کد خبر : 31978
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸

نگاهی به کارنامه حرکت پرشتاب ایران خودرو در مسیر خودکفایی در ۲۰ ماه

نگاهی به کارنامه حرکت پرشتاب ایران خودرو در مسیر خودکفایی در ۲۰ ماه

داخلی سازی و کاهش ارزبری مهم‌ترین و اصلی ترین برنامه ایران خودرو در حدود دو سال گذشته بوده است. این خودروساز با تعریف میزهای خودکفایی و دعوت از صدها قطعه ساز کشور تا کنون هزاران میلیارد ریال کاهش ارزبری را رقم زده و با جدیتی محسوس و فراتر از گذشته این مسیر را ادامه می دهد.

دستیابی به خودکفایی بیش از ۹۰ درصد در حوزه تولید خودروهای سواری و قوای محرکه طی برنامه ای فشرده و پرشتاب طی ۲۰ ماه اخیر در ایران خودرو رقم خورد و هفته های اخیر با امضای میثاق نامه عرضه ۸۲۰۰ دستگاه خودروهای تجاری با خودکفایی بیش از ۹۰ درصد، این تفکر در ایران خودرو دیزل نیز به ثمر نشست تا نشان دهنده عزم جدی ایران خودرو در مسیر داخلی سازی بدون توقف باشد.

ایران خودرو با آگاهی از شرایط تحریم و بدعهدی شرکای خارجی پس از روی کار آمدن فرشاد مقیمی به سرعت میزهای متعدد خودکفایی را تعریف و از تولیدکنندگان انواع قطعات دعوت کرد. کاهش ۹۵ میلیون یورویی ارزبری در سال ۹۹ و برنامه کاهش ۱۳۳ میلیون یورویی در سال ۱۴۰۰ از جمله پروژه های خودکفایی ایران خودرو است. شرکت ایران خودرو در نظر دارد تا با تعریف ۱۲۸ پروژه داخلی سازی قطعات با فناوری بالا در سال ۱۴۰۰ به هدف صرفه جویی ۱۳۳ میلیون یورویی دست پیدا کند. این خودرو ساز در حالی حداکثر تلاشش در راستای دستیابی به این آمار را به کار بسته که تنها ۳۳ درصد خودکفایی هر خودر و مربوط به صنعت خودرو و قطعه سازی است و از میزان ارزبری حدود ۱۷۱۵ یورویی هر خودرو، ۶۷ درصد آن نیازمند همکاری و اقدامات صنایعی مانند فولادر، پتروشیمی ، الکترونیک و … است. نمود این صرفه جویی های ارزی در محصولات و قوای محرکه ایران خودرو به وضوح قابل مشاهده است به گونه ای که امروز در غیاب شرکای خارجی شاهد توانمندی ایران خودرو در طراحی و تولید انواع پیشرانه و گیربکس در کنار خودروهای بومی با نشان این خودروساز هستیم. تارا به عنوان جدیدترین دستاورد ایران خودرو سدانی همگام با تکنولوژی های روز جهان و سطح بالایی از ایمنی است که تکنولوژی های جدیدی را برای اولین بار به صنعت خودرو کشور معرفی کرده و مهمترین نکته در این خودرو خودکفایی بیش از ۹۰ درصدی است. دستیابی به چنین درصدی از خودکفایی در کنار دعوت گسترده از قطعه سازان در همکاری با شرکت های دانش بنیان برای بومی سازی قطعات با تکنولوژی بالا یا های‌تک میسر شده است که تا پیش از این حتی کسی تصورش را هم نمی کرد که بتوانیم در زمره معدود کشورهای تولید کننده چنین قطعاتی نظیر بخش های مهمی از ECU در ایران باشیم.

سال خوش ایران‌خودرو دیزل در راه است
ایران خودرو دیزل امسال با برنامه خودکفایی دوهزار میلیارد تومانی، گامی بزرگ در راستای تعمیق داخلی سازی خودروهای تجاری بر می دارد که در تاریخ این حوزه بی سابقه است. تقویت اتصال به زنجیره تامین و شرکت های تولید کننده قطعات و مجموعه های دانش بنیان گامی مهم در راستای تعمیق داخلی سازی خودروهای تجاری است که بنا بر شنیده ها قرار است از مرز ۹۰ درصد در خودروهای تجاری نیز بگذرد. ایران خودرو دیزل همچنین از با سابقه ترین صادرکنندگان خودروهای تجاری به کشورهای منطقه است که این روند همچنان ادامه دارد و با تعمیق ۹۰ درصدی داخلی سازی در کنار صادرات می توان شاهد مثبت شدن تراز ارزی این خودروساز و خودکفایی در تامین ارز مورد نیاز آن باشیم.

ایران خودرو دیزل تحولات حوزه خودروهای سنگین برای دستیابی به تیراژ ۸۲۰۰ دستگاهی با حداکثر خودکفایی را محدود به سبد گذشته محصولاتش نکرده و قرار است تا پایان مرداد ماه نخستین نمونه اتوبوس برقی این شرکت معرفی شود.

بیش از ۱۵۰ سازنده قطعات در طرح تعمیق داخلی سازی خودروهای تجاری ایران خودرو دیزل حضور دارند. چنین برنامه تصمیمی در راستای کسب سهم ۹۰ درصدی تولیدات داخلی از بازار خودروهای تجاری طی ۴ ماهه پایانی سال گذشته اتفاق افتاده و درآمد تولیدکنندگان قطعات خودروهای تجاری به واسطه این افزایش سهم ۴ برابر شده است. گروه صنعتی ایران خودرو که از ابتدای مدیریت فرشاد مقیمی همواره بر روی خودکفایی و توسعه سبد محصولات بومی تمرکز داشته این بار و در جدیدترین اقدام، تصمیم دارد تا این تفکر را به صنعت خودروهای تجاری نیز تزریق کند. خودروهای تجاری حوزه ای پیشرو در صنعت و کسب کار مردم کشور و ارگان ها به حساب می آید و از این جهت جایگاهی به مراتب مهمتر از خودروهای سواری در اقتصاد و صنعت کشور ایفا می کند. تمرکز گروه صنعتی ایران خودرو روی کاهش ارزبری در این حوزه و توسعه محصولات بومی جدید و دستیابی به بیش از ۹۰ درصد خودکفایی برای تیراژ ۸۲۰۰ دستگاه قدمی مهم در راستای اطمینان ازتامین بومی ناوگان خودروهای تجاری در آینده است.

از صرفه جویی ارزی تا درآمدزایی ارزی
روند پرفراز و نشیب حضور شرکای خارجی و اتکا به آن ها این درس را به صنعت خودرو ایران داده است که نمی توان در ادامه تجربه تلخ گذشته را تکرار کرد و به همین جهت، ضربه کردن صنعت خودرو در برابر تحریم ها و بدعهدی خارجی ها بهترین راهکار ممکن است. ایران خودرو با اصل قرار دادن این تفکر تا کنون گام های مهمی در حوزه خودکفایی برداشته و صنعت خودرو با پایه های اساسی که تا کنون شکل گرفته فارغ از رویداد های سیاسی و حضور یا عدم حضور خارجی ها می تواند مسیری ستقل را در پیش بگیرد. ایران خودرو در این مسیر هر چند زمان زیادی از آن نگذشته اما در میانه راه قرار دارد و با رسیدن به بلوغ، صادرات محصولات با امضای صد درصد ایرانی مهمترین دستاورد آن خواهد بود. مسیری که با صرفه جویی ارزی آغاز شده، در ادامه به درآمدزایی ارزی منجر خواهد شد و ثمره صبر، تلاش و گذر از سختی ها نمایان می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خودروسازی فردا
مدیران خودرو
بیمه دی

آخرین اخبار