کد خبر : 18426
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹

توزیع کالا‌های اساسی در محرم و صفر با ۴۰ درصد تخفیف

توزیع کالا‌های اساسی در محرم و صفر با ۴۰ درصد تخفیف

قیمت کالا‌های اساسی ویژه محرم و صفر اعلام شد: بر اساس تصمیم دولت، نرخ مصوب هر کیلوگرم برنج خارجی شش هزار و ۵۰۰ تومان، شکر کیلویی سه هزار و ۲۵۰ تومان، مرغ کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، گوشت گوساله وارداتی کیلویی ۵۵ هزار تومان و روغن نباتی ۱۵درصد زیر قیمت بازار خواهد بود

به گزارش جیب نیوز ، ستاد تنظیم بازار برای ماه محرم و صفر قرار است حدود ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی توزیع کند تا افزایش تقاضا در این دو ماه منجر به افزایش قیمت نشود. با این کار بخش بزرگی از تقاضای کالای اساسی در بازار که به هیئت‌های مذهبی اختصاص دارد پوشش داده شده و تاثیر آن روی قیمت‌ها بازار کاهش پیدا می‌کند. آنطور که عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار می‌گوید کالای اساسی ویژه محرم و صفر بین هیئت‌های مذهبی و به صورت شفاف توزیع خواهد شد. مقایسه قیمت‌های مصوب برای توزیع کالای اساسی در ماه محرم و صفر با قیمت‌های فعلی سامانه ۱۲۴ نشان می‌دهد این کالا‌های اساسی بین سه تا ۴۰ درصد زیر قیمت بازار توزیع خواهد شد.
قیمت کالا‌های اساسی ویژه محرم و صفر اعلام شد
کالا‌های اساسی ویژه محرم و صفر قیمت خاص خودشان را دارند. دبیر ستاد تنظیم بازار در گفتگو با تسنیم می‌گوید این کالا‌های اساسی با قیمت‌های متفاوت قابل توزیع برای هیئت‌های مذهبی در ایام محرم و صفر است. آنطور که عباس قبادی می‌گوید بر اساس تصمیم دولت، نرخ مصوب هر کیلوگرم برنج خارجی شش هزار و ۵۰۰ تومان، شکر کیلویی سه هزار و ۲۵۰ تومان، مرغ کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، گوشت گوساله وارداتی کیلویی ۵۵ هزار تومان و روغن نباتی ۱۵درصد زیر قیمت بازار خواهد بود؛ همچنین نرخ چای هم به زودی از طرف سازمان حمایت مصرف کنندگان اعلام خواهد شد.
کالا‌های اساسی ویژه هیئت‌های مذهبی چگونه توزیع می‌شود؟
دبیر ستاد تنظیم بازار می‌گوید سهمیه هیات‌های مذهبی بسته به جمعیت و نوع عملکرد آن‌ها تعیین شده و با تائید سازمان تبلیغات اسلامی به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند. همچنین کل فرآیند توزیع کالا‌های اساسی برای هیات‌های مذهبی از طریق سامانه تعیین شده و پروسه کار، کاملا شفاف خواهد بود.

طرح ویژه تامین و تنظیم بازار کالا‌های اساسی در ایام محرم و صفر برای تامین نیاز‌های مردم و هیئات مذهبی دیروز در ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده که بر اساس آن ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی در این ایام توزیع خواهد شد. ستاد تنظیم بازار قرار است در ماه‌های محرم و با توجه به افزایش تقاضا در بازار مصوب شد تا از محل ذخایر موجود، برنج، شکر، روغن، چای، گوشت قرمز و گوشت مرغ توزیع گردد.
توزیع کالای اساسی ویژه محرم تا ۴۰ درصد زیر قیمت بازار
مقایسه قیمت‌های اعلام شده برای توزیع کالا‌های اساسی در محرم و صفر با قیمت فعلی سامانه ۱۲۴ نشان می‌دهد، ستاد تنظیم بازار چند درصد تخفیف برای توزیع این کالا‌ها در نظر گرفته است. در مواردی این تخفیف تا ۴۰ درصد می‌رسد.

قیمت اعلام شده برای برنج ویژه ماه محرم و صفر شش هزار و ۵۰۰ تومان است. یکی از دلایل قیمت پایین‌تر این برنج، خارجی بودن آن است. سامانه ۱۲۴ قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی را بین شش تا ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت‌گذاری کرده. برنج تایلندی کیلویی شش تا هشت هزار تومان است، برنج هندی کیلویی هشت هزار تومان و برنج پاکستانی کیلویی ۹ هزار تومان قیمت دارد. اگر میانگین قیمت فعلی برنج خارجی را هشت هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان نتیجه گرفت که برنج در ماه و محرم و صفر ۱۹ درصد زیر قیمت فعلی به بازار وارد خواهد شد.

آنطور که رئیس ستاد تنظیم بازار میگوید قیمت در نظر گرفته شده برای توزیع شکر در ماه محرم و صفر کیلویی سه هزار و ۱۲۵ تومان است. قیمت‌های درج شده در سامانه ۱۲۴ به عنوان مرجع رسمی اعلام قیمت کالا‌های اساسی نشان می‌دهد قیمت عرف شکر در حال حاضر کیلویی پنج هزار و ۴۰۰ تومان است. با این تفسیر قرار است شکر در ایام محرم و صفر با تخفیف ۴۳ درصدی توسط ستاد تنظیم بازار توزیع شود.

قیمت مصوب برای توزیع مرغ در ماه محرم و صفر کیلویی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده که اختلاف چندانی با قیمت فعلی ندارد. سامانه ۱۲۴ می‌گوید هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه در بازار ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است و قیمت عرف آن را ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده. بر این اساس مرغ در نظر گرفته شده برای توزیع در ماه محرم و صفر سه درصد تخفیف خواهد داشت.

گوشت گوساله وارداتی قرار است توسط ستاد تنظیم بازار با قیمت کیلویی ۵۵ هزار تومان در ماه محرم و صفر توزیع شود. در حال حاضر سامانه ۱۲۴ قیمت هر کیلو گوشت گوساله را بین ۷۲ تا ۸۷ هزار تومان اعلام کرده که میانگین آن ۷۹ هزار تومان است. با این حساب می‌توان نتیجه گرفت گوشت قرمز در نظر گرفته شده برای توزیع در ماه محرم و صفر تقریبا ۳۰ درصد زیر قیمت بازار است.

روغن نباتی در ماه محرم و صفر قرار است ۱۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و قیمت مشخصی برای آن اعلام نشده. در حال حاضر آنطور که سامانه ۱۲۴ می‌گوید، قیمت مرغ روغن مایع در بطری‌های ۸۱۰ گرمی شش هزار و ۱۵۰ تومان است و حلب‌های ۴.۵ کیلوگرمی روغن جامد باید ۳۲ هزار تومان فروخته شود. همچنین حلب‌های ۱۶ کیلویی روغن جامد ۱۱۲ هزار تومان قیمت دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خودروسازی فردا
مدیران خودرو
بیمه دی

آخرین اخبار