کد خبر : 8837
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 نوامبر 2018 - 10:51

۱۲ بانک و عمده صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نشده‌اند

۱۲ بانک و عمده صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نشده‌اند

محمد حسین ادیب معتقد است در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم ، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را برنرخ ارز کمرنگ می کند. دیگر نظرات این پژوهشگر ریسک را در ادامه و در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ما بخوانید. تحریم بر صادرات نفت ایران چه تأثیری دارد ؟ ادیب : ترامپ اعلام کرد کاهش صادرات نفت ایران در سطحی اعمال می‌شود که باعث افزایش قیمت نفت نشود. اکنون وضع صادرات نفت جهان چگونه است ؟ ادیب :در چهار مورد صادرات نفت کاهش یافته و این کار اعمال تحریم علیه ایران را محدود می کند: ١-صادرات نفت ونزوئلا یک میلیون بشکه کاهش یافته است . ٢-صادرات نفت لیبی از یک میلیون بشکه به ۳۵۰ هزار بشکه کاهش یافته . ٣-صادرات نفت از طریق خط لوله از کانادا به آمریکا ، ۸۵ درصد کاهش یافته است. ۴-صادرات نفت از عربستان از ماه آینده ، ۵۰۰ هزار بشکه کاهش می یابد. در دور جدید تحریمها، بخش پتروشیمی تحریم نیست تحریم بخش پتروشیمی ایران در دور جدید تحریم ها چگونه است ؟ ادیب : در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را بر نرخ ارز کمرنگ می کند. هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست تحریم ها بر صنایع ارز محور ایران چه تأثیری دارد ؟ ادیب : به استثنای ۷ کارخانه سیمان و فولاد مبارکه، هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست. شرکتهایی تحریم شدند که بنا بود فعالیت اقتصادی را کنار بگذارند تحریم بخش دفاعی ایران چگونه است ؟ ادیب : برای پاسخ به این سوال به بخشهایی از مصاحبه وزیر دفاع ایران اشاره می کنم: «فعالیت‌‌های اقتصادی بخش‌های مرتبط با نیروهای مسلح[…]

محمد حسین ادیب معتقد است در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم ، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را برنرخ ارز کمرنگ می کند.

دیگر نظرات این پژوهشگر ریسک را در ادامه و در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ما بخوانید.

تحریم بر صادرات نفت ایران چه تأثیری دارد ؟

ادیب : ترامپ اعلام کرد کاهش صادرات نفت ایران در سطحی اعمال می‌شود که باعث افزایش قیمت نفت نشود.

اکنون وضع صادرات نفت جهان چگونه است ؟

ادیب :در چهار مورد صادرات نفت کاهش یافته و این کار اعمال تحریم علیه ایران را محدود می کند:

١-صادرات نفت ونزوئلا یک میلیون بشکه کاهش یافته است .

٢-صادرات نفت لیبی از یک میلیون بشکه به ۳۵۰ هزار بشکه کاهش یافته .

٣-صادرات نفت از طریق خط لوله از کانادا به آمریکا ، ۸۵ درصد کاهش یافته است.

۴-صادرات نفت از عربستان از ماه آینده ، ۵۰۰ هزار بشکه کاهش می یابد.

در دور جدید تحریمها، بخش پتروشیمی تحریم نیست

تحریم بخش پتروشیمی ایران در دور جدید تحریم ها چگونه است ؟

ادیب : در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را بر نرخ ارز کمرنگ می کند.

هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست

تحریم ها بر صنایع ارز محور ایران چه تأثیری دارد ؟

ادیب : به استثنای ۷ کارخانه سیمان و فولاد مبارکه، هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست.

شرکتهایی تحریم شدند که بنا بود فعالیت اقتصادی را کنار بگذارند

تحریم بخش دفاعی ایران چگونه است ؟

ادیب : برای پاسخ به این سوال به بخشهایی از مصاحبه وزیر دفاع ایران اشاره می کنم: «فعالیت‌‌های اقتصادی بخش‌های مرتبط با نیروهای مسلح اکثرا واگذار شده و یا در حال واگذاری است. همانگونه که قبلاً گفته شده است برابر سیاست‌های اتخاذ شده و در راستای اصل ۱۴۷ قانون اساسی، نیروهای مسلح در زمان صلح از ظرفیت‌های خود برای سازندگی و توسعه کشور استفاده خواهند کرد. براساس تدابیر اتخاذ شده، فعالیت‌های اقتصادی بخش‌های مرتبط با نیروهای مسلح مثل بنیادهای تعاون ساماندهی شده و اکثر آنان واگذار شده و یا در حال واگذاری است.»

نکته مهم براین اساس این است که محور شرکت‌هایی که تحریم شده اند ،شرکت‌هایی که قرار است فعالیت اقتصادی را کنار بگذارند و این عجیب است، شرکتهایی که قرار است فعالیت را کنار بگذارند تحریم می شوند.

تحریم به بخش بانکی صادرات نفت آسیب نمی زند

تحریم های امریکا چه اثری روی بخش بانکی صادرات نفت دارد ؟

ادیب : بانک ملت تحریم شد و نظر به اینکه بانک ملت، امور بانکی شرکت نفت را انجام می داد این می توانست باعث اخلال شود اما در چند سال اخیر بانک خاورمیانه ، به خدمات بانکی در بخش نفت پرداخته و اخلال را جبران می کند . بانک خاورمیانه از شمول تحریم خارج شد ، تحریم به بخش بانکی صادرات نفت آسیب نمی زند.

۱۲ بانک ایرانی تحریم نشده اند

چه بانکهایی تحریم نشدند ؟

ادیب : دوازده بانک تحریم نشدند و فعالیت بانکی در چهار چوب سوئیفت به وسیله این ١٢ بانک اخلالی در تجارت خارجی ایجاد نمی کند، اتفاقا بانکهایی که تحریم شدند با بازل ٣ مشکل دارند. بازل ٣ مقررات جهانی بانکداری است که بانکهای ایرانی با آن مشکل دارند و حتی اگر تحریم نباشند نیز امکان مراوده بانکی کم است. بانکهایی که تحریم نشدند مشکل کمتری با بازل ٣ دارند و بانکهایی که تحریم شدند بیشتر با بازل ٣ مشکل دارند.

در دور قبلی تحریم، کاهش صادرات نفت ایران سمبولیک بود

صادرات نفت با تحریم چگونه است ؟

ادیب : صادرات نفت در سال ٩١ هم مشمول تحریم شد و آمارهای جهانی که حجم صادرات نفت ایران را اعلام می کرد از کاهش صادرات نفت به ١.٣ میلیون بشکه در سال ٩١ حکایت داشت ، اما صحیح ترین منبع برای اعلام صادرات نفت ایران ، نماگرهای بانک مرکزی است که آمار صادرات نفت ایران را بر اساس پول واریزی به خزانه منعکس می کند، این نماگر در سال ۱۳۹۰ نشان می دهد که صادرات نفت ایران ٢ میلیون بشکه است و در سال ١٣٩١ بالغ بر ١.٩ میلیون بشکه ، یعنی فقط ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است، یعنی در دور قبلی تحریم ، کاهش صادرات نفت ایران ، سمبولیک بود.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.