کد خبر : 6613
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۸:۴۴

گزارش میدانی از نمایندگی‌های خودرو/فعلا اثری از ۴۰ هرار خودروی جدید نیست

گزارش میدانی از نمایندگی‌های خودرو/فعلا اثری از ۴۰ هرار خودروی جدید نیست

۴۰ هزار خودرو جدید به بازار توسط دو شرکت بزرگ خودروساز عرضه می‌شود؛ این خبری بود که در درگاه خبری مرکز اطلاع رسانی دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور قرار گرفت. در عین حال این شرکت‌ها بخشنامه‌ای را درباره بازگشایی سایت فروش خودرو به نمایندگی‌ها ابلاغ نکرده‌اند. به‌گزارش تجارت‌نیوز، قرار است در این طرح جدید خودروسازان

۴۰ هزار خودرو جدید به بازار توسط دو شرکت بزرگ خودروساز عرضه می‌شود؛ این خبری بود که در درگاه خبری مرکز اطلاع رسانی دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور قرار گرفت. در عین حال این شرکت‌ها بخشنامه‌ای را درباره بازگشایی سایت فروش خودرو به نمایندگی‌ها ابلاغ نکرده‌اند.

به‌گزارش تجارت‌نیوز، قرار است در این طرح جدید خودروسازان حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو از محصولات سایپا و ۲۰ هزار دستگاه خودرو از خودروهای ناقصی ایران خودرو که تامین قطعات آنها انجام شده به بازار عرضه شود. در این رابطه فعالان بازار خودرو معتقدند که این اتفاق می‌تواند تا حدود زیادی به کنترل بازار و تعدیل قیمت خودرو کمک کند.

در عین حال یک مقام مسئول در نمایندگی خودرو درباره آغاز فروش ۲۰ هزار دستگاه خودرو می‌گوید: این خبر از درگاه سایت اطلاع‌رسانی شرکت خودروسازی ما منتشر شد و به نظر می‌رسد که انتشار این خبر بیشتر جنبه آرامش افکار عمومی را داشته باشد. این روزها صنعت خودرو در راس اخبار رسانه‌ها قرار گرفته و همین کشمکش‌ها میان دولت و خودروسازان افزایش تنش‌ها و ناآرامی‌ها را در سطح بازار به همراه داشته است.

او در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار می‌کند: در گذشته چنانچه دو گروه خودروسازی ایران خودرو و سایپا قصد فروش محصولاتشان را داشتند در همان پیش خبر زمان و ساعت بازگشایی سایت را اعلام می کردند، درحالی که طی چند روز گذشته با اعلام خبر آغاز فروش ۲۰ هزار دستگاه خودرو به بازار زمان بازگشایی سایت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در حقیقت این دو گروه خودروسازی نه‌تنها تکلیف مردم را در زمینه قیمت و خدمات خودروها مشخص نمی‌کند بلکه ما نیز به عنوان نمایندگان این دو شرکت دچار بلاتکلیفی و سردرگمی شده‌ایم.

این مقام مسئول در ادامه توضیح می‌دهد: چرا که روزانه صدها متقاضی به‌طور تلفنی و حضوری در نمایندگی‌ها حاضر می‌شوند تا برای خرید خودرو اقدام کنند، این درحالی است که به جرات می‌توان ‌گفت که نمایندگی‌ها خود نیز خودروی لازم را در انبارهایشان دپو ندارند. ما هم همانند مردم منتظر زمان اعلام فروش رسمی از سوی خودروسازی سایپا هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که با افزایش یک باره قیمت خودروهای داخلی میزان متقاضیان برای خرید چند درصد افزایش یافته‌اند؟ پاسخ می‌دهد: از زمانی که قیمت خودرو به ویژه پراید به سقف ۴۵ میلیون تومان رسید میزان تقاضای حضوری کاهش یافت اما مردم مداما از طریق تماس‌های تلفنی پیگیر فروش خودروها هستند. ما هم پیشنهادمان این است که چنانچه مردم برای مصرف قصد خرید خودرو دارند کالای مورد نظر خود را هر چه زودتر تهیه و خریداری کنند.
خودرو نخرید

برخی کارکنان نمایندگی‌ها در مقابل برای مبارزه با گرانی‌ها این پیشنهاد را به مردم ارایه می‌دهند که در برابر افزایش چشمگیر قیمت خودرو بایستند و از خرید این کالاها چه برای مصرف و چه برای سرمایه‌گذاری صرف نظر کنند.

همچنین یک مقام مسئول در نمایندگی یکی از دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا گروه این خودروسازی وعده‌اش را در راستی تحویل فوری خودرو اجرایی می‌کند یا خیر؟ می‌گوید: متاسفانه نمی‌توان به این خبرها دل خوش کرد؛ چرا که اگر سایت فروش خودرو هم باز شود تحویل فوری آن امکان‌پذیر نیست و سند خودرو در رهن شرکت قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد هدف از ثبت‌نام خودرو این باشد که منابع مالی مردم را جمع‌آوری کنند تا از این طریق بتوانند قطعات مورد نیاز را تحویل و خودروهای نیمه تمام را تکمیل کنند و سپس بعد از یک بازه زمانی طولانی خودروی مورد نظر را در بازار عرضه کنند.

در این باره اما یکی از کارکنان در شرکت نمایندگی خودرو حرف متفاوتی می‌زند و می‌گوید که برای افزایش قیمت میان خودروسازان و دولت اختلاف نظر است. هدف خودروسازان از توقف خط تولید خودروها افزایش قیمت خودروهاست.

او در پاسخ به این پرسش که آیا تثبیت نرخ پراید آن هم به میزان ۴۵ میلیون تومان امکان‌پذیر است یا خیر، تصریح می‌کند: مواد اولیه تمام خودروهای ایرانی حتی پراید از کشورهای خارجی تامین می‌شود. حالا با وجود دلار ۱۲ هزار تومانی چطور می‌توان انتظار ارزان شدن قیمت‌ها را داشت.

وی درباره شرایط تولید قطعه‌سازان خودرو می‌گوید: قطعه‌سازان مواد اولیه خود را با ارز ۱۲ هزار تومانی تهیه می‌کنند که با این نرخ ارز دیگر تولید صرفه اقتصادی ندارد.

این مقام مسئول با ارائه پیشنهادی می‌گوید: متاسفانه زمانی که گرانی حاصل می‌شود مردم یک دست نیستند و بر خلاف جریان آب حرکت می‌کنند. یک بار برای همیشه باید این سیاست کلید زده شود و افراد کالاهای گران شده را تحریم کنند و نخرند.

خریداران خودرو معتقدند که همچنان قیمت‌گذاری خودروی پراید آن هم به میزان ۴۵ میلیون تومان برایشان غیرقابل تحمل و تصور است؛ این در حالی است که خودروسازان قصد دارند با کاهش میزان تولید حرف خود را به کُرسی بنشانند و قیمت پراید را به ۴۵ میلیون تومان نزدیک کنند.

در عین حال یکی متقاضیان خرید خودرو داخلی می‌گوید که در گذشته با تزریق ۴۰ میلیون تومان توانسته‌ام یک دستگاه خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ ثبت نام کنم اما حالا در بازار آزاد باید با این رقم پراید را که جز بی‌کیفیت‌ترین خودروهاست، خریداری کنم.
سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو خطرناک است

از سوی دیگر عده دیگری از فعالان بازار بر این باورند که دولت اجازه افزایش قیمت را به خودروسازان نخواهد داد. چرا که در بدترین شرایط قیمت واقعی پراید ۲۵ میلیون تومان است و از این رو شورای رقابت اجازه نمی‌دهد که پراید به رقم ۴۵ میلیون تومان برسد.

در همین حال یکی از مقام‌های مسئول در نمایندگی یکی از خودروسازان به تجارت‌نیوز می‌گوید: آغاز فروش ۲۰ هزار دستگاه خودرو به بازار تنها در حد حرف است. ما نیز به عنوان کارکنان نمایندگی از پشت پرده بازگشایی سایت خبری نداریم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا سرمایه‌گذاری در بازار خودرو سودآور است یا خیر می‌افزاید: در این بازار سرمایه‌گذاری در خرید خودرو صفرخطرناک است؛ چرا که شرکت‌های خودروسازی تا زمانی که تکلیف ارز مشخص نشود معلوم نیست خودرویی مورد نظر را سر موعد به افراد ارایه دهند یا خیر. بنابراین در این شرایط سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو بسیار پرریسک است.
مردم از تاخیر در تحویل چه می‌گویند؟

یکی از متقاضیان خرید خودرو نسبت به تاخیر عمدی تحویل خودرو توسط شرکت خودروساز گله و شکایت دارد. او در این باره می‌گوید: در آبان ماه سال ۹۶ پژو پارس ثبت نام کردم و تحویل آن تیر ماه بود که درباره تاخیر تحویل خودرو به ۰۹۶۴۴ تماس گرفتم و در جواب گفتند که تیر ماه زمان تحویل خودرو است. درحالی که هنوز دعوت نامه هم برای من صادر نشده است .

او اظهار می‌کند: در این بازه زمانی دو شرکت خودروسازی خبر از اعطای ۲۰ هزار خودرو دادند. اما معلوم نیست که این خودروها را به چه کسانی می‌دهند؟ باید اشاره کرد که تحویلی‌های خرداد و اردیبهشت را هم با سرعت کم تحویل دادند. اصلا هیچ آماری از نحوه تحویل خودروها موجود نیست.

این متقاضی خرید خودرو می‌افزاید: ما یک سال پیش قسمتی از پول خودرو را پرداخت کرده‌ایم و خودروسازان موظف بوده‌اند با پول‌های مردم قطعات و نیازهای تولید را تهیه کنند و نه اینکه به قطعات واردات خودرو بپردازند و با پول مردم خودرو را در بازار آزاد بفروشند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خودروسازی فردا
مدیران خودرو
بیمه دی

آخرین اخبار