درآمد واقعی خانوارها در اروپا افزایش یافت

درآمد واقعی خانوارها در اروپا افزایش یافت

درآمد سرانه واقعی خانوارهای اروپایی در شرایط واقعی هم در سطح اتحادیه اروپا و هم درسطح منطقه یورو طی سه ماهه نخست امسال ۰.۶ درصد افزایش یافته است که ۰.۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ است. هم چنین سرانه مصرفی شهروندان اروپایی ۰.۴ درصد در سه ماهه نخست امسال افزایش یافته است که ۰.۳ درصد بیش‌تر از متوسط سه ماهه آخر سال قبل است. به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ درآمد سرانه واقعی به درآمد ناخالص قابل تصرف هر فرد در شرایط اسمی، تقسیم بر کل جمعیت اطلاق می شود و سرانه مصرف واقعی خانوارها، مخارج نهایی خانوارها در شرایط اسمی تقسیم بر تعداد جمعیت است. پیش تر اعلام شده بود تا پایان سال ۲۰۱۶، بین توزیع درآمدی در بین جمعیت اروپایی نابرابری بزرگی وجود دارد، به‌گونه‌ای که در اتحادیه اروپا، ۲۰ درصد افرادی که بیشترین درآمد را دارند ۵.۲ برابر بیشتر از دو دهک طبقه پایین درآمد دارند. این نرخ بین کشورهای مختلف بسیار متفاوت است. جمهوری چک با نرخ ۳.۵ کمترین نابرابری درآمدی بین کشورهای اتحادیه اروپا را دارد و پس از این کشور، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند با نرخ ۳.۶ قرار دارند. از سوی دیگر بیش‌ترین نابرابری در بلغارستان با نرخ ۸.۲، لیتوانی با نرخ ۷.۱، رومانی با نرخ ۷، اسپانیا و یونان با نرخ ۶.۶ و لتونی و ایتالیا با نرخ ۶.۳ قرار دارند. منطقه یورو متشکل از ۱۹ کشور بلژیک، یونان، استونی، ایرلند، آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که سیاست های آن توسط بانک مرکزی اروپا و مکانیزم ثبات اروپایی تعیین می شود. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

احتکار و گرانی، نتایج اجرای طرح مسکن مشارکتی

احتکار و گرانی، نتایج اجرای طرح مسکن مشارکتی

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مالک بودن سازنده یکی از مهم‌ترین انتقاد‌هایی است که از طرح اقدام ملی مطرح می شود گفت: کاهش نیافتن قیمت مسکن و امکان احتکار واحد‌های ساخته شده از سوی سازنده مشکل اصلی است که گریبان گیر این طرح شده است. به گزارش تسنیم، ابولفضل نوروزی، کارشناس مسکن، در برنامه پایش با بیان اینکه از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۵ سالانه باید یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود، گفت: در بهترین حالت در طی این مدت تنها ۳۵۰ هزار واحد مسکونی تنها توسط مردم ساخته شده است. براساس این طرح، سالانه با کمبود ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم که باید با اقدامات لازم جبران شود. این کارشناس مسکن با بیان اینکه ۸ میلیون بافت فرسوده داریم که به طور قطع تا سال ۱۴۰۵ تعداد این واحد‌ها چندین برابر می‌شود، افزود: ۶۳ درصد بافت‌های فرسوده در معرض تخریب هستند که با کوچک‌ترین حادثه به صورت کامل تخریب می‌شوند. وی توضیح داد: از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۵ تعداد ازدواج‌ها به ۱۲ میلیون می‌رسد که نیاز اصلی جوانان، مسکن است و این نیاز در سبد بسیاری از خانواده‌ها ۵۰ درصد و در اقشار ضعیف‌تر تا ۷۰ درصد می‌رسد. این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه در دوران وزارت آخوندی چندین لطمه به بازار مسکن وارد شد، گفت: جلوگیری از عرضه زمین رایگان به مردم، مانع ساخت مسکن مهر شد. پس از این طرح مسکن مشارکتی و اجتماعی را مطرح کردند که این طرح هم به نتیجه نرسید. وی با اشاره اینکه آخوندی مانع اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن از سوی دولت شد، افزود: وزیر سابق راه وشهرسازی با وجود آنکه قرار بود سامانه املاک و اسکان و شفاف سازی حوزه مسکن را اجرایی کند، ولی بعد از گذشت چند سال آن را به نتیجه نرساند. در ۵ سال گذشته حوزه مسکن[…]

تولید گوشت قرمز ۲۹ درصد کم شد

تولید گوشت قرمز ۲۹ درصد کم شد

کاهش مقدار تولید گوشت نسبت به فصل مشابه سال قبل برای گوسفند و بره ٢٧ درصد، برای بز و بزغاله ٢٨ درصد و برای گاو و گوساله ٣١ درصد بوده است.