تاکید بر آزادسازی منابع ارزی در کره جنوبی/ بررسی نحوه استفاده از منابع بانکی ایران در ژاپن

تاکید بر آزادسازی منابع ارزی در کره جنوبی/ بررسی نحوه استفاده از منابع بانکی ایران در ژاپن

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: امروز ۴ اسفند ماه ۹۹ به درخواست سفارت خانه های کره جنوبی و ژاپن در تهران، ملاقات های جداگانه‌ای با سفرای دو کشور یاد شده داشتم. در دیدار با سفیر کره در خصوص نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع ارزی بانک مرکزی در کره جنوبی، به مقاصد مورد نظر، توافق شد و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص میزان منابع مورد انتقال و بانک‌های مقصد به طرف کره ای اعلام شد.ضمن استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی تأکید کردم، اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشورها و افزایش همکاری‌ها استقبال می کند، اما پیگیری‌های حقوقی این بانک به منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانکهای کره‌ای در سالهای اخیر به قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره ای باید تلاش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود.دردیدار با سفیر ژاپن نیز به نماینده ژاپن تاکید کردم کشورهای دوست می بایست فارغ از فشارهای سیاسی به همکاری با یکدیگر اهتمام ورزند. طرف ژاپنی باید در خصوص استفاده ایران از منابع ارزی خود و انتقال آنها به سایر مبادی مورد نیاز بانک مرکزی ایران ابتکار عمل داشته باشد. سفیر ژاپن در ایران نیز ضمن قدردانی از تلاش بانک مرکزی برای تسریع در پرداخت بدهی های شرکت های ایرانی به طرف های ژاپنی، پیشنهاد استفاده از منابع موجود برای خرید واکسن کرونا را مطرح و براهتمام سفارت ژاپن در ایجاد ارتباط بین بانک‌های مرکزی دو کشور به منظور پیشبرد بهتر امور و حل مسایل بانکی تاکید کرد.

چک‌های برگشتی کم شد/ کدام‌ استان‌ها بیشترین آمار چک وصولی را دارند؟

چک‌های برگشتی کم شد/ کدام‌ استان‌ها بیشترین آمار چک وصولی را دارند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۸۸۵ هزار میلیارد ریال در دی ماه ۹۹ در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۰٫۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۹۱۷ هزار میلیارد ریال مبادله شد. در دی ماه سال جاری ۴۸٫۹ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ۳۰٫۱ درصد، ۱۱ درصد و ۷٫۸ درصد بیش‌ترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنین ۶۱٫۹ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۴۸٫۷ درصد)، اصفهان (۷٫۲ درصد) و خراسان رضوی (۶ درصد) مبادله شده است که بیش‌ترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. چک‌های وصولیحدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۱۶۷۶ هزار میلیارد ریال در دی‌ ماه ۹۹ در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹٫۴ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۳٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹۲ درصد و ۸۸٫۹ درصد وصول شده اسـت. درصـد تعداد و مبلـغ چک‌های وصول شده در آذرماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۹۰٫۶ درصد و ۸۷٫۵ درصد و در دی ماه ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۹۱٫۸ درصد و ۸۹٫۹ درصد بوده است. تاکید بر آزادسازی منابع ارزی در کره جنوبی/ بررسی نحوه استفاده از منابع بانکی ایران در ژاپندر دی ماه ۹۹ در استان تهران حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۸۲۵ هزار میلیارد[…]

تغییر مدیرعامل بانک دی

تغییر مدیرعامل بانک دی

برات کریمی، مدیرعامل بانک دی شد. به گزارش خبرنگار جیب نیوز، برات کریمی که پیش تر عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بود؛ مدیرعامل جدید بانک دی شد. برات کریمی متولد ۱۳۴۱ و فارغ التحصیل رشته مدیریت است. کریمی از نیروهای باسابقه بانک ملی بوده و دارای سوابقی چون معاون مدیرعامل بانک ملی ایران در امور شعب، مدیریت امور غرب بانک ملی، مدیریت امور استان تهران، ریاست اداره امور استان‌های گلستان و مازندران و ریاست شعبه مرکزی تهران بوده است.

تغییر مدیران بانکی اصلاحاتی چشمگیر در ساختار اقتصادی در برنخواهد داشت

تغییر مدیران بانکی اصلاحاتی چشمگیر در ساختار اقتصادی در برنخواهد داشت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ممکن است با تغییر مدیران نظام بانکی، اصلاحاتی جزئی حاصل شود ولی این تغییرات مسلما چشمگیر نخواهد بود. حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک درباره تاثیر تغییرمدیران بانکی در اصلاح ساختار اقتصادی کشور بیان کرد: خود نظام بانکی، نیازمند اصلاح قانون، رویه ها و آیین نامه‎ها است و صرفا نیاز به تغییر مدیران بانکی نیست. وی ادامه داد: حالا ممکن است با تغییر مدیران در نظام بانکی، اصلاحاتی هرچند جزئی حاصل شود ولی این تغییرات مسلما چشمگیر نخواهد بود، مهم این است که روش کاری بانک‌ها اصلاح شود و البته اساسی تر از اصلاح بانک‌های تجاری و عامل؛ روش سیاست‌های پولی کشور است. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: سیاست‌های پولی فعلی،مدام به افزایش سطح نقدینگی در کشور کمک می کنند. طی سال جاری از فروردین ماه تا یک ماه قبل، حجم نقدینگی کشور ۲۵ درصد رشد کرده است و این خود منشا و اساس مشکلات کشور است. حجت الاسلام مصباحی مقدم یادآور شد: غیر از تغییر مدیران بانکی در سطح گسترده، کارهای مهمتری برای انجام وجود دارد مانند همین سود بانکی که هم اکنون به شکلی گرفته می‌شود که شیوه بانکداری ربوی است و این روند باید اصلاح شود و این فرقی نمی کند که چه مدیری روی کار باشد . رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: هر بنیاد و الگویی که در سیستم بانکی مورد استفاده قرار می‎گیرد، مسلما آثار خود را دارد و نباید از نقش بانک مرکزی هم غافل شویم و علاوه بر بانک‌ها ، نقدینگی زیاد موجود، نیز ام المصائب است که باید فکری برای آن کنیم.

۵ دستور همتی برای خرید سهام بانک‌ها

۵ دستور همتی برای خرید سهام بانک‌ها

رئیس کل بانک مرکزی: بر اساس دستورالعمل نحوه تملک سهام بانکها، تملک بیش از ۳۳درصد سهام بانک، برای هرمالک واحد (اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای روابط مالی، خویشاوندی، نیابتی، وکالتی یا مدیریتی) ممنوع است. تملک سهام بین ۱۰ تا ۳۳ درصد صرفاً با تأیید بانک مرکزی مقدور می باشد. سهامداران عمده بایستی، تاپایان سال،نسبت به تعیین تکلیف میزان مجاز سهامداری اقدام و نسبت به واگذاری سهام مازاد خود اقدام نمایند. از آن پس، نسبت به سود توزیع شده سهام مازاد و حق تقدم فروش رفته آن، ۱۰۰ درصد مالیات تعلق گرفته و حق رأی آن در مجامع نیز در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می گیرد. بانک مرکزی اختیار ابطال سهام بیش از ۱۰درصد را، با تصویب هیئت انتظامی، دارا است و برنامه اش جلوگیری از تأمین مالی ترجیحی مالک واحد است.