹۸ به ۴۱.۲ درصد رسیده و بر اساس گزارشی که اخیرا وزارت اقتصاد منتشر کرده، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی در سال ۹۹ به بالای ۴۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که حتی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی که رکورد تورم ۴۹.۴ درصد را هم داشتیم، تورم بالای ۳۰درصد تنها در ۲ سال ۷۳ و ۷۴ و تورم بالای ۴۰ درصد هم در سال ۷۴ رخ داده است. 

در دولت احمدی نژاد هم که شدید ترین تحریم های آمریکا، اروپا و سازمان ملل بر علیه ایران اعمال شد، تورم بالای ۳۰درصد طی دو سال ۸۷ و ۸۸ رخ داده و تورم بالای ۴۰ درصد هم نداشتیم. در زمان جنگ هم تورم بالای ۳۰درصد در کشور سابقه نداشته است.

این در حالی است که تجربه ۳ سال متوالی تورم بالای ۳۰درصد که حاصل بی تدبیری و ناکارآمدی دولت مورد حمایت اصلاح طلبان بوده است، سفره مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده و فقر معیشتی را تعمیق داده است.

بررسی های اجمالی سطح قیمتها در کشور طی ۸ سال اخیر نشان می هد که بسیاری از کالاها و خدمات طی این مدت حدود ۱۰ برابر گران شده اند که گزارش های تفصیلی آن بعداً منتشر خواهد شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 31026 توسط modir masool و در روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۶:۰۳
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30994
۱۲ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱:۱۴

همتی: مسائل سیاسی و انتخاباتی را وارد مساله‌ اقتصادی نکنیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ سالی است که ما می‌توانیم بعد از پشت سرگذاشتن فشار حداکثری روند آرامش را به‌سمت معیشت ببریم، تاکید کرد: خواهشم این است برای بهترشدن اوضاع اقتصادی و معیشتی، مسائل سیاسی و انتخاباتی را وارد مساله‌ اقتصادی نکنیم.؛

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱) در تبیین موانع تولید در کشور، کمک نکردن بانک‌ها و نظام بانکی به تولید را از موانع مهم برشمردند و در ادامه به برخی از مصادیق پشتیبانی و فراهم کردن شرایط مناسب برای رونق تولید اشاره کرده و فرمودند: «شرایط دیگری هم بایستی رعایت بشود؛ مثل مبارزه‌ی با فساد. مبارزه‌ی با فساد خیلی مسئله‌ی مهمّی است که بایستی کانال‌های فساد و مجاری فساد بسته بشود که این در واقع به معنای اصلاح کردن نظام بانکی و اصلاح کردن گمرک و امثال اینها است که بایستی راه فساد بکلّی بسته بشود.»

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه درباره تولید و اقتصاد کشور گفت وگویی با رئیس کل بانک مرکزی انجام داده است که متن کامل این گفت وگو را در ادامه می خوانیم.

چرا رهبر انقلاب بعد از چندین‌بار تأکید بر مسئله‌ی تولید در سال‌های اخیر، دوباره در پیام نوروزی‌شان به آن اشاره کردند؟
 توسعه‌ی اقتصادی بدون رشد اقتصادی معنا ندارد. در واقع رشد مداوم تولید یکی از ملزومات توسعه‌ی اقتصادی است. بنابراین، نه‌تنها باید به تولید فکر کنیم، بلکه باید به رشد مداومش هم فکر کنیم. ما در سال‌های اخیر به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه دچار اُفت تولید و رشد اقتصادی منفی بودیم. طبیعی است که رهبر انقلاب مهم‌ترین بحثی که حتماً در رشد و معیشت مردم تأثیر مثبتی دارد را خط‌ِمشی اصلی مسئولین قرار دهند.

 علی‌رغم پیشرفت‌های زیربنایی و ساختاری، نتایج مثبت و محسوسی برای بهبود معیشت مردم اتفاق نیفتاد. از نظر شما علت چیست؟
 در سال ۹۷ و ۹۸، به‌دلیل برگشت تحریم‌ها، رشد منفی اتفاق افتاد. خوشبختانه در اواخر سال ۹۸، رشد در حال مثبت‌شدن بود و رشد غیرنفتی هم مثبت شده بود، ولی متأسفانه با شیوع ویروس کرونا مجدداً رشد اقتصادی ما در بخش‌های خدماتی منفی شد و اُفت کرد. از روزهای ابتدایی سال ۹۹، یکی از جاهایی که بسیار آسیب دید، بخش خدمات بود. تقریباً بیشترین رشد منفی را در بخش خدمات داشتیم، چراکه فرصت‌های شغلی و عمدتاً‌ کارهای کوتاه‌مدت و موقت در این بخش است. به همین دلیل در تابستان ۹۹، حدود یک میلیون نفر از فرصت‌های شغلی کاهش پیدا کرد.

 بعد از شوک تحریم، ما شاهد کاهش رشد نفتی هم بودیم. بخشی از رشد اقتصادی ما از نفت است. تقریباً در بعضی از مقاطع سال‌های ۹۷ تا ۹۸، این رشد تا چهل درصد کاهش یافت. سهم نفت در اقتصاد در مقایسه با سایر محصولات کمتر از ۵۰درصد است، ولی به‌دلیل کاهش صادرات نفتی‌ اثر خودش را در رشد کل گذاشت. در نتیجه روی رشد غیرنفتی هم اثرش را گذاشت، ولی ما خیلی سریع توانستیم تاب‌آوری اقتصاد را احیا کنیم. خوشبختانه الآن با توجه به اینکه هنوز تولیدات و صادرات نفتی‌مان به حد قبلی نرسیده، ولی رشد اقتصادی‌مان مثبت شده است. ان‌شاءاللّه به‌تدریج این روند خیلی بهتر هم خواهد شد.

 مدیریت فضای کلی اقتصاد کشور اگر از لحاظ مدیریت داخلی شرایط مساعدتری داشت، احتمال بهبودی بیشتری نبود؟ چقدر این مسئله به تحریم و چقدر به سوءمدیریت‌های داخلی برمی‌گردد؟
 نه، ما نباید این را بگوییم. من به‌عنوان رئیس بانک مرکزی باید از این حرف دفاع کنم. همه‌ی مسئولین تمام تلاش‌شان را کردند؛ امّا وقتی انتظارات منفی در کشور حاکم می‌شود، متأسفانه انتظارات منفی و سفته‌بازی، رفتن منابع به‌سمت سفته‌بازی را تشدید می‌کند. یکی از دلایلی که تولید دچار وقفه شد، به‌خاطر هجمه‌ی منابعِ در دست مردم بود که به‌سمت سفته‌بازی و خریدهایی رفت که دارایی‌هایشان را حفظ کنند. بنابراین، اصل بحث برمی‌گردد به فضایی که در کشور ایجاد شد آن هم به‌خاطر تحریم، فضای نااطمینانی و انتظارات منفی در جامعه بود؛ امّا خیلی صریح و جدی می‌گویم، با اقداماتی که سیستم بانکی، بازار سرمایه و دولت کرد، توانستیم فضا را کنترل و احیا کنیم. البته قبول دارم ضعف در عملکرد داشتیم، ولی اینکه ضعف در عملکرد وجه غالب باشد، من نمی‌پذیرم.

 یکی از پایه‌های اصلی حمایت از تولید، سرمایه‌گذاری است و نهادهایی که نسبت مستقیم با این موضوع دارند، سیستم بانکی و مالی اقتصاد کلان کشور است. جناب‌عالی به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی بخش‌هایی از اصلاح نظام بانکی که می‌تواند در حمایت از سرمایه‌گذاری وارد عرصه شود و تولید را متحول کند را کجا می‌دانید و چگونه عملکرد آن را می‌توان ارتقاء بخشید؟
 سیستم بانکی ما با دو حادثه مواجه شد. اوّل، ناتَرازی‌هایی بود که از اواسط دهه‌ی هشتاد شروع شد که باعث شد سیستم بانکی ما از نظر دخل‌وخرج، منابع و مصارف دچار ناتَرازی شود. دوم، تقریباً در دهه‌ی هفتاد نرخ سود بانکی به‌شدت افزایش پیدا کرد. این دو عامل باعث شد سیستم بانکی ما نتواند در خدمت تولید قرار بگیرد.

 امّا نکته‌ی اصلی اینجاست که تقریباً از اوّل دهه‌ی نود تا الآن رشد سرمایه‌گذاری در کشورمان منفی شده است که برای کشور خوب نیست؛ چون سرمایه‌گذاری مثبت آینده‌ی تولید کشور را می‌سازد. ما از نظر دخالت سیستم بانکی اقداماتی را شروع کردیم و کارهای خیلی اساسی را در این زمینه برای کمک به تولید کردیم؛ یعنی در سال ۹۹، نزدیک به شصت‌ درصد منابع بانکی برای سرمایه‌ی در گردش استفاده شد، ولی باید بپذیریم که سیستم بانکی نمی‌تواند همه‌ی کار تولید و سرمایه‌گذاری را انجام دهد. نقش بازار سرمایه‌ی ‌ما در مقایسه با سیستم بانکی خیلی کم‌رنگ است. معمولاً بازار سرمایه باید خیلی از پروژه‌های تولیدی میان‌مدت و بلندمدت را تأمین کند و سیستم بانکی هم باید منابع کوتاه‌مدت و گردش سرمایه را تأمین کند؛ ولی بانک‌محوربودن اقتصاد باعث شد که عمده‌ی فشار روی سیستم بانکی بیاید.

ان‌شاءاللّه با احیای هرچه بیشتر بازار سرمایه، فشار اصلی از روی بانک برداشته شود و بخشی از آن به‌سمت سیستم بازار سرمایه برود.

 از موانع مؤثر بر تولید، بی‌ثباتی شرایط اقتصادی و بی‌ثباتی نرخ ارز است. امسال برای این موانع چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟
 نرخ ارز به‌دلیل دو موضوع مهم دچار نوسان شد. موضوع اوّل، انتظاراتی بود که بانک مرکزی در سه سال گذشته درگیر کنترل‌کردنش بود. تحریم‌ها و انتظارات منفی که در جامعه توسط دشمنان ایجاد شد، عملاً نوساناتی را در بازار ارز ایجاد کرد. ما تمام تلاشمان را کردیم تا بتوانیم هم نوسانات را کنترل کنیم، هم بتوانیم کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز مردم را به‌موقع تأمین کنیم که الحمدللّه انجام شد.

موضوع دوم که در نرخ ارز تأثیرگذار بود، تداوم رشدهای بالای نقدینگی است. ما باید هرچه زودتر برای ناتَرازی‌های سیستم بانکی، کسری بودجه و رشد ساختاری نقدینگی در کشور فکری کنیم تا بتوانیم جلوی انتظارات منفی و التهاب در بخش‌هایی از دارایی را بگیریم. خوشبختانه ما در حد توانمان توانستیم فشار حداکثری را خنثی کنیم و از پیچ اصلی رد شویم. البته من به امسال بسیار امیدوارم.

لازم است در اینجا نکته‌ی مهمی را هم بگویم. ثبات اقتصادی عمدتاً با سرکوب نرخ ارز شکل نمی‌گیرد؛ یعنی نرخ ارز را باید پیش‌بینی‌پذیر کنیم. کار بانک مرکزی کنترل نوسانات است. هدف ما از کنترل نوسانات، ایجاد ثبات اقتصادی در کشور است. اگر امکانش باشد که نرخ ارز را تعدیل کنیم، به‌تدریج، این کار را حتماً خواهیم کرد. اگر ما بتوانیم انضباط بیشتری را در سیاست‌های مالی‌مان داشته باشیم با ابزاری که بانک مرکزی تحت عنوان “عملیات بازار باز” در چهارچوب سیاست‌گذاری نوین پولی دارد، ان‌شاءاللّه امسال ثبات نسبی اقتصادی را خواهیم داشت.

 مدیران ارشد اقتصادی برای فعال‌کردن ظرفیت‌های درونی کشور برای بهبود معیشت چه اقداماتی را باید در اولویت کارهایشان قرار بدهند؟
 یکی از اقدامات، ثبات در سیاست‌گذاری است؛ یعنی اعمال انضباط مالی هنگام بستن بودجه و اجرای بودجه. کشور ما به درآمد نفتی بالای ۵۰ میلیارد عادت کرده است. ما باید یواش‌یواش درآمد نفتی را فراموش کنیم و بودجه‌، درآمد و هزینه‌هایمان را بدون درآمد نفتی تنظیم کنیم. اقدام بعدی، بالابردن توان رقابتی کشور است. توان رقابتی همچنین تقویت صادرات که تقویت تولید و اشتغال است، می‌تواند محور کارمان قرار بگیرد. لزوم اختصاص کارآمد منابع بانکی برای تولید است. ما باید تسهیلات تکلیفی بانک‌ها را که معلوم نیست کجا می‌رود و چه تأثیری در تولید دارد را به‌سمت تولید هدایت کنیم.

مهمتر از این‌ها، ما باید زنجیره‌ی تولید را که باعث افزایش ارزش افزوده می‌شود، جا بیندازیم. الآن کارهای خوبی در خودرو، لوازم خانگی و بخش‌هایی که اخیراً رهبر انقلاب فرمودند شروع کردیم. ما روی زنجیره‌ی تولید داریم کار می‌کنیم که بتوانیم هم تأمین مالی‌اش را به‌موقع داشته باشیم و هم بتوانیم از این زنجیره برای افزایش ارزش افزوده بهره بگیریم.

اصلاح نظام توزیع هم خیلی مهم است. البته همه باید از قاچاق کالا به کشور جلوگیری کنند. واقعاً قاچاق کالا به تولید و معیشت خیلی لطمه می‌زند. نظام توزیع ما بسیار اشکال دارد و باید اصلاح شود. ما در بانک مرکزی بحث‌هایی برای جلوگیری از واردات بدون انتقال ارز و برگشت ارز صادرکننده به چرخه‌ی اقتصاد کشور داریم. بخشی از این کارها زیربنایی و بخشی اجرایی است و اگر ما با دقت اجرا کنیم، یقیناً اتفاقات خوبی در اقتصاد و کمک به تولید خواهد افتاد.

 برنامه‌ی مشخص بانک مرکزی برای وضعیت فعلی اقتصاد و گرانی و افزایش تورم چیست؟
 اولاً ما باید بین گرانی و تورم فرق قائل شویم. گرانی معمولاً در حوزه‌ی اقتصاد خرد است؛ یعنی تقاضای یک کالای خاص، یا انحصار عده‌ای در یک کالای خاص، یا تخلفاتی که در توزیع می‌شود، قیمت بعضی از کالاها مثل مرغ را بالا و پایین می‌برد. این تورم نیست، بلکه گرانی است.

ثانیاً افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و کاهش درآمد عمومی و قدرت خرید مردم، در حوزه‌ی وظایف سیاست‌گذاری‌های پولی است؛ امّا سیاست‌گذار پولی هم نمی‌تواند جلوی تورم را بگیرد. وقتی بودجه‌ی کشور ناتَراز شود و دولت نتواند کسری بودجه‌اش را تأمین کند، این اتفاق می‌افتد. من خیلی صریح بگویم تا مردم هم بدانند. سال ۹۸ و ۹۹، بخش‌هایی از بودجه‌ی دولت و غیردولت از طریق تسعیر درآمدهای صندوق توسعه‌ی ملی تأمین شد. وقتی از طریق تسعیر درآمد کسب شود که ارزشی در داخل کشور ندارد و مسدود است، بانک مرکزی به موجب قانون ناچار می‌شود که ریال بدهد؛ یعنی در کوتاه‌مدت پول چاپ می‌کند که نقدینگی را بالا می‌برد. این شرایط به‌دلیل کاهش درآمدهای دولت و مسدودشدن درآمدهای ارزی به‌وجود آمد. بنابراین، بانک مرکزی نمی‌تواند کاری کند.

 منظورتان این است که جناب‌عالی به‌عنوان رئیس کل بانک مرکزی نمی‌توانید برای ساماندهی اقتصاد وعده‌ای بدهید؟
 چرا نتوانیم!‌؟ باید چند کار را با هم انجام بدهیم. من به‌عنوان رئیس بانک مرکزی دارم هم سیاست‌گذاری نوین پولی را اجرا می‌کنم و هم ناتَرازی سیستم بانکی را اصلاح می‌کنم. سال گذشته اقدامات مهمی برای از بین‌بردن ناتَرازی‌ سیستم بانکی انجام دادیم و رشد تَرازنامه‌ی بانک‌ها را محدود کردیم؛ امّا انضباط مالی و تأمین کسری کار دولت است که باید به ما کمک کند تا با همدیگر بتوانیم کنترل کنیم.

 قبل از اینکه مسئولین جمهوری اسلامی به شکست سیاست فشار حداکثری اشاره کنند، آمریکایی‌ها خودشان اعتراف کردند که این طرح با شکست مواجه شده است. در این دوسالی که فشار حداکثری علیه کشور ما اعمال شد، بانک مرکزی چه تجربیاتی کسب کرد و چطور توانست از این مرحله عبور کند؟
 ما در این‌باره چند کار انجام دادیم، ولی قبل از آن لازم می‌دانم در اینجا از حمایت‌های رهبر انقلاب تشکر کنم، چراکه در مقاطعی به ما اعتمادبه‌نفس دادند و حمایت کردند. یکی از این حمایت‌ها هم طرح نقدینگی‌ بود که من مقابل خیلی موارد ایستادم و ایشان از ایستادگی من حمایت کردند. یا درباره‌ی حفظ ذخایر ارزی مواردی مطرح ‌شد که ایشان حمایت کردند و من توانستم در تقویت ذخایر ارزی و تقویت ذخایر اسکناس کشور کارهای اساسی انجام دهم.

ببینید همه از بانک مرکزی ارز و ریال می‌خواهند. اگر ارز بدهیم ذخایرمان کاهش پیدا می‌کند و اگر ریال بدهیم پایه‌ی پولی  بالا می‌رود و تورم شکل می‌گیرد. بانک مرکزی باید در مقابل این درخواست‌ها بایستد و وظیفه‌اش هم همین است. خوشبختانه با حمایت و پشتیبانی ایشان، قدرت من برای مقابله بیشتر شد. البته شرایط هم سخت است. خیلی از مسئولین اجرایی کشور می‌خواهند امورات روزمره‌شان بگذرد. آن‌ها هم تحت فشارند و ما هم درک می‌کنیم و بخشی از آن را هم تأمین کردیم؛ امّا در اوّایل سال صحبت از انفجار نقدینگی می‌شد که خوشبختانه هیچ‌ اتفاقی نیفتاد.

قرار بود دشمن در چهل سالگی انقلاب، ‌جشن تمام‌شدنش را بگیرد، ولی همه‌ی آرزوهایش بر باد رفت. آقای رابرت مالی دو هفته‌ی پیش رسماً اعلام کرد که فشار حداکثری شکست خورده است. این اتفاق بسیار مهمی است و مردم پیروز شدند. بانک مرکزی هم گوشه‌ای از این مسئولیت را انجام داد. سال ۹۹، درآمد ارزی بانک مرکزی وصولی‌اش به یک‌نهم میانگین سال‌های گذشته رسید که با یک‌نهم توانستیم ارز را تأمین کنیم و مسائل ارزی کشور را اداره کنیم.

 رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی‌شان یکی از محورهای مبارزه با فساد را اصلاح نظام بانکی و گمرک دانستند. جناب‌عالی برای اصلاح نظام بانکی و گمرک چه برنامه‌ای دارید؟
 منابع مالی بانکی وسوسه‌انگیز است و می‌تواند رانت ایجاد کند. البته طبیعی است که عده‌ای تلاش کنند تا از رانت بهره بگیرند. سیستم‌های بانکی ‌ما باید منظّم و تحت کنترل باشد. باید اعتبارسنجی درستی شود تا بتوانیم منابع را به‌سمت تولید و سرمایه‌گذاری هدایت کنیم و نتیجه‌اش تولید باشد که خودش ضد فساد است.

ما تقریباً سه کار مهم تأثیرگذار را شروع کردیم. اوّلین کار، راه‌اندازی سامانه‌ی سمات برای اعتبارسنجی در بانک مرکزی بود که سال گذشته انجام دادیم. تمامی بانک‌ها هم باید اعتباراتی که می‌دهند را در این سامانه ثبت کنند. ما با این سامانه دائماً می‌توانیم مانیتورینگ کنیم که چه وام‌هایی داده می‌شود و چه وثیقه‌هایی گرفته می‌شود. این کار الآن در حال اجراست و مطمئنم روی کنترل تأثیر می‌گذارد. البته در کنار این کار، ما کمیته‌ی فرادستگاهی را در بانک مرکزی داریم که تمام بدهکاران دانه درشت و کسانی که به‌دلایلی سوءاستفاده کردند، در آنجا مطرح می‌کنیم. قوه‌ی قضائیه هم همکاری خیلی خوبی با ما کرد و نماینده‌اش در این کمیته هست. ما با کمک قوه‌ی قضائیه توانستیم منابع بسیار قابل توجهی را به سیستم بانکی برگردانیم. مثلاً یازده اَبَر بدهکار بودند که حدود نود هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار بودند که ما در مدت کوتاه نزدیک به سی هزار میلیارد تومان را برگرداندیم و بقیه‌ی پرونده‌ها هم در جریان است که ان‌شاءاللّه انجام می‌شود.

کار دوم، محدودیت تَرازنامه‌ی بانک‌هاست که از زمستان سال گذشته شروع کردیم و امسال به‌طور جدی مانیتورینگ خواهیم کرد تا بانک‌ها در چهارچوب رشد قابل قبول تَرازنامه‌شان، نتوانند با استفاده از قدرت حاکمیتی که دارند منابع را به‌سمت فعالیت‌های پرخطر و سفته‌بازی ببرند.  

سومین کار هم که بسیار مهم است و از اواخر سال ۹۷ شروع کردیم و الآن دارد به نتیجه می‌رسد، کنترل تراکنش‌های بانکی و مبارزه با پولشویی و هرگونه ارتباطات از طریق بانک است. این کار بسیار مؤثر بود. بخشی از کنترل نرخ ارز و فساد هم به‌خاطر همین کنترل‌ها بود. با این کار به سازمان مالیات برای جلوگیری از فرار مالیاتی هم می‌توانیم کمک خوبی بکنیم؛ چون همه‌ی تراکنش‌ها بر اساس مقرراتی که ابلاغ کردیم، کنترل می‌شود.

 یکی از انتقاداتی که مطرح می‌شود بحث بنگاه‌داری بانک‌هاست. راهکارتان به‌طور مشخص برای این موضوع چیست؟ آیا شما با بنگاه‌داری موافقید؟
 اولاً بنده با بنگاه‌داری شدیداً مخالفم. ثانیاً معتقدم که باید حاکمیت شرکتی در بانک‌ها به‌طور جدی اعمال شود و داریم اعمال می‌کنیم. از همه مهم‌تر بانک‌ها باید به فعالیت اصلی خودشان، یعنی واسطه‌گری مالی برگردند. بنگاه‌داری کار بانک‌ها نیست، ولی متأسفانه در دوران‌هایی رد دیون بنگاه‌های بزرگ را به بانک‌ها دادند، یا بانک‌ها وارد می‌شدند و فعالیت می‌کردند. به همین خاطر خروج از آن مقداری سخت‌شده و احساس می‌کنند که بازدهی و سودآوری بیشتری دارد. ما به‌طور اساسی دنبالش هستیم که این کار را حل کنیم و برایش برنامه هم داریم.

 یکی از منابع دیگر برای حمایت از تولید، سرمایه‌های خردِ در اختیار مردم است. نظام بانکی برای ورود سرمایه‌های خرد مردم به تولید و پشتیبانی از این سرمایه‌ها چه برنامه‌ای دارد؟
برنامه‌ی بانکی ما در سال ۹۸ و ۹۹، روی بنگاه‌های کوچک و متوسط متمرکز بود؛ امّا رقم‌های تسهیلاتی که دادیم تقریباً دو برابر در مقایسه با سال قبلش شده که حدود سی هزار میلیارد تومان است. البته جزو اولویت‌هایمان است که اضافه شود. قبلاً چنین چیزی اصلاً وجود نداشت و الآن دارد به‌تدریج اضافه می‌شود. رقم شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار قابل توجه‌شده و به‌سرعت دارد افزایش پیدا می‌کند. آثارش را هم داریم از نظر کاهش وابستگی و هم از نظر اشتغال‌زایی در بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور می‌بینیم. الحمدالله در این زمینه‌ها سیستم بانکی وارد شده است. باید تسهیلات تکلیفی بانک‌ها کم شود و بانک‌ها منابع داشته باشند تا بتوانند به بنگاه‌ها کمک کنند، ولی متأسفانه تسهیلات تکلیفی بانک‌ها زیاد است. حجم تسهیلات تکلیفی بانک‌ها در بودجه‌ی سال ۱۴۰۰، صدها هزار میلیارد است. طبیعی است که کمک بانک‌ها برای بنگاه‌های کوچک را کاهش می‌دهد.

 چشم‌انداز اقتصادی سال ۱۴۰۰ را چطور می‌بیند؟ امسال اوضاع اقتصادی و معیشتی چگونه خواهد بود؟
 شاخص‌های عمومی نشان‌دهنده‌ی بهترشدن وضعیت است. اگر بتوانیم این روند را حفظ کنیم، مطمئنم که با کنترل تورم می‌توانیم به شاخص‌های بلندمدت از نظر رشد اقتصادی برگردیم. حتماً می‌توانیم فراتر برویم، مگر اینکه بی‌احتیاطی‌ کنیم؛ یعنی انضباط مالی دولت به بانک مرکزی فشار بیاورد که خدای‌ناکرده نقدینگی بیشتری را پمپاژ کند.

برای بهترشدن هم یک شرط دارد که مسائل سیاسی و انتخاباتی را وارد مسئله‌ی اقتصادی نکنیم. سه چهار ماه به انتخابات مانده تا دولت جدید مستقر شود. شرایط در این چندماه ثبات ندارد. خواهشم این است که در گفتارها و کردارها همه به این نکته توجه کنند که ۱۴۰۰ سالی است که ما می‌توانیم بعد از پشت سرگذاشتن فشار حداکثری روند آرامش را به‌سمت معیشت ببریم.

درباره‌ی تورم هم باید تلاش کنیم که برگردد. ما هدف‌گذاری تورم را پیگیری خواهیم کرد. البته هدف‌گذاری تورمی‌مان داشت به‌خوبی پیش می‌رفت، ولی شوک شهریور و آبان ۹۸ باعث شد از کنترل بانک مرکزی خارج شود. رشد نقدینگی هم به آن کمک کرد. اگر ما بتوانیم رشد نقدینگی را با ابزاری که در اختیارمان است با عملیات بازار باز از ناحیه‌ی بانک مرکزی کنترل کنیم،  ان‌شاءاللّه خواهیم توانست با هدف‌گذاری، تورم را کنترل کنیم که به ثبات گذشته‌اش برگردد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30994 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۴:۵۷
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30988
۲ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۸

همتی: بانک مرکزی برای سخت ترین شرایط آمادگی کامل دارد

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی کنترل نقدینگی، سیاستگذاری نوین پولی، راه اندازی و توسعه سامانه‌های پرداخت الکترونیک و مدیریت درست منابع محدود ارزی را از مهم‌ترین اقدامات این بانک در سال ۹۹ برشمرد و تاکید کرد: بانک مرکزی برای سخت ترین شرایط آمادگی کامل دارد.؛

به گزارش ایرنا، همتی در یک گفت وگوی تلویزیونی به مناسبت آغاز سال جدید شمسی با مرور شرایط سخت اقتصادی چندسال اخیر گفت: از سه سال گذشته که فشار حداکثری بر اقتصاد کشور اعمال شده است، بانک مرکزی با تمام توان و با مدیریت صحیح، منابع محدود ارزی کشور را مدیریت کرد و نیازهای ارزی را پاسخگو بوده است.

وی افزود: به مردم اطمینان می دهیم که برای سخت ترین شرایط نیز بانک مرکزی آمادگی کامل دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتظارات و توقعات سایر سازمان‌ها و مسئولان از بانک مرکزی گفت: انتظار از بانک مرکزی هم از جانب ارز و هم از سمت ریال فراوان است اما باید به محدودیت‌های ارزی ونیز مضرات بسط ریال توجه شود؛ البته این انتظار ارزی نیز از زمانی که منابع ارزی فراوان بوده است و بانک مرکزی سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته، ایجاد شده است و این محلِ انتقاد است.

وی افزود: حتماً باید به فکر افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی در سال‌های قبل می‌بودیم و حالا هم باشیم و برای دستیابی به این هدف تلاش می‌کنیم.

همتی با تاکید بر اینکه تصمیمات اتخاذ شده بانک مرکزی در چارچوب قانون انجام می‌گیرد، افزود: بانک مرکزی به هیچ عنوان با سفارش و توصیه خارج از روال قانونی عمل نمی‌کند.

همتی با بیان اینکه درآمد ارزی کشور در سال ٩٩ نسبت به سال ۹۸ یک نهم شده است، افزود: اما علیرغم این محدودیت به دلیل مدیریت صحیح منابع، نقشه و توطئه دشمن به منظور فروپاشی اقتصاد به شکست انجامید ومهم‌ترین خبری که اخر سال ۹۹ شنیدم اعتراف نماینده امریکا به شکست فشار حداکثری بود.

 رئیس کل بانک مرکزی با تشکر از پرسنل خدوم شبکه بانکی در دوران کرونا و سایر اوقات سخت تاکید کرد: مسئولان بانک‌ها باید حداکثر مدیریت ونظارت را برای ارائه خدمات بهتر به مردم در این شرایط به عمل آورند.

وی گفت: اولین دستاورد و خدمت شایان، سیاست گذاری نوین بانک مرکزی است که نمونه آن عملیات بازار باز می باشد و به صورت وسیع عملیاتی شده است. دوم راه اندازی سامانه های پرداخت الکترونیکی بوده است که روزانه ۱۵۰ میلیون تراکنش شتاب و ۴٠٠ میلیون تراکنش بین بانکی و درون بانکی بر این اساس انجام می گیرد. و مبلغ روزانه تراکنش شتاب به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و سوم مدیریت درست منابع  محدود ارزی با توجه به تقاضای گسترده بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به تخصیص و تامین ارز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تخصیص و تامین ارز دیگر توسط فرد انجام نمی‌گیرد بلکه به صورت سیستمی ارز تامین می شود.

وی افزود: وزارت صمت با همراهی وزارتخانه های کشاورزی و بهداشت و سایرین تعیین کننده تخصیص است و بانک مرکزی تنها بر اساس اولویت‌ها تعیین شده این وزارتخانه و بطور سیستمی اقدام می کند.

همتی در پایان تقویت قدرت خرید مردم را یکی از مهمترین دغدغه های بانک مرکزی دانست.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30988 توسط modir masool و در روز دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۸:۲۴
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30944
۸ / ۱۲ / ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴

مقام کارگری در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد؛

فقط خورد و خوراک کارگران ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان!

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که به عنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران اعلام شده غیر از هزینه های مسکن و اجاره بها و درمان است و تنها بخش خوراکی ها را شامل می شود، از نمایندگان مجلس خواست تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را به جهت حفظ قدرت معیشت تنها به کالاهای اساسی و مصرفی خانوارهای ضعیف و کم درآمد اختصاص بدهند. ؛

هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته مزد اظهار کرد: امسال در بحث تعیین رقم سبد معیشت، نمایندگان گروه کارگری مرکز آمار را به عنوان مرجع قبول کرده و به تفاهم اولیه رسیده بودند که داده های مرکز آمار را درباره هزینه های معیشت خانوارهای کارگری مدنظر قرار بدهند. البته اینکه بعد خانوار را در میانگین سرانه کشور ۳.۳ نفر در نظر می گیرند، معتقدیم که در مورد خانوارهای کارگری بیشتر از این است. 

وی ادامه داد: قیمتهایی که در جلسه آخر کمیته مزد در خصوص برخی اقلام از سوی مرکز آمار ارائه شد، با قیمتهایی که گروه کارگری به دست آورده بودند، متفاوت بود چون قیمتهایی که گروه کارگری از بررسی گزارشهای میدانی به دست آورده بود، اعم از برنج و حبوبات، میوه ها و خوراکی ها بر مبنای فروشگاه های شهرداری بود که بر آنها نظارت می شود و قطعا قیمتها بیرون بازار با ارقام فروشگاهی تفاوت دارد؛ با این حال چون مرکز آمار را به عنوان مرجع آماری قبول کرده بودند، عدد و رقمی که ارائه شد را پذیرفتند.

هزینه سبد معیشت بدون مسکن و اجاره بها و فقط خورد و خوراک است

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در ادامه با بیان اینکه رقم ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی که به عنوان هزینه ماهانه معیشت کارگران تعیین شد تنها بخش خوراکی ها را شامل می شود، افزود: عددی که کمیته دستمزد به عنوان هزینه معیشت کارگران تصویب و اعلام کرده غیر از مسکن و هزینه های بهداشت و درمان یا ایاب و ذهاب است و تنها در بخش خورد و خوراک و مواد غذایی است؛ اگر هزینه های مسکن و اجاره بها و درمان را به این عدد اضافه کنیم، همان رقم ۹ تا ۱۰ میلیون تومانی می شود که گروه کارگری به آن رسیده بود.

ابوی ادامه داد: بحث تعیین سبد معیشت از آنجا شروع شد که طی چند سال نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تلاش کردند تا هزینه های زندگی کارگران را اثبات کنند و بر همین اساس کمیته مزد در شورای عالی کار فعال شد تا با محاسبه هزینه های سبد زندگی خانوارهای کارگری بتوانیم دستمزدی مناسب و شایسته برای کارگران تعیین کنیم. در حال حاضر متر و اندازه ای برای ما مشخص شده که آن را مبنای مذاکرات مزد قرار دادیم و اینکه با گروه کارفرمایی چانه زنی می کنیم برای این است که حداقل دستمزد را به این عدد و رقم نزدیک کنیم.

خواسته کارگران ثبات قیمتها و کنترل بازار است

این مقام مسئول کارگری در بخش دیگری از گفت و گو با بیان اینکه کارگران هرگز به دنبال افزایش درصد دستمزد نبوده و نیستند، تصریح کرد: کارگران خواهان ثبات قیمتها و کنترل بازار هستند تا هزینه های زندگی آنها بیش از این افزایش نیابد. انتظار ما و کارفرمایان این است که دولت به عنوان ضلع سوم و یکی از شرکای اجتماعی در شورای عالی کار در این زمینه نقش خود را ایفا کند و حداقل های خانوارهای کارگری را مدنظر قرار بدهد. مثلا اگر قرار است سبد کالایی اختصاص یابد و فرضا گوشت یا برنج و روغن به کارگران داده شود، تا آخر سال ۱۴۰۰ با همان قیمت اول سال به دست خانوار کارگری برسد تا هم به کارفرمایان فشار نیاید و هم هزینه های زندگی کارگران تثبیت شود.

ابوی با بیان اینکه ثبات قیمتها برای کارگران مهم است، گفت: شنیده ایم که در لایحه بودجه ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا حذف شده است؛ طبعا این مساله به زیان کارگران خواهد بود، چون کالا با قیمت بالا عرضه و به دست آنها خواهد رسید ولی کارگران چقدر قدرت خرید دارند که با این اتفاق بتوانند از پس خرج زندگی برآیند. اینجاست که می گوییم ضلع سوم به میدان بیاید و از خانوار ضعیف کارگری حمایت شود.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مصرفی کارگران و اقشار کم درآمد

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالای اساسی و واریز ریالی پول حاصله به حساب یارانه ها نیز، گفت: ارز یارانه ای به درد کارگران نمی خورد؛ به فرض یارانه ۴۵ هزار تومانی ۱۰۰ هزار تومان بشود باز هم کمکی به کاهش هزینه های زندگی آنها نمی کند. ارز شناور هم یعنی هر زمان نیاز بود قیمتها بالا و پایین شود ولی این وسط خانوارهای کارگری لطمه می بینند و معاش آنها به خطر می افتد. ما از مجلس انتظار داریم این مساله را ساماندهی کند و پیشنهاد می کنیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی را تنها به کالاهای اساسی و مصرفی کارگران و اقشار کم درآمد اختصاص بدهند تا قدرت معیشت آنها حفظ شود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30944 توسط modir masool و در روز جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۴:۳۴
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30941
۸ / ۱۲ / ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲

جرا بازار روغن متلاطم است؟

هر چند که طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت وضعیت بازار روغن عادی است، اما در میانه صحبت‌های مسئولان این بخش به افزایش قیمت جهانی روغن، احتکار خانگی و برخی مشکلات مربوط به واردات، به عنوان دلایل نابسامانی در بازار این محصول اشاره شده است. ؛

به گزارش ایسنا، عباس قبادی در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد روغن خام کشور وارداتی است، اظهار کرد: قیمت روغن پالم از ۶۰۰ یورو به ۹۰۰ یورو در تن افزایش داشته است، همچنین روغن آفتابگردان از ۷۰۰ یورو به ۱۳۰۰ یورو رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مصرف ماهانه روغن در کشور ۱۵۰ هزار تن است و از آذرماه امسال ۱۷۰ تا ۱۸۰ تن روغن خام در ماه به کارخانه ها تحویل داده شده، گفت: همه عوامل دست به دست هم داد تا فشار به ذخایر روغن بیشتر شود. اکنون وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره قابل قبول است. کارخانجات سه شیفته در حال فعالیت هستند. اما  روغن کالایی خاص است و تولید آن مسائل خاص خود را دارد. بنابراین  رسیدن به وضعیت عادی نیاز به زمان دارد.

واردات دانه‌های روغنی سقف ندارد

قبادی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه‌های روغنی را از جمله موارد اولویت دار عنوان کرد و افزود:، اما واردات دانه‌های روغنی با مشکلاتی هم روبروست، زیرا اگر وارد کننده دانه‌های روغنی بازاری برای کالایش نداشته باشد؛ نگهداری دانه‌های روغنی در مخازن و انبارها با فساد و خرابی همراه می‌شوند.

وی افزود: ما هم موافق اعمال ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستیم، اما حذف آن تبعاتی دارد که توضیح آن در برنامه گفت و گوی ویژه خبری نمی‌گنجد.

قبادی با اشاره به تخصیص نزدیک به یک میلیارد دلار به دانه‌های روغنی، گفت: حدود همین میزان هم به روغن خام اختصاص داده شد. به طور کلی با توجه به ایجاد فضای روانی در دو ماهه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی ایجاد شد که شاید در ماه‌های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل شود، این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه‌ها بیشتر شود.

وی با بیان این که در ماه‌های آبان و آذر مشکلات موجود در خصوص روغن کاهش یافت، ادامه داد: در ماه‌های دی و بهمن به سبب ذخیره سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه‌ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد. در حال حاضر با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما ایجاد شد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد کند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود ‌که اخیرا مشاهدات میدانی ایسنا نشان می‌دهد در برخی ازمحله های شهر تهران در بعضی از فروشگاه های زنجیره‌ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می‌شود.

از اواخر شهریور امسال عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد نیز این مشکل برای روغن مایع ایجاد شد. مشکلات ایجاد شده در حدی بود که براساس گزارش های رسیده از تهران و برخی شهرستانها یا به طور کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه پس از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. اگر چه چندی بعد وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و بعد از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید اما گزارش ها نشان می دهد که هنوز برخی استان ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مشکلاتی مواجه هستند و کمبود عرضه روغن جامد نیز همچنان خودنمایی می کند و شهروندان را با چالش های بسیاری مواجه کرده است.

چرا واردات گوشت کاهش یافت؟

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با بیان اینکه سال گذشته حدود ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیون دلار گوشت قرمز وارد کشور شد، گفت: امسال واردات گوشت قرمز به زیر ۱۶۰ میلیون دلار رسیده است زیرا ارز مربوط به گوشت نیمایی شد. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته می‌شود اتفاقات دیگری هم به دنبال دارد. به همین خاطر است که باید تمام جوانب امر را ببینیم و همه مسائل پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی را بسنجیم در آخر مجلس است که به ما می گوید چه کار کنیم.

هر چقدر مرغ بدهند عرضه می‌کنیم!

وی با اشاره به اینکه در تولید داخل هم خرید تضمینی وجود دارد ادامه داد: میادین میوه و تره بار گوشت مرغ را می آورند و تا غروب عرضه می کنند، بنابراین در این رابطه محدودیت و مشکلی وجود ندارد. به هر میزانی که بخش تولید به مرغ تحویل بدهد به همان میزان در بحث عرضه اقدام می‌کنیم. ما تکلیف داریم ذرت و کنجاله را وارد کشور کنیم و این کار اتفاق افتاده است یعنی هر آنچه که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده را انجام داده ایم. ما کنجاله و ذرت را تحویل همکاران وزارت جهاد دادیم و از اینجا به بعد و وظیفه دخالت در سامانه بازارگاه را نداریم.

از اوایل آذر با وجود تعیین نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی برای هر کیلو مرغ، قیمت این محصول در سطح خرده فروشی‌ها به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید که بعدا با عرضه مرغ تنظیم بازاری کنترل شد. البته اخیرا دوباره قیمت این محصول اوج گرفت و به حدود ۳۰ هزار تومان رسید. همچنین مرغداران درخواست افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار مطرح کردند که با آن موافقت نشد و تصمیم گیری در این رابطه به بعد از ماه رمضان موکول شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30941 توسط modir masool و در روز جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲:۲۹
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30932
۶ / ۱۲ / ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد؛؛

هشدار مهم به مشمولان سهام عدالت

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، ایجاد صفحه مجازی در شبکه‌های اجتماعی در خصوص سهام عدالت را تکذیب کرد و نسبت به کلاه‌بردای از سهام‌داران هشدار داد. ؛

به گزارش اقتصادآنلاین؛ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام‌کرد: پیرو ایجاد صفحات مجازی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «سهام عدالت» به اطلاع سهام‌داران می‌رساند این شرکت هیچ‌گونه کانال یا گروه خبری مجازی در شبکه‌های اجتماعی در خصوص سهام عدالت ندارد و سهام‌داران باید نسبت به اهداف این‌گونه صفحات مجازی که شائبه کلاهبرداری، سوء استفاده از اطلاعات هویتی و غیره را ایجاد می‌کند مطلع و آگاه باشند.

لازم به ذکر است هرگونه اطلاع‌رسانی درخصوص سهام عدالت فقط از طریق وب‌سایت رسمی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به نشانی www.csdiran.ir یا وب سایت رسمی سهام عدالت به نشانی www.sahamedalat.ir به اطلاع عموم مشمولان سهام عدالت می‌رسد.

به گزارش ایرنا، از چند وقت گذشته برخی از کانال‌ها در فضای مجازی با صدور پیام‌هایی اعلام می‌کنند که یا خریدار سهام عدالت مشمولان هستند یا وعده مدیریت سهام و ارائه سود را به فرد می‌دهند و از این طریق اطلاعات فردی یا شماره کارت سهام‌دار را اخذ و از این اطلاعات سوء استفاده می‌کنند.

در این زمینه مدیر مبارزه با پولشویی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در گفت‌وگویی اعلام‌کرد:‌ این پیام‌ها یا با هدف عضوگیری یا برای اخذ اطلاعات افراد ارسال می‌شود و با هر هدفی که باشد مورد تایید شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیست، در واقع این اقدام غیرقانونی است و در صورت مشاهده توسط واحدهای حقوقی پیگیری می‌شود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30932 توسط modir masool و در روز چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۱:۵۳
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30928
۵ / ۱۲ / ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵

آیا اینترنت در سال آینده گران می‌شود؟

.به گزارش ایسنا، سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در جلسه امروز مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه پیشنهاد حذف کل بند (ی) ماده واحده را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با مخالفت نمایندگان همراه شد اما مباحث زیادی را در مورد قیمت اینترنت در سال آینده مطرح کرد. در این بند به اپراتورهای ارائه‌دهنده

.به گزارش ایسنا، سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در جلسه امروز مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه پیشنهاد حذف کل بند (ی) ماده واحده را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با مخالفت نمایندگان همراه شد اما مباحث زیادی را در مورد قیمت اینترنت در سال آینده مطرح کرد.

در این بند به اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی، اجازه داده شده تا علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ده (۱۰) ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی واریز کنند. همچنین در بخش درآمدی ردیف دوم این بند اجازه داده می‌شود که حق الامتیاز و حق السهم دولت از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ده درصد (۱۰%) افزایش یابد و به حساب درآمد عمومی ردیف واریز شود.

علاوه بر این در بخش هزینه ای ردیف ۲ ذکر شده است که منابع حاصل به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال با هدف حمایت از تولید و محتوا و فعالیت های فرهنگی و نظارت بر فضای مجازی هزینه می شود، مسئولان صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن منحصرا به عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر سازمان صدا و سیما است.

پیش از این محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته بود «امیدوارم امروز نمایندگان محترم مجلس با مصوبه کمیسیون تلفیق، مبنی بر افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاهها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی، مخالفت کنند. تصویب این بند در تبصره ۶ بودجه باعث افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهد شد.» 

در جریان بررسی پیشنهاد نماینده ایلام، سید محسن دهنوی عضو هیئت رییسه مجلس به توئیت آذری جهرمی واکنش نشان داد و گفت: مگر وزیر ارتباطات برای مجلس تعیین تکلیف می‌کند!

وی افزود: حق السهم دولت از اپراتورها بسیار بالاست اما دولت در بودجه به آن اشاره نمی‌کند، این حوزه به حیات خلوتی برای عده‌ای تبدیل شده که از آن برای فعالیت‌های انتخاباتی استفاده می‌شود.

این عضو کمیسیون تلفیق ادامه داد: امروز مسئله این است که دولت مبلغی از اپراتورها بابت این محل دریافت می کند و امسال نیز قرار است رقمی معادل ۱۱ هزار میلیارد تومان اخذ کند ولی به مجلس عنوان می شود که رقمی معادل ۷ هزار میلیارد تومان دریافت می‌شود. مشخص نیست این پول در چه محلی هزینه می شود، تاکید مجلس بر این است که اگر پولی دریافت می شود چرا اظهار نمی شود، پس از اینکه این مسئله عنوان شد رقم ۷ هزار میلیارد به ۱۰هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که این خود اولین موفقیت مجلس بود. 

دهنوی یادآور شد: این پول، پول مردم است که با آن فعالیت های انتخاباتی صورت می گیرد، با این پول قرار است هزینه کدام ستاد انتخاباتی پرداخت شود؟ وزیر ارتباطات چه کاره است که برای مجلس تعیین تکلیف می کند.

او اضافه کرد: در این بند قید خواهد شد دولت و اپراتورها حق افزایش تعرفه در سال آینده را ندارند لذا اجازه نخواهیم داد که حتی یک ریال از جیب مردم هزینه اضافه صورت گیرد حتی پیشنهاد افزایش نرخ تعرفه های اینترنت نیز در کمیسیون تلفیق رد شد لذا مجلس حامی ثبات در قیمت‌ها خواهد بود.

 در ادامه نمایندگان با حذف کل بند (ی) تبصره ۶ این لایحه مخالفت کردند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30928 توسط modir masool و در روز سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۵:۱۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30896
۲۸ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸

سخنگوی گمرک:؛

تجارت خارجی ایران از سطح ۶.۷ میلیارد دلار در دی‌ماه گذشت

سخنگوی گمرک گفت: کارنامه تجارت خارجی ایران در دی‌ماه تجارت ۶ میلیارد و ۷۳۲ میلیون دلاری را نشان می‌دهد که سهم صادرات، دو میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و ۷۸۱ میلیون دلار بوده است.؛

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سید روح اله لطیفی افزود: تجارت خارجی کشور در دی ماه، رشد ۵۵ میلیون دلاری در واردات و کاهش ۶۹۳ میلیون دلاری در صادرات را نسبت به آذر ماه ثبت کرد.

وی افزود: آذرماه عملکرد تجارت خارجی کشور هفت میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار بود که سهم صادرات سه میلیارد و ۶۴۴ میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار بود.
لطیفی تاکید کرد: دی ماه، تجارت خارجی به ۶ میلیارد و ۷۳۲ میلیون دلار رسید که نسبت به آذر ماه، ۶۳۸ میلیون دلار کاهش تجارت را با ۸.۶ درصد نشان می‌دهد که در این میان صادرات با کاهش ۱۹ درصدی به دو میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار و واردات با رشد ۱.۵ درصدی به سه میلیارد و ۷۸۱ میلیون دلار رسید.
سخنگوی گمرک پیرامون مقاصد صادراتی کشور در دی ماه، تصریح کرد: چین با دو میلیون و ۱۵۲ هزار تن به ارزش ۸۲۷ میلیون دلار، عراق با یک میلیون و ۵۰۱ هزار تن به ارزش ۴۶۷ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۳۶۱ هزار تن به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار، ترکیه با ۳۸۲ هزار تن به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار و افغانستان با ۵۶۹ هزار تن به ارزش ۱۸۸ میلیون دلار در رتبه یک تا پنج تجاری قرار گرفتند.
وی افزود: جمع تجارت با این کشورها به پنج میلیون و ۹۶۵ هزار تن کالا و ارزش دو میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار رسید که ۶۴ درصد کل وزن و ۷۱.۷ درصد ارزش کالاهای صادراتی ایران در دی ماه را به خود اختصاص دادند.
سخنگوی گمرک توضیح داد: امارات با ۶۳۴ هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار، چین با ۳۲۷ هزار تن به ارزش ۹۰۸ میلیون دلار، ترکیه با ۴۸۹ هزار تن به ارزش ۴۳۹ میلیون دلار، آلمان با ۵۵ هزار تن به ارزش ۱۴۶میلیون دلار و هند با ۷۴ هزار تن به ارزش ۱۲۸ میلیون دلار به ترتیب پنج کشور طرف معامله برای واردات کالا بودند که ۴۹ درصد وزن و ۷۲ درصد ارزش واردات در دی ماه به این پنج کشور اختصاص داشته است.
لطیفی افزود: بررسی انجام شده از واردات ۲۵ گروه کالاهای اساسی به کشور نشان می دهد از مجموع ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن کالای واردشده به کشور، ۱۹ میلیون و ۵۲۲ هزارتن کالای اساسی بود که ذرت با هشت میلیون و ۵۲۰ هزار تن، گندم با دو میلیون و ۵۹۲ هزار تن، انواع دانه های روغنی با یک میلیون و ۹۹۰ هزار تن، جو با یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن، کنجاله سویا با یک میلیون و ۳۶۵ هزار تن، شکرخام با بیش از یک میلیون تن، روغن های خوراکی با ۸۲۷ هزار تن و برنج با ۷۸۹ هزار تن، در صدر واردات ۲۵ گروه کالاهای اساسی در مدت ۱۰ ماهه امسال قرار دارند.
وی تصریح کرد: ۱۰ ماهه امسال پنج میلیون و ۸۵۳ هزار تن کالا از مسیر ایران ترانزیت شده است که سهم آذرماه ۶۶۴ هزارتن بود.
به گزارش ایرنا، ایران در مجموع ۱۰ ماه ۹۹ بالغ بر ۱۲۲ میلیون و ۷۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۲ میلیون دلار تجارت خارجی انجام شد که سهم صادرات ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن کالا به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30896 توسط modir masool و در روز سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۸:۰۵
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30840
۲ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت‌نام در سجام نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پوررضایی افزود: حدود ۳۰ میلیون نفر روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده‌اند که سود سهام آنان از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بعد از برگزاری مجامع پرداخت می‌شود و الزامی برای ثبت نام در سامانه سجام وجود ندارد. مشاور اجرایی سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پوررضایی افزود: حدود ۳۰ میلیون نفر روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده‌اند که سود سهام آنان از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بعد از برگزاری مجامع پرداخت می‌شود و الزامی برای ثبت نام در سامانه سجام وجود ندارد.

مشاور اجرایی سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را پیش رو داریم، سهامداران عدالت در صورتی که در سامانه سجام ثبت نام کنند، می‌توانند از مزایایی مانند شرکت در مجمع و مشارکت در تصمیم گیری‌ها استفاده کنند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30840 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۰:۲۸
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30830
۲ / ۱۱ / ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

حذف ارز۴۲۰۰ تومانی نخستین گام یکسان‌سازی ارزی/ تبعات قیمت‌گذاری دستوری در نزول شاخص بورس

اقتصادآنلاین–مهدی بیک؛ نماینده مردم بناب در مجلس با اشاره به آسیب های نرخ گذاری های دستوری گفت: به نظر می رسد وزارتخانه هایی چون صمت یا وزارت جهاد کشاورزی در خصوص نرخ گذاری های دستوری برخی اقلام و کالاها از جمله فولاد یا تخم مرغ و…، درک درستی از ضرورت های اقتصادی و واقعیت های بازارها ندارند. این در حالی

اقتصادآنلاینمهدی بیک؛ نماینده مردم بناب در مجلس با اشاره به آسیب های نرخ گذاری های دستوری گفت: به نظر می رسد وزارتخانه هایی چون صمت یا وزارت جهاد کشاورزی در خصوص نرخ گذاری های دستوری برخی اقلام و کالاها از جمله فولاد یا تخم مرغ و…، درک درستی از ضرورت های اقتصادی و واقعیت های بازارها ندارند. این در حالی است که این نظام عرضه و تقاضاست که بایدها و نبایدهای بازارها را مشخص می کند نه میل و نظر شخصی فلان وزیر یا مقام مسئول. مبتنی بر میزان عرضه و ساماندهی تقاضاست که بازارها روی نقطه توازن می نشینند.

باقری در ادامه افزود: از سوی دیگر هم باید دید که در بازارهای جهانی چه می گذرد و چه ساز و کاری در اقتصاد بین المللی جریان دارد. با گذشت ۴۰سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاید وقت آن رسیده باشد که اقتصاد ایران از الگویی پایدار و معقول، برای توسعه و ایجاد مناسبات ارتباطی درست با جهان پیرامونی استفاده کند. باید بدانیم، اقتصاد بین المللی به گونه ای است که همه کشورهای دنیا  به نوعی به یکدیگر ارتباط و اتصال دارند. نمی توان گفت که قیمت یک کالای مشخص مثل فولاد یا آهن و…در ترکیه یک رقمی است، در عراق یک قیمت دیگر و در ایران هم باید با یک نرخ متفاوت ارائه شود.

به اعتقاد این نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهادهای مسئول در روند تصمیم سازی هایشان باید به قیمت های جهانی و تعرفه های بین المللی نیز توجه کنند. در غیر این صورت، اقتصاد ایران را به صورت جزیره ای و بدون توجه به مناسبات ارتباطی و اقتصادی جهانی اداره کردن، گره ای از مشکلات اقتصادی کشور باز نخواهد کرد.

تبعات قیمت‌گذاری دستوری در نزول شاخص بورس

باقری در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که تا چه اندازه بخشنامه های دستوری وزارت صمت در خصوص فولاد را در نزول شاخص بورس موثر می دانید؟ گفت: در بازار سرمایه و بورس کالا هم با چنین تصمیمات اشتباهی روبه رو شده ایم. وزیری در کابینه بدون توجه به مقولات داخلی و ضرورت های خارجی دست به تصمیماتی می زند که نتیجه اش در نهایت، بخش های مختلف اقتصادی را زیر و رو می کند. مثلا بورس کشور به دلیل تصمیم اشتباه وزارت صمت تکانه های پی در پی را از سر می گذراند. قیمت گذاری اجباری و دستوری هرچند ممکن است در کوتاه مدت نظر برخی سوداگران را جلب کند، اما برای بلند مدت کارساز نخواهد بود. ضمن اینکه به صادرات کشور نیز ضربه خواهد زد.

او افزود: صنعت فولاد کشور طی ۳۰سال اخیر تحولات دامنه داری را پشت سر گذاشت و از روش های سنتی به روش احیای مستقیم رسیده است. ضمن اینکه تولید فولاد کشور از رنکینگ مناسبی در بازارهای جهانی برخوردار است. مسئولان باید بدانند که این جایگاه با تلاش های دامنه وسیعی از مدیران و صاحب نظران به دست آمده است و اینگونه قیمت گذاری های دستوری  می تواند مجموعه این تلاش ها را با اشکال مواجه کند.

باقری یادآور شد: این روند اشتباه درباره نرخ گذاری دستوری، متاسفانه نه تنها در حوزه فولاد بلکه در بخش های کشاورزی و صنفی نیز خسارات زیادی را به بار آورده است. به عنوان مثال در حوزه تخم مرغ یا خودرو و … نیز این تجربه به دست آمد و قیمت گذاری اجباری، منشا گرفتاری های فراوانی شده است، اما ظاهرا مسئولان توجهی به این هشدارها و توصیه های کارشناسی ندارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از گفتگو در پاسخ به پرسشی در خصوص تغییر ارز مبنا گفت:در خصوص تغییر ارز مبنا به۱۷۵۰۰ تومانی باید توجه کنیم در حال حاضر قیمت دلار در بازار حدود ۲۰هزار تومان است. اگر همچنان دولتمردان به دنبال استفاده از دلار۴۲۰۰ تومانی باشند، نوسانات تورمی، همچنان در اقتصاد وجود خواهند داشت. راه حل مناسب آن است که ابتدا نظام یارانه ای کشور اصلاح شود و اقشار نیازمند به طور صحیح شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند. بعد از آن برنامه ریزی برای حذف دلار۴۲۰۰تومانی در دستور کار قرار بگیرد.

باقری خاطرنشان کرد: من با تصمیم کمیسیون تلفیق برای حذف ارز۴۲۰۰ تومانی و پس از آن انتخاب ارز۱۷۵۰۰تومانی موافق هستم. معتقدم اگر در صحن هم این ایده با رای مثبت نمایندگان مواجه شود، بخش قابل توجهی از مشکلات برآمده از رانت و ویژه خواری در اقتصاد مهار خواهد شد. شخصا معتقدم که نمایندگان در نهایت به حذف ارز۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی آن با دلار۱۷۵۰۰تومانی رای مثبت خواهند داد تا نخستین گام ها برای یکسان سازی نرخ ارز برداشته شود.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30830 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۷:۵۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30724
۶ / ۱۰ / ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸

واردات “خوشه‌های طلایی”؛ وقتی خودکفایی از یاد می‌رود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی رغم آنکه پتانسیل تولید گندم مازاد بر نیاز داخل است، اما طی سال های اخیر نادیده گرفتن حق و حقوق گندمکاران، پای گندم های وارداتی را کشور باز کرده است.گرچه بسیاری از مسئولان دولتی اذعان می کنند که واردات گندم صرفا برای ذخایر استراتژیک است، اما با احتساب ارز

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی رغم آنکه پتانسیل تولید گندم مازاد بر نیاز داخل است، اما طی سال های اخیر نادیده گرفتن حق و حقوق گندمکاران، پای گندم های وارداتی را کشور باز کرده است.
گرچه بسیاری از مسئولان دولتی اذعان می کنند که واردات گندم صرفا برای ذخایر استراتژیک است، اما با احتساب ارز نیما قیمت هر کیلو گندم وارداتی ۶ تا ۷ هزار تومان‌تمام‌می شود که با پرداخت این رقم‌ به کشاورزان داخل دیگر نگران ورود آلودگی و به خطر افتادن امنیت غذایی کشور نیستیم چرا که قیمت نامناسب خرید تضمینی زمینه را برای خروج گندم از چرخه خرید دولتی به دست دلالان یا واسطه ها و همچنین‌ مصرف به عنوان خوراک دام و طیور فراهم‌کرده است.
ماجرا تنها به این‌جا ختم نمی شود چرا که مافیای واردات و افرادی که سود آنها به سبب رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات گندم است، به بهانه های مختلف همچون نبود پروتئین مناسب گندم تولیدی و کاهش کیفیت نان بر واردات اصرار می ورزند، در حالیکه کیفیت گندم مشکلی ندارد و بیش از ۷۰ درصد استانداردهای جهانی را داراست که بدین ترتیب مشکلات مربوط به کاهش کیفیت آرد به بعد از چرخه خرید گندم مربوط می شود.
بسیاری از مسئولان بر این باورند که تحویل آرد در کیسه های پلاستیکی، انباشتگی کیسه های آرد به مدت طولانی بر روی یکدیگر، شرایط نامناسب نگهداری خمیر و همچنین عدم آموزش نانوایان منجر به کاهش کیفیت آرد شده است که این موضوع هیچ ارتباطی به گندم تولیدی ندارد چرا ۷۰ درصد گندم کشور درجه یک، مابقی درجه ۲ و درصد جزئی درجه ۳ است.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل واردات گندم، صحت و سقم افزایش واردات در سال آینده و کاهش کیفیت آرد تولیدی با خبر شویم:پتانسیل تولید گندم ۲ برابر نیاز کشور استمحمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه پتانسیل تولید گندم حداقل ۱.۵ تا ۲ برابر نیاز کشور است، اظهار کرد: با توجه به زمین‌های مناسب، کشاورزان فعال و نیروی انسانی مناسب امکان تولید ۱.۵ تا ۲ برابری نیاز کشور و صادرات مازاد وجود دارد.
وی افزود: در زمان خرید تضمینی محصول باید به نحو درستی از کشاورز خرید شود تا تولیدکنندگان از تولید این محصول استراتژیک استقبال کنند.
ملک زاده در واکنش به حذف حمایت‌های دولت از کشاورزان بیان کرد: با حذف ارز دولتی از نهاده‌های کشاورزی، قیمت سموم و بذر ۳۰۰ تا ۷۰۰ درصد رشد داشته است که برای کشاورزانی که می‌خواهند گندم و سایر محصولات استراتژیک را تولید کنند، کشت مقرون به صرفه نیست.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: سال‌های متمادی است که حق و حقوق کشاورزان را در نظر نگرفتیم و متناسب با هزینه‌های تولید، قیمت محصولات را مشخص نکرده ایم که این امر باعث سرخوردگی و عدم استقبال آن‌ها از کشت شده است.
وی با اشاره به اینکه حداقل ۱۲ میلیون هکتار از اراضی باید به سطح زیر کشت گندم اختصاص یابد، بیان کرد: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی ۶ میلیون هکتار اراضی به زیرکشت گندم می‌رود چرا که به سبب افزایش هزینه‌های تولید، کشاورزان استقبال خوبی از تولید ندارند.
ملک زاده با اشاره به دلایل واردات گندم گفت: با توجه به بی رغبتی کشاورزان به تولید و عدم پرداخت حق و حقوق کشاورزان، دولت مجبور است برخی نیاز‌ها از جمله گندم به عنوان غذای اصلی مردم را وارد کند که این امر ضربه مهلکی به اشتغال، درآمدکشاورزان و مسائل اقتصادی کشور وارد می‌کند چرا که دولت هر کیلو گندم را با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌کند، درحالیکه با احتساب ارز نیما حداقل ۶ تا ۷ هزار تومان به ازای واردات هر کیلو گندم باید پرداخت کنند که این سیاست به سبب ارزبری سنگین درست نیست.
رئیس نظام صنفی کشاورزی ادامه داد: با توجه به سود حاصل از واردات، واردات چی‌ها بهانه‌های مختلفی می‌آورند، درحالیکه امروز علی رغم تمامی ظرفیت و پتانسیل برای تولید محصول استراتژیک از جمله گندم کار به جایی رسیده که نمی‌توان به خودکفایی دست یافت و بخشی از نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.
به گفته این‌مقام مسئول، با وجود هزینه‌های بالای واردات، دولت مجبور به واردات گندم‌های درجه ۲ و ۳ است تا ارزانتر تمام شود، اما به طور کلی در گندم‌های وارداتی امکان آلودگی وجود دارد که مسئولان دولتی با اتخاذ تدابیر و برنامه ریزی مناسب باید کاری کنند که از حداکثر ظرفیت استفاده کرد تا بتوان علاوه بر تامین نیاز داخل، مابقی را به بازار‌های هدف صادر کرد.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه مشکلی در کیفیت آرد وجود ندارد، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی بار‌ها اعلام کرده که از لحاظ کیفیت آرد و گندم در سطح دنیا در جایگاه مناسبی قرار داریم، هر چند تفاوت‌هایی از لحاظ پروتئین و گلوتن در تولید مناطق مختلف وجود دارد.
وی ادامه داد: با وجود آنکه گندم‌های جنوب پروتئین و گلوتن بالایی دارند، از این رو اکثرا به شمال کشور و مناطق سردسیر برده می‌شود تا اختلاط در آنجا صورت بگیرد.۷۰ درصد گندم تولیدی درجه یک استعلیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد گندم‌های تولیدی درجه یک و دارای کیفیت بالا هستند، اظهار کرد: درصدی از گندم تولیدی درجه ۲ و مقدار جزئی درجه ۳ است.
وی با اشاره به اینکه درصد پروتئین برای نان‌های تخت و حجیم با یکدیگر متفاوت است، افزود: درصد پروتئین نان‌های حجیم ۱۰.۵ به بالا باید باشد، اما در خصوص نان‌های تخت وضعیت متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه مشکلی در تامین نان‌های حجیم نداریم، افزود: در برخی استان‌ها درصد پروتئین گندم ۱۳ تا ۱۳.۵ است که با این وجود مشکلی وجود ندارد.
ایمانی ادامه داد: کشاورز گندم مزرعه خود را جمع می‌کند و دیگر درصد پروتئین تولیدی محصول برایش تفاوتی ندارد، چنانچه تولیدکنندگان نان‌های حجیم خواستار درصد پروتئین بالا هستند، کشاورزی قراردادی باید اجرا شود تا کشاورزان بر مبنای قرارداد بتوانند گندم با پروتئین بالا تولیدکنند.
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه مشکلی در تامین آرد نداریم، بیان کرد: با توجه به اقلیم ۴ فصل کشور و تولید در برخی استان‌های سرد و معقول به نظر می‌رسد یک مقدار از حالت خمیر درست کردن گندم در اقلیم‌های مختلف متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه نحوه درست کردن خمیر در اقلیم مختلف متنوع است، گفت: شرایط نگه داری، انبار و تبدیل به آرد مربوط به پروسه بعد از خرید است که در کیفیت نقش اساسی دارد.
ایمانی ادامه داد: کیفیت آرد تحت تاثیر عواملی همچون گلوتن و ورزآوری ممکن است کاهش یابد که این موضوعات مربوط بعد از سیستم خرید است و هیچ گونه ارتباطی به کشاورزان ندارد چرا که در کیفیت گندم مشکلی نداریم و بیش از ۷۰ درصد استاندارد‌های جهانی را رد کردیم.
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به دلایل واردات گندم بیان کرد: دولت‌ها محتاطانه عمل می‌کند تا اگر بنابه هردلیلی تولید گندم دچار چالش شد یا دلالان و واسطه‌ها پس از ورود به امر خرید اقدام به احتکار کردند، چرخه فعالیت گندم و آرد و نان کشور دچار چالش نشود.
وی ادامه داد: دولت‌ها ذخایر استراتژیکی برای گندم در نظر می‌گیرند تا با ایجاد چالش در امر خرید، تامین نان مورد نیاز مردم دچار چالش نشود.
ایمانی از واردات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم از سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: با توجه به بحث کرونا، شورای عالی امنیت ملی تصمیماتی مبنی بر افزایش سطح ذخایر استراتژیک بیش از حد متعارف اتخاذ شده است تا در صورتیکه امکان تامین نیاز از تولیدداخل وجود نداشته باشد، نگرانی نداشته باشیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه سطح کشت گندم مورد نظر وزارت جهاد محقق شد، گفت: با مساعدت شرایط آب و هوایی تولید گندم به ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن می‌رسد که اگر دولت شرایط خرید را اصلاح کند تا گندم از چرخه خرید تضمینی خارج نشود و بدست واسطه گر، دلال، مرغدار و دامدار نیفتد، مشکلی در تولید نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای واردات گندم در سال آینده ندارد، افزود: دولت سال گذشته برای واردات ۳ میلیون تن گندم ثبت سفارش انجام داد که بتدریج این میزان وارد می‌شود.
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: با توجه به برنامه وزارت جهاد کشاورزی، دولت برای سال آینده برنامه‌ای برای واردات گندم ندارد.علت بی کیفیتی آرد چیست؟علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مشکلی در کیفیت گندم تولیدی وجود ندارد، اظهار کرد: گندم‌های تولیدی از استان‌های مختلف جمع آوری و پس از اختلاط به کارخانجات آرد منتقل می‌شود و سپس آرد تولیدی تحویل نانوایی‌ها می‌شود.
وی افزود: آرد‌های تولیدی در زمان ارسال با کیسه‌های پلاستیکی ارسال می‌شود که به سبب رطوبت بالا، نانوایی‌ها مجدد باید آرد‌های تحویلی را الک و از هم باز کنند و سپس خمیر کنند تا نان تولیدی مرغوب باشد که متاسفانه این موضوع تحقق پیدا نمی‌کند.
خان محمدی در واکنش به نگه داری کیسه‌های آرد بر روی یکدیگر بیان کرد: انباشتگی کیسه‌های آرد و ماندگاری طولانی مدت در کیفیت نقش دارد و حال اگر بخواهیم بر مبنای استانداردسازی نان مرغوب تولید کنیم، جای این سوال مطرح است که برای بخش نان و آموزش نانوایان چه کردیم؟
مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ادامه داد: همه کشور‌ها برای بخش نان و به حداقل رساندن ضایعات همه استاندارد‌ها را حفظ می‌کنند به طوریکه پس از گذشت ۷ تا ۸ ساعت از زمان درست کردن خمیر و نگهداری در دمای بالای ۹ درجه یخچال اقدام به پخت نان می‌کنند که متاسفانه این موضوع در نانوایی‌های ما اتفاق نمی‌افتد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سالیانه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور مورد استفاده می‌شود، بیان کرد: مسئولان دولتی اذعان می‌کنند که مقداری گندم برای ذخیره سازی در کشور باید وارد شود.
به گفته وی، بنابر آمار امسال دولت ۸ میلیون و ۲۸۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرد که مابقی آن تا تامین کامل نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود، گرچه تولید گندم بالاتر از میزان خرید تضمینی بود، اما به علت نبود قیمت مناسب خرید تضمینی، میزان خرید جوابگوی نیاز کشور نیست.
مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با اشاره به اینکه نیازی به واردات گندم نداریم، بیان کرد: رانت خواران و سو استفاده گران خواهان ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند، درحالیکه با تک نرخی شدن ارز و خرید گندم بر مبنای تورم نیازی به واردات نداریم.
وی قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم در سال آینده را ۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنابر شنیده‌ها هر کیلو گندم خارجی با نرخ ۶ هزار تومان وارد شده که این امر بیانگر حمایت از کشاورزان خارجی و پرداخت یارانه به آنهاست که مسئولان برنامه ریز کشور باید اعلام کنند که دلیل اتخاذ این سیاست چیست؟
به گفته خان محمدی، اگر نرخ گندم به استاندارد‌های واقعی نرسد با پدیده قاچاق و مصرف این محصول به عنوان خوراک دام و طیور در واحد‌ها روبرو هستیم.
مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در پایان تصریح کرد: همه ساله کارخانجات آرد مجاز به واردات مقداری گندم هستند تا پس از تبدیل به آرد اقدام به صادرات کنند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30724 توسط modir masool و در روز شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸:۰۹
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30705
۲۹ / ۹ / ۱۳۹۹ - ۹:۵۶

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد:؛

قدرت خرید میوه شب یلدا ۳۰ درصد کاهش یافته است

ایسنا/یزد رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد از وفور میوه در بازار شب یلدا می‌گوید ولی مدعی است که صادرات برخی از اقلام میوه علل افزایش قیمت آنها توامان با کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید مردم برای میوه به ویژه در این ایام است. کاهش ارزش پول ملی به دنبال افزایش قیمت دلار منجر به

ایسنا/یزد رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد از وفور میوه در بازار شب یلدا می‌گوید ولی مدعی است که صادرات برخی از اقلام میوه علل افزایش قیمت آنها توامان با کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید مردم برای میوه به ویژه در این ایام است.

کاهش ارزش پول ملی به دنبال افزایش قیمت دلار منجر به توسعه صادرات انواع تولیدات به ویژه تولیدات کشاورزی شده و به علت وجود بازار مناسب این محصولات در دیگر کشورها به ویژه کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس، روسیه و افغانستان، میل به صادرات در تولیدکنندگان کشورمان بیشتر شده است.

هر چند افزایش صادرات ارزآوری خوبی را برای کشور دارد اما زمانی باید شاهد صادرات باشیم که نیاز داخل کشور برطرف و قیمت در داخل کشور متاثر از این اتفاق نشود اما این روزها در حالی شاهد صادرات برخی محصولات کشاورزی به خارج کشور هستیم که داخل کشور با کمبود همین اقلام مواجه است و بعضاً به همین دلیل نیز با نوسانات قیمت در بازار روبرو می‌شویم.

«حسین مشرف» رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این که همچنان بازار صادرات میوه به صورت نامنظم در کشور برقرار است، اظهار می‌کند: بازار صاردات میوه در کشور همچنان کم و بیش فعال است اما از شدت آن برای برخی محصولات مانند پیاز کاسته شده است.

وی با بیان این که به دنبال کاهش صادرات پیاز، قیمت آن در بازار داخلی با کاهش همراه بوده است، می‌گوید: در حال حاضر هر کیلوگرم پیاز سفید بین ۴ تا ۵ هزار تومان، هر کیلوگرم پیاز قرمز بین ۳ تا ۶ هزار تومان و هر کیلوگرم پیاز نوی جیرفت به قیمت ۵ هزار تومان در میدان میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.

وی از تداوم صادرات اقلامی مانند پرتقال و سیب درختی یاد می‌کند و می‌گوید: البته در مورد پرتقال امسال با کاهش باردهی نیز روبرو هستیم به طوری که هر کیلوگرم پرتقال واشنگتنی ۱۵ هزار تومان، پرتقال تامسون ۴ تا ۱۰ هزار تومان، پرتقال کوهستانی ۵ تا ۱۰ هزار تومان و پرتقال معمولی از ۴ تا ۷ هزار تومان عرضه می‎شود.

مشرف قیمت هر کیلو نارنگی به عنوان یکی از میوه‌های خوش فروش پاییزی را هم‌اکنون ۱۱ هزار تومان ذکر و اضافه می‌کند: هر کیلوگرم سیب زمینی نیز در حال حاضر بین ۲۰۰۰ تا ۳۱۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی بین ۳ تا ۷ هزار تومان عرضه می‎شود.

وی با توجه به قرار گرفتن در آستانه شب یلدا نیز قیمت هر کیلوگرم هنداونه را بین ۱۵۰۰ تا ۲۹۰۰ تومان می‌خواند و می‌گوید: خوشبختانه هندوانه در بازار یزد فراوان است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

این مسئول در همین رابطه، قیمت هر کیلوگرم انار یزد را بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان و هر کیلوگرم انار شیراز را نیز بین ۸ تا ۲۰ هزار تومان اعلام می‌کند و متذکر می‌شود: قیمت‌های اعلام شده مربوط به عرضه در میادین است و در مغازه‌های میوه‌فروشی این قیمت‌ها تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.

خوشبختانه در این روزها با وفور میوه در بازار مواجه هستیم ولی با وجود فراوانی بسیاری از این اقلام، همچنان سفره‌های زیادی از میوه‌ها و صیفی‌جات رنگین خالی هستند و به نظر می‌آید اگر چه صادرات یک پای ارتقای وضعیت اقتصادی کشورهاست ولی امروز این گام توسعه اقتصادی بر گلوی مردم می‌فشارد و گاهاً نه تنها موجب توسعه اقتصادی کشور نخواهد بود که منجر به نوسانات شدید قیمت‌ها و کاهش توان خرید مردم می‌شود، پس چه اصراری به صادارت وجود دارد.

مشرف در این باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: مواد اولیه کشاورزان شامل کود، سم، کرایه حمل و دستمزد کارگر، همگی افزایش قابل توجهی بعضاً تا چهار برابر داشته است و در چنین وضعیتی، دیگر کشاورزی به صرفه نیست حتی اگر قیمت‌ها بیش از این نیز صعود نداشته باشند، لذا کمبود تولید در کنار صادرات، بازار را به لحاظ تامین تقاضا دچار مشکل می‌کند.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار یزد با این حال از کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید مردم حتی در آستانه یلدا خبر می‌دهد و می‌گوید: با این که جهش قیمت آنچنانی را در حال حاضر برای میوه نداریم اما از قدرت خرید مردم نیز کاسته شده است ولی با این اوصاف نیز با توجه به فرارسیدن شب یلدا، از سوی اتحادیه نظارت بر قیمت‌ها و برخورد با گرانفروشی را شدت داده‌ایم.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30705 توسط modir masool و در روز شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۶:۰۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30698
۲۷ / ۹ / ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲

پرداخت مرحله اول از امشب؛

کمک ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی برای چه کسانی واریز می شود؟

به گزارش ایسنا، حدود یک ماه پیش قرار بر این شد که در راستای  حمایت از معیشت اقشار کم درآمد که در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا کسب در آمد آنها مختل شده است، کمکی نقدی در چهار مرحله پرداخت شود  و  رئیس جمهوری اعلام کرد برای جمعیت ۳۰ میلیون  نفری هر نفر ۱۰۰

به گزارش ایسنا، حدود یک ماه پیش قرار بر این شد که در راستای  حمایت از معیشت اقشار کم درآمد که در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا کسب در آمد آنها مختل شده است، کمکی نقدی در چهار مرحله پرداخت شود  و  رئیس جمهوری اعلام کرد برای جمعیت ۳۰ میلیون  نفری هر نفر ۱۰۰ هزار تومان واریز خواهد شود.

بر این اساس اولین مرحله ساعت ۲۴ امشب (پنج شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود  که بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان متغیر است؛ به طوری که پرداختی به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه ١٢٠ هزار تومان  و برای سایر گروه ها ۱۰۰ هزار تومان است.

  افرادی که هیچ یک از اعضای خانواده آنها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند،  افرادی که هیچ یک از اعضای خانواده آنها بیمه پرداز نباشند، افرادی که اعضای خانوارشان طبق شاخص‌های بانکی از درآمدحداقلی برخوردار نباشند و همچنین افرادی که در گروه یارانه معیشت بگیر باشند مشمول دریافت مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر هستند.
این اولین بسته حمایت نقدی در جریان کرونا نیست و اواخر سال گذشته و با آسیب های ناشی از این بیماری، مقرر شد که دولت بسته حمایتی با مبلغ بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در چهار ماه پیش بینی کند که از اسفندماه برای حدود سه میلیون نفر از خانوارهای بدون درآمد پرداخت شد که در مجموع با یک مرحله برای ماه رمضان به پنج مرحله رسید.  

نحوه پرداخت کمک ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متناسب با اعضای خانوار بود؛ این مبلغ در خانوار تک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار و پنج نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30698 توسط modir masool و در روز پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲:۰۶
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30683
۲۳ / ۹ / ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶

اقتصاد آنلاین بررسی کرد؛؛

چه سرنوشتی در انتظار نفت ایران است؟/ بیم و امیدهای بازگشت نفت ایران به جامعه جهانی

اقتصاد آنلاین – پونه درخشان؛ دولت با پیش‌بینی  فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز با قیمت بشکه‌ای ۴۰ دلار در لایحه بودجه، گرد و خاک زیادی به پا کرد. عده‌ای معتقدند نگاه دولت بسیار خوش بینانه بوده و احتمال کسری بودجه چشم‌گیری را برای دولت پیش بینی کردند. عده‌ای دیگر اما این میزان را دور از دسترس

اقتصاد آنلاین  پونه درخشان؛ دولت با پیش‌بینی  فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز با قیمت بشکه‌ای ۴۰ دلار در لایحه بودجه، گرد و خاک زیادی به پا کرد. عده‌ای معتقدند نگاه دولت بسیار خوش بینانه بوده و احتمال کسری بودجه چشم‌گیری را برای دولت پیش بینی کردند. عده‌ای دیگر اما این میزان را دور از دسترس نمی‌دانند و بر این باورند که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، احتمال بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی وجود دارد. در این میان اما کارشناسانی هستند که جدا از نگاه سیاسی، به این موضوع با دید فنی نگاه می‌کنند و اعتقاد دارند بازار جهانی از نظر تقاضا، جایی برای نفت ایران ندارد و در مقابل این افراد، عده‌ای هستند که می‍گویند مشتریان سنتی نفت ایران جایگزینی برای آن پیدا نکرده‌اند و همچنان چشم انتظار بازگشت نفت ایران هستند.

واکنش بهارستانی‌ها و پاسخ دولت

در این میان مجلس نشینان نیز به پیش‌بینی نفتی دولت اعتراض کردند و آن را دور از واقعیت دانستند. حتی محمد باقر قالیباف­_رئیس مجلس شورای اسلامی_ اتکای دولت به نفت را تکیه بر باد دانست! با اینحال حسن روحانی_رئیس جمهور_ پس از سخن قالیباف همچنان بر این موضوع تاکید کرد که “بودجه ارایه شده از سوی دولت با نگاه واقع بینانه نسبت به شرایط پیش رو در سال آینده تنظیم شده است. بر اساس شرایطی که بودجه سال ۱۴۰۰ تنظیم شده ، این بودجه حاوی پیام های روشن و متعدد و بیانگر وضعیت اقتصادی کشور در سال آینده است و از این نظر هم فعالان اقتصادی و هم عموم مردم می توانند افق روشن اقتصادی سال آینده را از پیام های بودجه دریافت و مسئولان مرتبط با حوزه های مختلف اقتصادی نیز این پیام ها را بطور شفاف برای افکار عمومی بیان کنند.”

سیگنال‌های مثبت پاستورنشینان

به طور کلی باید گفت پاستورنشینان سیگنال‌های مثبتی از فروش نفت ارائه کرده‌اند. برای مثال روحانی در بخش دیگر سخنان خود اعلام کرده است که ” به دلیل تحریم های قبل از برجام، تولید و فروش نفت با محدودیت ها روبرو شد ولی با عملی شدن برجام و رفع تحریم ها، توانستیم در مدت کوتاهی فروش نفت را به بیش از دو میلیون بشکه برسانیم و با وجود ابزار های عملیاتی و تجربه های ارزنده، امروز هم این آمادگی برای افزایش سریع تولید نفت بیشتر وجود دارد.”

می‌توان گفت که معنای این جمله روحانی آن است که با گذشت سه ماه پایانی سال، انتظار می‌رود از ابتدای ۱۴۰۰، تولید و فروش نفت ایران افزایش ملموس داشته باشد. در واقع دولت پیش‌بینی می‌کند در چند ماه آینده گشایشی در باب تحریم‌ها رخ دهد که ممکن است رسمی یا شاید فقط یک چراغ سبز به واردکنندگان نفت ایران برای از سر گرفتن خرید باشد.

همچنین محمدباقر نوبخت_رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور_ در این مورد توضیح داده است که ” بازه یک تا ۲.۳میلیون بشکه نفت برای سال آینده پیش‌بینی شده است. در واقع، تخمین زده شده که قطعا یک میلیون بشکه نفت در روز به فروش برسد اما هدف اصلی وزارت نفت، تحقق صادرات ۲.۳ میلیون بشکه‌ای است. علاوه بر این، نوبخت اعلام کرده در صورت تحقق نیافتن فروش حداکثری، گزینه پیش روی دولت برای حاصل شدن ۲۳ درصد سهم نفت در بودجه، پیش‌فروش داخلی یا فروش اوراق بدهی نفتی است.”

نگاه به سرنوشت نفت ایران از دید جامعه جهانی

پیش از این سه موسسه بین‌المللی میزان بازگشت صادرات نفت ایران را در صورت موفق شدن بایدن در انتخابات آمریکا بررسی کردند. بر این اساس، مجمع بین‌المللی انرژی گفته بود تولید ایران به سرعت در این سناریو که اکنون محقق شده، بازیابی می‌شود و میزان صادرات ایران به ۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. بانک ژاپنی MUFG نیز در این باره ادعا کرده بود ایران در صورت پیروزی بایدن می‌تواند تا پایان ۲۰۲۱ سطح صادرات خود را به ۲.۴میلیون بشکه در روز برساند.

نشریه پلتس هم معتقد است ایران در یک سال حدود ۱.۵میلیون بشکه نفت را به بازار باز خواهد گرداند. این سه پیش‌بینی قبل از پیروزی بایدن انجام شده‌اند اما جی‌پی‌مورگان اخیرا گفته صادرات نفت ایران در سال آینده میلادی می‌تواند به ۱.۲ میلیون بشکه در روز برسد مشروط بر اینکه توافقی بین تهران و واشنگتن صورت گیرد. موضوع دیگری که مطرح است اینکه اگر مانعی هم برای فروش نفت ایران نباشد، بازار که اکنون برای رساندن سطح تقاضا به سطح پیش از شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کند پذیرای بشکه‌های ایران خواهد بود یا خیر. مخصوصا اینکه انتظار نمی‌رود بازگشت کامل تقاضا در سال ۲۰۲۱ رخ دهد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز در آخرین گزارش ماهانه خود، قیمت برنت در سال آینده میلادی را به‌طور متوسط ۴۷ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده است. با این حال، ING متوسط قیمت برنت را در ۲۰۲۱معادل ۵۵ دلار در بشکه تخمین زده و انتظار دارد بهای این نفت شاخص در پایان این سال به حدود ۶۰ دلار برسد.

 با فرض تخفیف دادن ایران به مشتریانش و همچنین واسطه‌هایی که در این موضوع به کشور کمک می‌کنند، نفت کشور هم اکنون باید در محدوده ۴۰ دلار در بشکه معامله شود که حدود ۷ دلار از سبد نفتی اوپک در هفته گذشته پایین‌تر است. بنابراین، با پیش‌بینی موسسات از رشد قیمت‌ها در سال میلادی بعد، احتمالا از این طریق درآمد مازادی برای کشور ایجاد شود که بتواند بخشی از کمبود حجم فروش نفت را جبران کند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

آنچه که دولت برای سرنوشت نفت در سال آینده پیش‌بینی کرده است در میان کارشناسان هم مخالفان و موافقانی دارد. برخی کارشناسان ضمن انتقاد از اعداد مطرح شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای پیش بینی فروش نفت، بر این باورند که میزان صادرات مطرح شده در لایحه بودجه منطقی نیست و این مساله می‌تواند مشکلاتی همچون تورم را برای کشور به دنبال داشته باشد. هرچند این گروه قیمت نفت ۴۰ دلاری را با توجه به پیش بینی‌های سال آینده و شرایط فعلی منطقی دانستند اما صادرات ۲.۳ بشکه در روز را دور از منطق می‌دانند. به گفته این افراد، در خوشبینانه‌ترین حالت اگر همه تحریم‌ها برداشته شود و از آن طرف وضعیت به گونه‌ای باشد که هیچ کشوری به دنبال کاهش تولید نباشد، می‌توان به تولید حداکثری ایران فکر کرد.

البته بر این نکته تاکید دارند کف اگر فرض  بر رفع کامل تحریم‌ها گذاشته شود و ایران بتواند جایگاه خود را در بازار پیدا کند باز هم در صورت تداوم شرایط فعلی بازار جهانی و با توجه به میزان تقاضا در جهان، تمام کشورها باید بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش تولید داشته باشند، لذا اگر ایران نیز وارد بازار شود، مجبور به تابعیت خواهد بود.

آن‌ها همچنین فروش داخلی نفت را غیرممکن می‌دانند و این سوالات را مطرح می‌کنند که آیا می‌توان چنین مبلغی را جذب کرد و مردم چنین اطمینانی خواهند کرد و اصلا اجرای این طرح امکان پذیر است؟ نگاه آمار و ارقامی به این موضوع می‌‌گوید اگر قیمت نفت را ۴۰ دلار در نظر بگیریم، این عدد در ۳۶۵ روز سال حدود ۱۶ میلیارد دلار می‌شود که این عدد را نمی توان از مردم اخذ کرد و باید ساز و کارهای آن لحاظ شود. در چنین شرایطی دولت آینده دچار یک استقراض گسترده خواهد شد. همچنین اگر قرار باشد از منابع داخلی اخذ شود و با سود به مردم برگردانده شود موجب تورم خواهد شد.

البته این گروه پیش‌بینی کرده‌اند که صادرات ایران در کوتاه مدت به ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید اما بالاتر از آن باتوجه به وضعیت بازار که احتمال دارد ویروس کرونا ۶ ماه و یا یکسال آینده ادامه داشته باشد و تعهد اوپک و اوپک پلاس به کاهش تولید، دور از ذهن است.

از سوی دیگر برخی بر این نکته تاکید دارند که رقمی که از محل درآمد نفت در لایحه بودجه لحاظ شده است به دو عامل قیمت و میزان صادرات بستگی دارد. در مورد قیمت نمی‌توان از هم اکنون صحبت کرد اما به طور کلی ۴۰ دلار منطقی به نظر می‌رسد.

آن‌ها تاکید دارند رقمی که برای صادرات نفت پیش‌بینی شده است باید با دلیل و منطق باشد. رقم صادرات در لایحه بودجه ۱۳۹۹ از عدد تعیین شده لایحه بودجه سال۱۴۰۰  بسیار پایین تر بوده و سوال اصلی این است که در سال آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد که مقدار صادرات نفت چند برابر شود؟ اگر با یک اطمینان فرض کنیم که سال آینده متفاوت از یکی دو سال اخیر خواهد بود و صادرات نفت ایران جهش خواهد کرد باید یک دلیل و منطق دقیق داشته باشیم، اما اگر قرار باشد منطقی عمل کنیم باید رقمی معادل یکی دو سال اخیر را در نظر بگیریم.

آن‌ها تحقق این میزان از فروش نفت در لایحه را منوط به این می‌دانند که فرض خاصی پشت آن وجود داشته باشد. به طور مثال دولت گمان کرده باشد که سال آینده تمام تحریم‌های نفت برداشته می‌شود و ایران می‌تواند در شرایط عاری از تحریم، نفت را صادر کند. اگر این فرض محقق شود صادرات دو میلیون بشکه و حتی بالاتر از آن عملی خواهد شد ولی اگر چنانچه این فرض محقق نشود شاهد کسری بودجه بسیار سنگین برای این دولت و دولت بعد خواهیم بود.

نگاه به میزان تولید نفت در ایران از دید فنی

جدا از مسائل سیاسی، بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت نیازمند این است که از نظر فنی توانایی این کار وجود داشته باشد. البته ایران تجربه بازگشت پر قدرت به بازار جهانی نفت را در سال ۱۳۹۵ و بعد از امضای برجام را در کارنامه خود دارد.

از سوی دیگر علاوه بر اینکه رئیس جمهور از آمادگی ایران برای افزایش تولید خبر داده، بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در جلسه  بررسی درآمدهای نفتی لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرده است که مجموع تولید نفت و میعانات گازی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد شد.

به گفته وی در بودجه سال آینده حدود ۲ میلیون و دویست هزار بشکه برای مصرف داخلی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نیز برای صادرات پیش‌بینی شده است. بنابراین با این حجم از صادرات حدود ۲۵ درصد بودجه سال ۱۴۰۰ تامین می‌شود، البته این در صورتی است که نرخ تسعیر ارز دولت برای تامین کالاهای اساسی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ تسعیر ارز برای شرکت‌های دولتی ۱۷ هزار تومان باشد.

البته زنگنه بر این موضوع تاکید کرده است که اعداد مذکور به شرط رفع تحریم‌ها در نظر گرفته‌ شده و اگر شرایط بهتر شود این عدد محقق می‌شود و در غیر این صورت باید اوراق مشارکت فروخته شود.

بنابراین به نظر می‌رسد اگر دو روی سکه تحقق بخش نفتی بودجه مسائل سیاسی و مسائل فنی باشند، تحقق مسائل فنی دور از انتظر نیست و باید چشم انتظار سرنوشت سیاسی نفت باشیم.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30683 توسط modir masool و در روز یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶:۰۲
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 30590
۱۹ / ۹ / ۱۳۹۹ - ۹:۵۹

یارانه نقدی آذر، ساعت ۲۴ فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

فردا ۲۰ آذر ساعت ۲۴ یارانه نقدی به حساب سرپرستان واریز میشود

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 30590 توسط modir masool و در روز چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹:۱۲
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32475
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶

رشد اقتصادی کشورهای اروپایی مثبت شد

پس از عملکرد بد سه ماهه نخست، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سه ماهه دوم سال به مدار مثبت برگشت. ؛

جیب نیوز- مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در دومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۰ درصد و ۱.۹ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در سطح منطقه یورو به طور متوسط ۱۳.۷ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط ۱۳.۲ درصد بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی طی این مدت متعلق به پرتغال با ۴.۹ درصد بوده است و پس از این کشور، اتریش با ۴.۳ درصد و لتونی با ۳.۷ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به لیتوانی بوده است که رشد ۰.۴ درصدی را تجربه کرده است. رشد جمهوری چک نیز طی این مدت ۰.۶ درصد و فرانسه ۰.۹ درصد اندازه گیری شده است.

در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه سه ماهه دوم آلمان ۱.۵ درصد، اسپانیا ۲.۸ درصد و ایتالیا ۲.۷ درصد اندازه گیری شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

طبق گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۸ درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی ۰.۸ درصد بیشتر است اما رشد اقتصادی اتحادیه اروپا به جای ۳.۹ درصد قبلی، ۳.۷ درصد پیش بینی شده است.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32475 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۶:۴۰
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32477
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶

روسیه و چین به دنبال کاهش وابستگی به دلار

سفیر چین در روسیه از تلاش دو کشور برای حذف دلار از مناسبات دوجانبه تا حد امکان خبر داد. ؛

جیب نیوز– به نقل از راشاتودی، سفیر چین در روسیه با اشاره به افزایش سهم یوان از مبادلات تجاری با روسیه گفت: در پاسخ به سیاست های تحریمی آمریکا، کشورها در تلاش برای فاصله گرفتن از دلار هستند. سهم یوان از تجارت با روسیه در سال ۲۰۱۴ معادل ۳.۱ درصد بود که این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۱۷.۵ درصد افزایش پیدا کرد.

به گفته ژانگ هانویی، روسیه به تدریج در حال کاهش وابستگی به دلار است و چین نیز تلاش دارد در مناسبات دوجانبه خود با این کاهش سهم دلار را تا حد امکان کاهش دهد. وی همچنین افزود که مقبولیت یوان در بین مقامات، کسب و کارها و سرمایه گذاران روسی افزایش پیدا کرده است.

پیشتر و پس از آن که مسکو و پکن توافق کردند سهم ارزهای ملی در مبادلات تجاری دوجانبه را به ۵۰ درصد افزایش دهند، آندری دنیسوف- سفیر روسیه در چین از افزایش سهم روبل و یوان از مبادلات به ۲۵ درصد خبر داد که این رقم بسیار بیشتر از رقم دو درصدی هفت سال قبل است. به گفته دنیسوف، روند استفاده از ارزهای ملی در تبادلات با چین به آرامی رو به افزایش است و با وجود چالش برانگیز بودن تجارت با استفاده از ارزهای ملی، شرایط ژیوپلتیکی این مساله را الزامی ساخته است.

سفیر چین در روسیه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه چین و روسیه به استفاده از روبل و یوان در مناسبات خود مجبور شده اند، افزود: نه تنها چین و روسیه که خیلی از کشورهای دیگر خواهان کاهش وابستگی به دلار را دارند چرا که آمریکا از دلار نه به عنوان یک ابزار مالی که یک اهرم فشار استفاده می کند.

چین اصلی ترین شریک تجاری روسیه است و در سال ۲۰۱۹ حجم مبادلات دو طرف به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید که طبق توافق طرفین قرار است این رقم تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32477 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۶:۲۷
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32479
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶

رشد تولید ماهانه نفت اوپک رکورد ۱۵ ماهه زد

طبق نظرسنجی ماهانه رویترز، تولید نفت اوپک در ژوییه افزایش یافت و به بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ تاکنون رسید. ؛

جیب نیوز- نظرسنجی رویترز نشان داد اوپک در ژوییه ۲۶.۷۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۶۱۰ هزار بشکه در روز از برآورد بازبینی شده برای ژوئن بالاتر بوده است. تولید نفت این گروه از ژوئن سال ۲۰۲۰ به جز فوریه هر ماه افزایش داشته است.

گروه اوپک پلاس که شامل اوپک و متحدانش از جمله روسیه است، در واکنش به بهبود تقاضا، سرگرم تسهیل محدودیت عرضه ای است که در آوریل سال ۲۰۲۰ با آن موافقت کرده بود. صعود قیمتهای نفت به بالاترین رکورد دو سال و نیم اخیر باعث شد اوپک پلاس ماه جاری با افزایش بیشتر تولید از اوت موافقت کند.

کارستن فریچ، تحلیلگر کومرس بانک اظهار کرد: اکثر پیش بینی کنندگان همچنان رشد قوی تقاضا در نیمه دوم سال را پیش بینی می کنند. راحت است باور کنیم که بازار نفت باید یاد بگیرد با ویروس زندگی کند.

تحت توافق اوپک پلاس، تولید اوپک در ژوییه نسبت به ژوئن ۳۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت در حالی که عربستان سعودی در گام نهایی خاتمه کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز که در ماههای فوریه، مارس و آوریل اجرا داده بود، ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرد.

طبق نظرسنجی رویترز، افزایش تولید ماهانه اوپک اندکی کمتر از حد انتظار بود. پایبندی اعضا به توافق محدودیت عرضه کاهش یافت اما این گروه همچنان کمتر از سقف توافق شده نفت تولید می کند. نرخ پایبندی اوپک در ژوییه به ۱۱۵ درصد رسید که در مقایسه با ۱۱۸ درصد در ژوئن کاهش داشت.

عربستان سعودی در ژوییه بزرگترین افزایش تولید را در میان اعضای اوپک داشت و تولیدش ۴۶۰ هزار بشکه در روز بالاتر رفت. دومین افزایش بزرگ تولید در اوپک مربوط به امارات متحده عربی بود که ۴۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرد. کویت و نیجریه هر یک ۳۰ هزار بشکه در روز به تولیدشان اضافه کردند در حالی که تولید عراق که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

ایران از سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ صادراتش را با وجود تحریمهای آمریکا افزایش داده اما در ژوییه تولیدش را افزایش بیشتری نداد. ایران به دلیل تحریمهای آمریکا، از مشارکت در محدودیت عرضه اوپک معاف است.

یک مقام آمریکایی هفته گذشته اعلام کرد آمریکا در حال بررسی مقابله با فروش نفت ایران به چین است. مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ فعلا متوقف شده است.

دو تولیدکننده دیگر عضو اوپک که از مشارکت در کاهش تولید معاف شده اند، ونزوئلا و لیبی هستند. ونزوئلا تولیدش را اندکی افزایش داد اما تولید لیبی ثابت بود.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه نفت به بازار انجام می‌شود و بر مبنای آمار کشتیرانی فراهم شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رصد نفتکشها مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع داخلی شرکتها، اوپک و شرکتهای مشاوره انرژی است.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32479 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۶:۲۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32481
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

متوسط نرخ بیکاری منطقه یورو به زیر هشت درصد رسید. ؛

جیب نیوز- به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان ماه ژوئن نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۷ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۱ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنج ماه اخیر بوده است.

تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۴ میلیون و ۹۱۶ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۵۱۷ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۴۸۷ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۴۲۳ هزار نفر کاهش یافته است.

در بین کشورهای عضو، بالاترین نرخ بیکاری متعلق به یونان با ۱۵.۲ درصد بوده است و پس از این کشور، اسپانیا با ۱۵.۱ درصد و ایتالیا با ۹.۷ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ بیکاری در هلند با ۳.۲ درصد مشاهده شده است و پس از این کشور، مالت با ۳.۵ درصد و لهستان با ۳.۶ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری طی این مدت در بلژیک ۶.۲ درصد و فرانسه ۷.۳ درصد بوده است. در بین کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ بیکاری در آمریکا ۵.۹ درصد اندازه‌گیری شده است.

همچنین تا پایان این ماه دو میلیون و ۹۶۷ هزار جوان زیر ۲۵ سال در اتحادیه اروپا بیکار بوده اند که از این میزان، دو میلیون و ۴۳۱ هزار نفر ساکن منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل، نرخ بیکاری جوانان در سطح اتحادیه اروپا ۰.۶ و در سطح منطقه یورو ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32481 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۶:۰۵
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32492
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸

تیگو۸ چگونه به یکی از پرفروش ترین خودروهای چری تبدیل شد؟

شرکت خودروسازی چری به عنوان یکی از بزرگترین برندهای مستقل سازنده خودرو در چین و بزرگترین صادر کننده خودرو از این کشور شناخته می شود و نسل خودروهای تیگو ( خودروهای شاسی بلند این برند ) نیز به عنوان پر فروش ترین و یکی از پر سابقه ترین محصولات آن شناخته شده است. ؛

جیب نیوز-  از سال ۲۰۱۸ این برند خودروسازی چینی تصمیم گرفته تا لوکس ترین محصول سری تیگو را با نام تیگو۸ که یک شاسی بلند متوسط جادار خانوادگی است را راهی بازار کرده و اتفاقا نکته جالب این بود که لوکس ترین و گران ترین خودروی چری بدل به پر فروش ترین محصول این برند در بازار چین و بازارهای صادراتی شد و این امر نشان داد که برند سازنده به خوبی تمام تجربیات و امکانات خود را در ساخت لوکس ترین محصولش به کار برده و نتیجه فروش بسیار بالای آن است .

تیگو 8

در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۳۶ هزار دستگاه چری تیگو ۸ در بازار چین فروخته شده است. عددی قابل توجه که بیش از ۳۰ درصد از فروش ۴۵۰ هزار دستگاهی برند چری را به خود اختصاص می‌دهد.

چری موفق شده در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ هزار دستگاه و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۱۶ هزار دستگاه تیگو ۸ در بازار چین بفروشد. همچنین آمار فروش سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد چری نزدیک به ۳۶۰۰۰ دستگاه تیگو ۸ در چین فروخته که حدود دو برابر مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

از سوی دیگر چین بزرگترین بازار خودرو دنیاست و تمام برندهای آمریکایی، اروپایی،ژاپنی و کره ایی آزادانه هم خودرو تولید می کنند و هم واردات کاملا آزاد بوده و سگمنت شاسی بلندهای متوسط که تیگو۸ نیز در آن قرار دارد یکی از پر فروش ترین و پر رقابت ترین سگمنت ها است که برندهایی چون جنرال موتورز ، فورد ، فولکس واگن ، تویوتا هیندای و کیا و….. سایر برندهای مطرح و پر فروش یک یا چند مدل عرضه می کنند.

در مجموع کل سگمنت های خودروهای شاسی بلند که بیش از ۳۵۰ مدل وجود دارد تیگو۸ توانسته است رتبه ۱۹ فروش را به دست آورد که این به معنای یک موفقیت بزرگ و نشان دهنده اعتماد مصرف کنندگان و نقاط قوت این محصول است .

تیگو۸ با طراحی ساختار شکن در تمام نقاط ، فضای داخلی بسیار مدرن و شیک ، کیفیت متریال بسیار بالا، موتور مدرن و قدرتمند با بازدهی بالا ، سیستم انتقال قدرت کارامد و گارانتی بلند مدت تا ۲۰۰ هزار کیلومتر نشان داد که برای رقابت با بزرگان این سگمنت با دست پر آمده و آماده رقابت می باشد و تا اینجا کار هم موفق ترین خودروی این برند است .

در مجموع از سال ۲۰۱۸ تا کنون نزدیک به ۳۴۰ هزار دستگاه انواع تیگو۸ تنها در بازار چین به فروش رفته و میزان فروش ۱۳۶ هزار دستگاهی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۰ درصد فروش برند چری بوده است و عرضه مدل فیس لیفت با نام تیگو۸ پرو با جذابیت و امکانات بسیار بالا سرعت فروش تیگو۸ را در بازار چین و سایر بازارها سرعت خواهد بخشید .

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32492 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۸:۵۴
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32490
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱

نامه رئیس سازمان بورس احتمال بورسی شدن خودرو را بیشتر کرد؟

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای از رئیس شورای رقابت خواست تا فهرست افراد در جریان امور قیمت‌گذاری خودرو را معرفی کند. سوال اینجاست که آیا این درخواست می‌تواند احتمال عرضه خودرو در بورس را تقویت ببخشد؟ ؛

جیب نیوز- صنعت خودرو، نحوه فروش و عرضه و تعیین قیمت آن از جمله موضوعات بسیار مهم است که همیشه نظرات بسیاری را پیرامون خود داشته است. شیوه قیمت‌گذاری و عرضه خودرو در بورس کالا طی یک سال اخیر بسیار بیشتر مطرح بوده است. در اولین روز از تیرماه سال جاری، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار قرار گرفت و در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی صنعت خودرو را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند.

نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند و سپس یکی از نمایندگان مجلس (سید احسان خاندوزی) در تذکری با استناد به ماده ۱۹۹ آیین‌نامه گفت: شورای نگهبان ایرادی مبنی بر واردات خودرو درباره این طرح را مطرح کرده بود اما کمیسیون صنایع به جای رفع این ایراد، طرح مفصلی به آن اضافه کرد.

حجت‌الله فیروزی – سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس – نیز در اینباره اظهار کرد: شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح وارد کرد مبنی بر این‌که واردات خودروی هیبریدی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. همچنین بایستی برای تقویت تولید داخل منابعی تعریف شود؛ لذا کمیسیون صنایع این ایراد را اینگونه رفع کرد که مابه‌التفاوت فروش خودروهای پرتیراژ در بازار و بورس کالا به این حوزه اختصاص یابد.

در نهایت علی نیکزاد -رئیس جلسه – با وارد دانستن تذکر خاندوزی آن را به رای مجلس شورای اسلامی گذاشت و نمایندگان رای دادند که طرح ساماندهی صنعت خودرو مجددا به کمیسیون صنایع ارجاع شود.

حال گرچه برای کشف قیمت خودرو از طریق عرضه در بورس کالا هنوز توافقی قطعی حاصل نشده، اما وجود این طرح و اصرار برخی نمایندگان مجلس بر اجرایی شدن آن باعث شده که طرح‌های دیگر قیمت‌گذاری خودرو همچون طرح پیشنهادی مجموعه صنعت خودروسازی برای آزادسازی قیمت در جهت خروج از زیاندهی به سرانجام نرسد. رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت محصولات در دولت دوازدهم شدت گرفته که عملیاتی شدن آن به عمر این دولت قد نداد و تصمیم‌گیری در مورد آن به دولت سیزدهم موکول شود.

برخی تحلیلگران معتقدند با توجه به اینکه رئیس‌جمهور منتخب  سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، از لزوم رعایت عدالت در کل زنجیره قیمت‌گذاری خودرو سخن گفته است، احتمالا دولت سیزدهم برنامه دیگری برای تعیین قیمت خودرو خواهد داشت.

این درحالیست که اخیرا محمدعلی دهقان‌دهنوی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار- در نامه‌ای خطاب به رضا شیوا-رئیس شورای رقابت- خواستار معرفی فهرست افرادی که در جریان امور مربوط به قیمت‌گذاری خودرو هستند، به سازمان بورس شد.

در متن نامه وی آمده است که ” با عنایت به اینکه شورای رقابت بنا به ملاحظات قوانین و مقررات در جریان امور مربوط به قیکت‌گذاری شرکت‌های خودروساز است، خواهشمند لست به منظور انجام وظایف قانونی توسط این سازمان و به استناد قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و تبصره‌های آن، فهرست افرادی را که در جریان امور فوق‌الذکر هستند، در قالب فرم دستورالعمل پیوست، به به این سازمان (سازمان بورس و اوراق بهادار) معرفی نمایند. ”

با توجه به اینکه تمام معاملات در بورس کالا تحت نظر سازمان بورس شکل می‌گیرد و همچنین باتوجه به طرح موضوع عرضه خودرو در بورس کالا در مجلس، آیا این درخواست می‌تواند احتمال عرضه خودرو در بورس کالا را تقویت کند؟ لازم به یادآوری است که همانطور که ذکر شد، هنوز برای عرضه خودرو در بورس کالا و کشف قیمت آن بدین طریق، توافقی قطعی حاصل نشده است.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32490 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۱:۵۶
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32488
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹

افزایش استقبال از یارانه دستمزد در سال ۱۴۰۰

مطابق تازه ترین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد حدود ۳۷ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده و بیش از ۳۰ هزار نفر از کارجویان موفق به بستن قرارداد با کارفرما شده اند. ؛

جیب نیوز- طرح یارانه دستمزد یکی از طرح‌های موثر در زمینه توسعه اشتغال است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چند سال گذشته با هدف جذب فارغ التحصیلان به بازار کار و تشویق کارفرمایان به استفاده از نیروی کار شغل اولی اجرا در آورده است.

این طرح در آغاز در  استان ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان عملیاتی شد و مدتی بعد استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، خوزستان، بوشهر، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و هرمزگان به این طرح پیوستند و در مجموع ۱۶ استان مشمول پرداخت یارانه دستمزد شناخته شدند.

بر اساس تازه ترین گزارش آماری ازطرح یارانه دستمزد، تاکنون حدود ۳۷ هزار نفر ثبت نام کرده که از این تعداد بیش از ۳۰ هزار نفر موفق به انعقاد قرارداد کار شده اند.

همچنین بیش از ۶۵۰۰ کارفرما استقبال خود را نشان داده و در این طرح مشارکت داشته اند.

این آمار در مقایسه با سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و روند ثبت نام کارجویان و کارفرمایان از ابتدای امسال سرعت بیشتری به خود گرفته است.

بررسی توزیع جغرافیایی اجرای طرح حاکی از آن است که استان خوزستان با ثبت بیشترین تعداد داوطلب، کارفرما و قرارداد منعقده پیشتاز این طرح بوده است.

به موجب طرح یارانه دستمزد، آن دسته کارفرمایانی که از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده و زمینه جذب آنها را فراهم کنند از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه بهره مند می شوند.

این طرح با هدف کاهش هزینه های بکارگماری نیروی کار جدید برای کارفرمایان و به منظور پایداری تولید، حفظ اشتغال، افزایش فرصتهای شغلی و حمایت از بنگاههای خصوصی و تعاونی در استانهای مشمول به اجرا درآمده و مناطق کم برخوردار از اشتغال و بنگاههای به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا در اولویت اجرای این طرح قرار گرفته اند به نحوی که وزارت کار با اصلاح طرح پرداخت یارانه دستمزد، بنگاههای به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده را در اولویت اجرای این طرح قرار داد.

جویندگان کار برای بهره‌مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد؛ شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.

به گزارش ایسنا، متقاضیان و کارفرمایان در صورت تمایل به ثبت نام در این طرح به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32488 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۹:۱۳
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32483
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷

بلاتکلیفی هزاران خودروی وارداتی در پایان دولت!

تنها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی مانده اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود ۲۲۵۰ خودرو باقی مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند که رایزنی‌ها در این رابطه همچنان ادامه داشته و اخیرا نیز وزارت کشور با ارائه پیشنهاداتی از رئیس جمهور خواسته تا در این رابطه بررسی هایی صورت گرفته و وضعیت را روشن کند. ؛

جیب نیوز- در ادامه رایزنی ها برای مشخص شدن سرانجام  خودروهای وارداتی که از سال ها پیش به گمرک و بنادر رسیده و به دلایل مختلف از جمله پرونده های قضایی و یا عدم ثبت سفارش  وضعیت مشخصی ندارند، اخیرا وزیر کشور در مکاتبه ای با رئیس جمهور خواستار رسیدگی به این موضوع شده است؛ به طوری که با شرح جریان خودروهای مانده در گمرک پیشنهاد کرده بود که در مورد آن دسته از خودروهایی که به لحاظ موانع ناشی از ضوابط و مقررات بلاتکلیف مانده و امکان ترخیص آن ها وجود ندارد، وزارتخانه های مربوطه از جمله صمت و همین طور وزارت اقتصاد و به طور خاص گمرک و سازمان املاک تملیکی، تکلیف قانونی خود را در این رابطه انجام دهند.

همچنین با توجه به اینکه عمده خودروهای باقی مانده در گمرک به دلیل وجود پرونده های قضایی با مشکل مواجه اند از رئیس جمهور خواسته شده بود تا بررسی ها و هماهنگی هایی برای مشخص سدن وضعیت آنها با قوه قضاییه صورت بگیرد.

از پیشنهاد واگذاری به مناطق آزاد تا رایزنی تعیین تکلیف کلی 

این در حالی است که  مدت‌ها و حتی چند سالی است که از صاحبان خودروهای وارد شده که با ممنوعیت واردات خودرو و تغییر ضوابط مواجه شدند تا دستگاه های مربوطه خواستار تعیین تکلیف این خودروها بوده‌اند، در همین رابطه چندی پیش سازمان اموال تملیکی پیشنهاد واگذاری حدود ۱۵۰۰ دستگاه از این خودروها به مناطق آزاد را با توجه به شرایطی که داشتند مطرح کرد و به دنبال آن دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مکاتباتی با معاون اول رئیس جمهور داشت.

در نهایت آنچه که اتفاق افتاد این بود که در کمیسیون اقتصادی هیأت دولت این پیشنهاد مطرح و آن طور که مسئولان سازمان اموال تملیکی اعلام کردند قرار شد که نه تنها ۱۵۰۰ خودرو مد نظر بلکه برای تمامی خودروهای دپو مانده در گمرک تصمیم گیری شود و در این رابطه پیشنهاد شد بخشی از خودروها که زیر ۲۵۰۰ سی سی هستند به شرط فروش در داخل واگذار شود و خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به شرط تردد و ورود به مناطق آزاد و در مورد خودروهای آمریکایی و فاقد نمایندگی نیز امحای فنی در نظر گرفته شود. از سویی تعدادی خودرو هم برای اورژانس و ناجا به جهت تکمیل ناوگان خدمت رسانی واگذار شود.

میرمعینی -معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی-گفته بود که قرار است به زودی این پیشنهادات در دولت به تصویب برسد و اجرایی شود ولی در هر صورت با وجود تمامی اعلام ها و رایزنی هایی که در مورد خودروهای مانده در گمرک وجود داشته هنوز اتفاقی نیفتاده است و تنها چند روز به پایان دولت باقی مانده و حداقل ۲۲۵۰ خودرو لوکس سال هاست که در شرایط بعضا نامناسب آب و هوایی گمرکات قرار دارند، تکلیفی برای ترخیص و اینکه در اختیار صاحبان شان قرار بگیرند یا به نوعی دیگر به بهره برداری برسد، ندارند.

جزئیات خودروهای ورودی و مانده

این خودروها باقی مانده همان حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرویی هستند که طی چند سال گذشته به کشور وارد شد ولی با توجه به ممنوعیت های اعمال شده به ویژه از سال ۱۳۹۷، امکان ترخیص و ورود به کشور پیدا نکرد.

این در حالی است که از دی ماه ۱۳۹۷ تا شهریور سال گذشته طی چند مرحله تعیین مهلت از سوی هیات وزیران، صاحبان خودرو می توانستند طبق ضوابط تعیین شده برای ترخیص کالای خود اقدام کنند ولی در هر حال برخی موانع مانع از خروج تمامی خودروها شد.

گزارشی که چندی پیش از سوی ارونقی- معاون فنی گمرک- اعلام نشان داد که  از ۲۲۴۹ دستگاه خودروی دپو مانده در گمرک،   ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود، ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین ۱۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و  ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

همچنین ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.

 آیا اتفاقی می افتد؟

در هر صورت نزدیک به یکسال از آخرین تصمیم دولت برای این خودروها گذشته و در این مدت با وجود درخواست هایی که از سوی دستگاه های مربوطه از جمله گمرک و سازمان اموال تملیکی وجود داشته به هر دلیلی از جمله موانع سازمان ملی استاندارد و یا عدم ثبت سفارش وضعیت مشخص نشده و دولت هم تصمیمی نگرفته است و اینکه آیا در چند روز باقی مانده تصمیمی در این رابطه اتخاذ می شود یا خیر در ابهام قرار دارد.

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32483 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۷:۲۵
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32469
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵

ضربه باینانس به ارزهای دیجیتالی!

انتشار چندین خبر منفی از صرافی باینانس باعث ریزش بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتالی شد. ؛

جیب نیوز- به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، صرافی باینانس به عنوان بزرگ ترین صرافی ارزهای دیجیتالی جهان پس از اعلام محدودیت جدید در برداشت ها، حالا اعلام کرده است امکان استفاده از اهرم در معاملات را برای کشورهای حوزه اتحادیه اروپا غیرفعال خواهد کرد. از سوی دیگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار مالزی با اشاره به اینکه باینانس هیچ مجوزی برای فعالیت در این کشور ندارد، ۱۴ روز به این صرافی و مشتریانش مهلت داده است تا اقدام به خارج کردن سرمایه های خود کنند.

بررسی آمارهای درون شبکه ای حاکی از بهبود تدریجی ضریب سختی استخراج به عنوان یکی از عوامل کلیدی تعیین قیمت بیتکوین است. ضریب سختی استخراج بیتکوین که زمانی قله تاریخی ۱۸۰ اگزا هش بر ثانیه را ثبت کرد، پس از ممنوعیت استخراج توسط دولت چین تنها طی سه هفته به ۸۴ اگزا هش بر ثانیه سقوط کرد اما پس از نقل مکان ماینرهای چینی به دیگر نقاط، شاهد افزایش پیوسته ضریب سختی در روزهای اخیر بوده ایم.

صورت دارایی منتشرشده شرکت تسلا در سه ماهه دوم نشان می دهد که با وجود کاهش یک میلیارد دلاری ارزش بیت کوین های در اختیار این شرکت، تغییری در تعداد آن ها به نسبت سه ماهه نخست امسال اتفاق نیفتاده و تسلا کماکان بیت کوین های خود را نگه داشته است. این کاهش ارزش دارایی به دلیل افت قیمتی بیت کوین بوده و در صورت بالا رفتن قیمت بیت کوین این زیان قابل جبران است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۵۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۷۲ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۵۱ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۸ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۹ هزار و ۹۴.۱۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۱۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۱.۱۵ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۲۳۴۸.۱۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۳۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۶.۰۲ درصد افزایش

۳- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۴- بایننس کوین

قیمت: ۳۱۱.۹۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۸ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۵۹ درصد افزایش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۲۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۶۶ درصد افزایش

۶- ریپل

قیمت: ۰.۷۴۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۶۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۸.۸۰ درصد افزایش

۷- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۰۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۸ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۲۱ درصد افزایش

۸ – یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۱۵.۰۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۳ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۰.۹۰ درصد افزایش

۱۰- یونی سواپ

قیمت: ۱۹.۹۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۰۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۷.۱۴ افزایش

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32469 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۵:۱۷
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 32452
۹ / ۵ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲

۵ سلبریتی آمریکایی که در دانشگاه “هاروارد” تحصیل کرده‌اند

ناتالی پورتمن در هاروارد در نوشتن مقاله‌ای با عنوان «فعال شدن قشر پیشانی مغز در زمان پایداری شیء» همکاری کرد. این بازیگر مطرح می‌تواند به ۵ زبان مختلف صحبت کند. ؛

جیب نیوز- تحصیل در دانشگاه هاروارد سبب رشد و ارتقاء دانشجویانی شده که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. در این میان علاوه بر دانشمندان، چند تن از سلبریتی‌های آمریکایی نیز از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دانشگاه “هاروارد”( Harvard) از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در آمریکا واقع شده و افراد مشهور بسیاری را تربیت کرده است. این افراد مشهور شامل دانشمندان، محققان، سیاستگذاران، اقتصاددانان و سلبریتی‌هایی است که در دنیای هنر، نام‌هایی برجسته هستند.

دانشکده‌های علوم و هنر دانشگاه هاروارد برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی، طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی را ارائه می‌دهد، در حالی که سایر دانشکده‌ها فقط مدارک تحصیلات تکمیلی و عمدتاً درجات تخصصی را ارائه می‌دهند.

“ناتالی پورتمن”

ناتالی پورتمن  بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است که بازیگری را از  سن ۱۳ سالگی آغاز کرد و از همان زمان درخشید.

زمانی‌که ناتالی پورتمن درفیلم جنگ ستارگان بازی می‌کرد، مشغول تحصیل در دانشگاه هاروارد بود. این بازیگر در سال ۱۹۹۹ میلادی در دانشگاه هاروارد ثبت‌نام کرد تا مدرک کارشناسی خود در رشته روانشناسی را دریافت کند. ۴ سال پس از آن نیز فارغ‌التحصیل شد.

پورتمن در هاروارد در نوشتن مقاله‌ای با عنوان «فعال شدن قشر پیشانی مغز در زمان پایداری شیء» همکاری کرد. این بازیگر مطرح می‌تواند به ۵ زبان مختلف صحبت کند.

 

 “کریستوفر اوبراین”

از شخصیت‌های مشهور تلویزیونی آمریکا است. وی به نوعی ” پادشاه برنامه‌های “تاک‌شو” آخر شب آمریکا” لقب گرفته است.

اوبراین در رشته‌های تاریخ و ادبیات در دانشگاه هاروارد تحصیل کرد و بعدها در سال ۱۹۸۵ میلادی با مدرک کارشناسی هنر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

 

“مت دیمون”

مت دیمون بازیگر پرآوازه هالیوود در سال ۱۹۹۲ میلادی به عنوان دانشجو در دانشگاه هاروارد ثبت‌نام کرد اما قبل از دریافت مدرک، دانشگاه را ترک کرد.

وی در دانشگاه هاروارد مشغول تحصیل بود که نوشتن فیلمنامه‌ “ویل هانتینگ خوب” را شروع کرد. درست است که او هرگز درسش را تمام نکرد و از دانشگاه فارغ التحصیل نشد، اما مدتی بعد اسکار بهترین فیلمنامه‌ غیر اقتباسی را به همراه دوست صمیمی‌اش، بن افلک، دیگر بازیگر مشهور هالیوودی دریافت کرد.

 

“میرا سوروینو”

سوروینو  هنرپیشه آمریکایی است که از سال ۱۹۹۲ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌ است. این بازیگر هالیوود در سال ۱۹۸۹ میلادی در رشته مطالعات آسیایی شرقی از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد.

وی یک سال از دوران تحصیل خود را به عنوان دانشجوی مبادله‌ای در پکن گذراند و در آنجا به زبان چینی مسلط شد.

سوروینو در سال ۱۹۹۵ میلادی، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم آفرودیت توانا شد. همچنین عنوان کاندیدای بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای این فیلم را از آن خود کرد.

 

“کالین جاست”

کالین جاست از دیگر سلبریتی‌های آمریکایی است که از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده است. وی فیلم‌نامه‌نویس، هنرپیشه، و کمدین آمریکایی بوده و از چهره‌های ثابت برنامه‌های تلویزیونی آمریکا محسوب می‌شود.

جاست در رشته تاریخ و ادبیات با گرایش ادبیات روسیه و انگلیس در دانشگاه هاروارد تحصیل کرد و در سال ۲۰۰۴ میلادی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

می‌توان گفت فعالیت “جاست” به عنوان سردبیر در نشریه طنز “هاروارد لامپون” دانشگاه هاروارد، وی را برای فعالیت در حرفه کمدی آماده کرد.

نشریه طنز “هاروارد لامپون” در سال ۱۸۷۶ میلادی توسط ۷ دانشجوی کارشناسی هاروارد تاسیس شد.

 

ثبت شده در سایت سایت خبری جیب نیوز طی شماره 32452 توسط admin01 و در روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۲:۰۱
© Copyright 2021 https://www.jeebnews.com . All Rights Reserved چاپ این خبر