کد خبر : 15351
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 می 2019 - 11:11

تاکتیک جدید بازارساز در بازار ارز / شایعه‌ای که دلار را ارزان کرد

در دو روز ابتدایی هفته نه‌ تنها خبری از هیجانات افزایشی در بازار ارز نبود، بلکه قیمت دلار از دو سطح حمایتی ۱۴ هزار و ۷۰۰ و ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب نشست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به باور برخی کارشناسان، بازارساز با تاکتیک غافلگیری نوسان‌گیران به‌ دنبال آن است که تاثیر آنها را در بازار کاهش دهد، حال آنکه گروه دیگری تاکید داشتند، شکست سطوح حمایتی توسط بازارساز به‌ منظور آن است که افراد عادی را از بازار دور نگه دارد.

در این میان، گروهی شایعه احتمالی نزدیک شدن قیمت‌های سامانه نیما به بازار آزاد را عامل کاهش قیمت دلار دانستند.

کمتر معامله‌گری انتظار شکست سطوح حمایتی ۱۴ هزار و ۷۰۰ و ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را داشت، با این حال، روز شنبه سطح حمایتی اول شکست و روز یکشنبه، سطح حمایتی دوم.

در پس ذهن بازارساز ارزی چه می‌گذرد که با افزایش عرضه ارز یا عدم‌ مقابله با شکست سطوح حمایتی، نوسان‌گیران را غافلگیر می‌کند؟

به باور شماری از تحلیلگران، بازارساز به‌ صورت عامدانه قصد دارد با غافلگیری معامله‌گران غیررسمی به سه هدف دست پیدا کند: اول اینکه مانع از تاثیرگذاری دوباره نوسان‌گیران در بازار شود و دوم آنکه، ریسک ورود افراد عادی برای ورود به بازار ارز را افزایش دهد.

سومین هدفی که بازارساز ارزی دنبال می‌کند، این است که با غافلگیری نوسان‌گیران، خود دست بالا را در بازار به دست بگیرد و بتواند نقاط سقف و کف قیمتی را تعیین کند.

در واقع، زمانی که نوسان‌گیران تصور می‌کنند، قیمت به کف رسیده است و در موقعیت خرید قرار می‌گیرند، بازارساز با افزایش عرضه ارز قیمت را یک خط عقب می‌برد و در این شرایط خود می‌تواند در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کند، با این حال، ریسکی که این اقدام برای بازارساز دارد، این است که با پایین آمدن قیمت‌ها، سطح تقاضای سفته‌بازی در بازار افزایش پیدا کند.

در واقع اگر معامله‌گران احساس کنند، این کاهش قیمت موقتی است، می‌توانند یک بار دیگر در موقعیت خریدار وارد بازار شوند، در این شرایط تنها دامنه نوسان بزرگ‌تر می‌شود.

با توجه به چنین ریسکی، گروهی از کارشناسان به بازارساز پیشنهاد می‌دهند که به جای غافلگیری زیاد معامله‌گران در سطوح حمایتی، دامنه کوتاهی از بازه مجاز نوسان را تعریف کند و اجازه ندهد که قیمت از آن دامنه خارج شود.

کاهش دامنه تغییرات قیمتی، موجب می‌شود که نوسان‌گیران خود به خود خسته شوند و ارز خود را به امید خرید در قیمت‌های پایین‌تر و نوسان‌گیری به فروش برسانند.

این در حالی است که گروه دیگری باور دارند، بازارساز با تاکتیک یاد شده یعنی غافلگیری معامله‌گران غیررسمی و به ضرر رساندن آنها، از اواسط مهر ماه توانسته است بازار ارز را مدیریت کند و ممکن است پس از عبور موقت دلار از مرز ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومانی، قصد داشته باشد تاکتیک پیشین را پیاده کند.

در این میان، شماری از معامله‌گران نیز باور داشتند، خبرهای غیررسمی مبنی‌بر حذف تدریجی سامانه نیما و یکی شدن قیمت‌های آن با بازار آزاد، موجب شده بود که دیروز سمت عرضه ارز در بازار توسط معامله‌گران تقویت شود.

در واقع این دسته باور داشتند، بازارساز نقش زیادی در کاهش قیمت دیروز نداشته است و خود نوسان‌گیران از افزایش عرضه ارز در بازار آزاد به واسطه حذف سامانه نیما، در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند.

روز شنبه یکی از کانال‌های مورد اعتماد معامله‌گران از حذف ارز نیمایی برخی کالاهای اولویت‌دار خبر داد و دیروز نیز خبرگزاری مهر از تغییراتی در سامانه نیما خبر داد که در نهایت منجر به نزدیک شدن نرخ نیما به بازار می‌شود.
نزول کانالی سکه و افت ۲۰۰ تومانی دلار

در دومین روز هفته، دلار به زیر مرز حمایتی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی رفت و سکه تمام بهار آزادی از کانال چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی خارج شد.

روز یکشنبه، شاخص ارزی در ابتدای روز تا قیمت ۱۴ هزار و ۴۴۰ تومان پایین رفت و در نهایت حدود ساعت چهار بعدازظهر روی عدد ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان به کار خود پایان داد که ۲۰۰ تومان کمتر از روز شنبه بود.

برخی فعالان عنوان می‌کردند که پس از ساعت چهار بعدازظهر دلار حتی به قیمت‌های پایین‌تر نیز نزول کرد.

به‌ عنوان مثال، شاخص ارزی حدود ساعت پنج عصر روی عدد ۱۴ هزار و ۳۷۰ تومان قرار داشت.

در بازار سکه نیز این فلز گرانبها دیروز ۵۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت چهار میلیون و ۸۵۰ هزارتومان قرار گرفت.

برخی معامله‌گران از افت سکه پس از ساعت چهار بعدازظهر تا نزدیکی کانال چهار میلیون و ۸۲۰ هزار تومان خبر دادند.

به گفته شمار دیگری از فعالان، افزایش عرضه حواله درهم مهم‌ترین عاملی بود که معامله‌گران بازار داخلی را نیز در موقعیت فروش قرار داد.

دیروز نرخ حواله درهم در مقطعی حتی به زیر محدوده سه هزار و ۹۳۰ تومان رفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.