کد خبر : 32337
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴

پیشنهاد برای تعویق بازگشایی مدارس روی میز تصمیم گیری مسئولان

پیشنهاد برای تعویق بازگشایی مدارس روی میز تصمیم گیری مسئولان
پیشتر به دلیل تغییر دولت در آستانه بازگشایی مدارس نوشتیم که شاید بهترین گزینه بازگشایی مدارس در آبان ماه باشد و امروز در اجلاس آموزش و پرورش سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز آن را پیشنهاد داد.؛

جیب نیوز-بیش از یک هفته دیگر رئیس جمهور منتخب دولت را تحویل می‌گیرد تا بتواند کابینه‌اش را پس از گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی معرفی کند و رسماً دولت سیزدهم کارش را آغاز کند. شاید هیچ وزارتخانه‌ای اندازه وزارت آموزش و پرورش در گیر و دار زمان معرفی وزیر نباشد. استقرار وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم با بازگشایی مدارس همزمان خواهد بود.

این روزها سی و پنجمین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است. اجلاسی که به بررسی دستاوردها و چالش‌های آموزش و پرورش در یک سال گذشته می‌پردازد و یکی از مهمترین بخش‌هایش همراهی و هماهنگی مدیران کل مناطق و معاونت‌ها و… برای بازگشایی مدارس است. در روزهای کرونایی و در حالی که قریب به ۱۹ ماه در کرونا سپری شده است و عموم این ماه‌ها مدارس تعطیل بود و به شدت آموزش و پرورش آسیب دید، شاید این اجلاس اهمیت دو چندانی دارد. با این‌همه یکی از نکات کلیدی و غایب بزرگ این اجلاس نبود یک نماینده از دولت سیزدهم در این اجلاس است با اینکه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در روز اول این اجلاس بیان کرد: در آستانه تغییر دولت هستیم و این نگرانی وجود دارد که جابجایی مدیران در آستانه سال تحصیلی موجب غفلت شود و فرصت‌هایی را از دست داده و دانش آموزان آسیب ببینند. باید شرایط را برای بازگشایی باشکوه مدرسه فراهم کنیم تا این انتقال کوچک‌ترین آسیبی به بازگشایی سال تحصیلی آسیب وارد نکند. قصد داریم در این دوره از برگزاری اجلاس، مجموعه فهم و برداشتمان را بسته بندی و منظم کرده و برای یک حرکت کامل‌تر آماده شویم.

اجلاسی که هیچ نماینده ای از دولت سیزدهم در آن حضور ندارد!

وزیر آموزش و پرورش در این اجلاس مأموریت‌های جدیدی به برخی معاونانش می‌دهد و قطار نظام تعلیم و تربیت را پیش می‌برد و نگرانی خود را از تغییر دولت و بر زمین ماندن برخی برنامه‌ها اعلام می‌کند اما شاید پیش از آن باید پاسخ دهد که اگر نگرانی برای تعویق نیفتادن در برنامه‌ها خصوصاً بازگشایی مدارس است چرا نماینده‌ای رسمی از دولت سیزدهم در این اجلاس حضور ندارد و آیا چنین دعوتی صوت گرفته است؟

پیش از این در گزارشی با عنوان نحوه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده چالش جدی دولت بعد خبرگزاری مهر به این مهم پرداخت کرد که «مشخص است که ریل گذاری برای هر آنچه در سال تحصیلی آینده در پیش است به عهده وزیر فعلی آموزش و پرورش است اما اجرای آن بر دوش وزیر دولت سیزدهم است که در خوش‌بینانه‌ترین حالت در شهریورماه مستقر می‌شود که فرصت‌ها برای برنامه‌ریزی‌ها و اعلام تصمیم‌ها از دست رفته است.

و بر این موضوع تاکید شد که «شاید اینجاست که باید از رئیس جمهور دولت سیزدهم خواست به طور شفاف درباره برخی حوزه‌ها از جمله در بحث بازگشایی مدارس که اهمیت فراوانی دارد، سخن بگوید تا وزیر دولت دوازدهم بداند در همان مسیر باید ریل گذاری صورت بگیرد یا حداقل اعلام شود در این باره سخنی گفته نشود که با سیاست‌های دولت بعد در تناقض قرار بگیرد. این موضوع از سردرگمی مردم پیشگیری می‌کند و همچنین دادن اطلاعات ضد و نقیض به مردم.»

با این‌همه به نظر می‌رسد همچنان برنامه‌ریزی‌ها به صورت منقطع از نظرات و آگاهی از نظرات دولت سیزدهم درباره روند بازگشایی مدارس در دولت دوازدهم در حال پیگیری است و همانطور که امروز هم در اجلاس ذکر شد سناریوهایی چیده شده است.

بازگشایی مدارس به آبان ماه موکول می شود؟

در این میان شاید باید تاکید دوباره ای بر پیشنهادی که خبرگزاری مهر در همان گزارش ارائه داد، شود با توجه به اینکه امروز و در اجلاس مورد نظر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز بر آن تاکید کرد.

چه بسا بهتر باشد امسال اعلام شود که سال تحصیلی از آبان ماه آغاز می‌شود تا دولت سیزدهم بتواند یک برنامه‌ریزی منسجمی برای سال تحصیلی داشته باشد

پیش از این در گزارش مورد اشاره و با توجه به تمام دلایلی که در آن گزارش و در همین سطور قبل ذکر شد خبرگزاری مهر این پیشنهاد را مطرح کرد که در میان انبوه نمی‌دانم ها از چگونه پیش رفتن واکسیناسیون معلمان تا آمادگی اولیا و مدارس برای رعایت پروتکل‌ها و وضعیت کرونا در کشور، «چه بسا بهتر باشد امسال اعلام شود که سال تحصیلی از آبان ماه آغاز می‌شود تا دولت سیزدهم بتواند یک برنامه‌ریزی منسجمی برای سال تحصیلی داشته باشد».

امروز سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره روند واکسیناسیون معلمان وقتی درباره روند واکسیناسیون معلمان سخن می‌گفت و اینکه پروتکل بازگشایی مدارس تنها واکسیناسیون معلمان نیست، گفت: آنقدر بازگشایی مدارس اهمیت دارد که اگر به جای اول مهر بتوانیم اول آبان آن را بازگشایی کنیم، بهتر است یک ماه آن را به تعویق بیاندازیم.

واقعیت هم این است که در این روزهای کرونایی شاید اینقدر که تمرکز بر یک بازگشایی اصولی و درست که هم خانواده‌ها به آن اعتماد کنند و هم معلمان، اهمیت دارد که تقویم آموزشی در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. چه سود مهرماه به هر قیمتی سال تحصیلی را آغاز کنیم و چه بسا به صورت حضوری (مانند سال گذشته) اما کل سال تحصیلی مجبور شویم بار دیگر همه چیز را به فضای مجازی بسپاریم چون برنامه‌ریزی‌ها، زیرساخت‌ها و شروع درستی نداشته‌ایم.

مشخص است که مهرماه تازه روزهای اول استقرار کامل دولت جدید خواهد بود. وزارتخانه آموزش و پرورش و مدیران دستخوش تغییرات می‌شوند و شاید در این روزهای کرونا و پس از این همه آسیبی که دوری بچه‌ها از مدرسه به آنها زده بهتر است با کمی تأمل و برنامه‌ریزی دقیق سال تحصیلی آغاز شود و شاید بهترین گزینه روی میز یک ماه تعویق در بازگشایی مدارس باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خودروسازی فردا
مدیران خودرو
بیمه دی

آخرین اخبار