کد خبر : 18394
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲

ضرورت توجه به صنایع دانش محور با ریسک بالا

ضرورت توجه به صنایع دانش محور با ریسک بالا

به تازگی برخی شرکت ها با استفاده از تجربه کشور در آموزش نانو به دانش‌آموزان ایرانی، موفق به صادرات محصولات و خدمات آموزشی به سایر کشورها شده است.

به گزارش “صدای بانک” ، امروزه فناوری نانو سهم بزرگی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است که در این میان تربیت نیروی انسانی متخصص، نقش ویژه‌ای دارد. راهبرد اصلی این شرکت نیز تمرکز بر بخش آموزش و بسته‌های آموزشی و صادرات این توانمندی به کشورهای مختلف است.

بر اساس آخرین آمار ۶۰۰ محصول نانویی در ایران بدون انتقال فناوری از خارج در ایران تولید می شود براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته در نظرداریم در پایان برنامه ۱۰سال دوم ستاد در سال ۱۴۰۴ صادرات کشور در حوزه نانو به سالانه یک میلیارد دلار برسد.

در حال حاضر ۳۷ هزار نفر متخصص نانو از مقطع کارشناسی ارشد به بالا داریم ایران امروز خوشبختانه رتبه چهارم دنیا را در حوزه نانو دارد و از ۱۰ مقاله در سال ۲۰۰۱ میلادی به بیش از ۱۰ هزار مقاله در سال رسیده ایم، که می توان گفت در این حوزه رشد هزار برابری را شاهد هستیم.

رتبه ایران در حوزه علم نانو از نظر کمی ۷ است براساس گزارشی که دانشگاه جورجیا تکس در زمینه بروز و ظهور فناوری نانو و حرکت در این عرصه منتشر شد ایران را در این شاخه حائز رتبه ۵ جهانی اعلام کرد.

اکنون از بسیاری از کشورها در این حوزه جلوتریم، رسیدن به این جایگاه به دلیل پیشینه علمی خوبی است که در این عرصه ایجاد شده است، بدون این بنیه علمی توسعه فناوری و نوآوری محقق نمی‌شود و علاوه بر آن بنیه علمی یکی از شاخص‌های علم و فناوری کشورها است.

امروزه ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور در عرصه فناوری نانو است این میزان یک چهارم فعالیت‌های علمی کشور است علاوه بر آن بالغ بر ۲۵۰ ثبت اختراع بین المللی در حوزه نانو داریم که این میزان ۳۰ درصد کل ثبت اختراعات کشور است.

در بازار فناوری نانو هدف این است که که صاحب صنعت شویم و ما در ایران بیشتر کارخانه داریم تا صنعت، کارخانه یک موجود ایستا است ولی صنعت یک موجود پویا است و زمانی ما می‌توانیم ادعا کنیم صنعت داریم که صاحب ماشین آلات صنعتی باشیم.

در حال حاضر ۲۱۷ شرکت تولیدی در حوزه فناوری نانو داریم که محصولات آنها مورد تایید است ضمن آن که ۶۰۰ محصول حوزه فناوری نانو به بازار عرضه شده است.

تولید بدون بازار یعنی حرکت در کوچه بن بست و در شرایطی که بازار داخل کوچک است و ما به دنبال صادرات محصولات های تک در حوزه فناوری نانو هستیم، اگر نتوانیم فناوری های های تک را عرضه کنیم بعد از مدتی بازار اشباع خواهد شد

در حال حاضر محصولات نانویی ایران به ۴۲ کشور دنیا صادر می‌شود و در شرایطی که صادرات سنتی به سقف خود رسیده است ولی در توسعه صادرات محصولات های تک فضا به اندازه بی نهایت باز است و باید امروز صادرات ما مبتنی بر محصولات فناورانه باشد.

امروز دنیا ایران را در حوزه‌های های تک به رسمیت نمی‌شناسد در این راستا باید تلاش کنیم تا نام ایران را در زمره کشورهای دارای فناوری قرار دهیم و این در حالی است که ما با بازار، رفتار و همچنین بازرگان سنتی نمی‌توانیم در این راه موفق باشیم، کشور چین با محصولات با فناوری پایین و قیمت کم توانست بازارهای جهانی را کسب کند ولی ما نمی‌توانیم در حوزه محصولات با فناوری پایین با کشورهای مانند چین رقابت داشته باشیم.

مزیت رقابتی کشور محصولات با فناوری پیشرفته و قیمت ارزان است و با چنین سیاستی در شرایط تحریم توانستیم خط تولید نانو الیاف را به کشور کره جنوبی به فروش برسانیم. ما برای توسعه صادرات محصولات با فناوری پیشرفته باید انسان‌های خاص تربیت کنیم ما همچنین نیاز به بازار یابی در این زمینه داریم و باید یادمان باشد بازاریابی نیاز به صبر و حوصله دارد.

به تازگی برخی شرکت ها با استفاده از تجربه کشور در آموزش نانو به دانش‌آموزان ایرانی، موفق به صادرات محصولات و خدمات آموزشی به سایر کشورها شده است.

و در این چند سال اخیر، در کشورهای مختلفی از جمله هند، اندونزی، ترکیه و عمان کارگاه‌های آموزش فناوری نانو برگزار کرده و در جلسات و نمایشگاه‌های مرتبط مشارکت داشته اند .
نتیجه این فعالیت‌ها قراردادی پنج ساله در زمینه صادرات بسته‌های آموزشی فناوری نانو است که با یک شرکت چینی منعقد شده که در این بسته صادراتی آموزشی، چند کارگاه آموزشی نیز وجود دارد که برای دانش‌آموزان چینی برگزار شده است.

صنایع دانش محور با ریسک بالا
امروزه سرمایه گذاری های خطرپذیر، تأثیر مثبت خود را به صورتی انکارناپذیر در توسعه صنایع دانش محور نشان داده اند. توسعه صنایع دانش محور، مستلزم ایجاد و رشد شرکتهای دانش بنیان و فناوری هایی است که توسط آنها توسعه می یابد. توسعه چنین فن اوری ها و محصولاتی با ریسک مالی بالا همراه است؛ چراکه در این زمینه اغلب تجربه کافی وجود ندارد، دانش فنی به بلوغ کافی نرسیده است، نیاز به آزمایش و خطای زیادی تا زمان موفقیت وجود دارد، بازار با فناوری و محصول موردنظر آشنا نیست، زیرساخت های لازم برای انتقال و توزیع محصول هنوز ایجاد نشده است، ممکن است هزینه های تمام شده به قدری باشد.

که پس از تولید، توان رقابتی محصول به شدت افت کند و درصورت راه یابی محصول به بازار نیز زمان بازگشت سرمایه ممکن است بسیار طولانی باشد. وجود این میزان ریسک بالا باعث میشود که شرکتهای دانش بنیان نتوانند بدون برخورداری از سرمایه گذاری های قابل توجهی که در کشورهای پیشرفته، توان مالی و اشتیاق کافی برای سرمایه گذاری های خطرپذیر، چه از سوی دولت و چه از سوی بخش خصوصی وجود دارد اما در کشور ما چنین نیست، به این معنا که دولت و بخش خصوصی نه تنها توان مالی کافی برای سرمایه گذاری های خطرپذیر به میزان کافی ندارند بلکه در بسیاری از موارد حتی فرهنگ سرمایه گذاریهای خطرپذیر نیز هنوز جای خود را پیدا نکردهاست. از طرفی، برای بهبود و اجرای سرمایه گذاری خطرپذیر، مقررات جاری به تغییراتی نیاز دارد.

جایگاه جذب سرمایه های خطرپذیر به طور معمول در شرکت های عضو پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است. زمانی که پارکها و مراکز رشد نتوانند سرمایه های خطرپذیر کافی برای اعضای خود جذب کنند هرگز موفق نخواهند شد تا وظایف خود را به نحو مطلوب به انجام برسانند، چراکه شرکت های مستقر در این مراکز به ویژه در ایران، توان مالی و رقابتی کم برای ورود به بازار دارند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خودروسازی فردا
مدیران خودرو
بیمه دی

آخرین اخبار