تغییر مدیرعامل بانک دی

تغییر مدیرعامل بانک دی

برات کریمی، مدیرعامل بانک دی شد. به گزارش خبرنگار جیب نیوز، برات کریمی که پیش تر عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بود؛ مدیرعامل جدید بانک دی شد. برات کریمی متولد ۱۳۴۱ و فارغ التحصیل رشته مدیریت است. کریمی از نیروهای باسابقه بانک ملی بوده و دارای سوابقی چون معاون مدیرعامل بانک ملی ایران در امور شعب، مدیریت امور غرب بانک ملی، مدیریت امور استان تهران، ریاست اداره امور استان‌های گلستان و مازندران و ریاست شعبه مرکزی تهران بوده است.

تغییر مدیران بانکی اصلاحاتی چشمگیر در ساختار اقتصادی در برنخواهد داشت

تغییر مدیران بانکی اصلاحاتی چشمگیر در ساختار اقتصادی در برنخواهد داشت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ممکن است با تغییر مدیران نظام بانکی، اصلاحاتی جزئی حاصل شود ولی این تغییرات مسلما چشمگیر نخواهد بود. حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک درباره تاثیر تغییرمدیران بانکی در اصلاح ساختار اقتصادی کشور بیان کرد: خود نظام بانکی، نیازمند اصلاح قانون، رویه ها و آیین نامه‎ها است و صرفا نیاز به تغییر مدیران بانکی نیست. وی ادامه داد: حالا ممکن است با تغییر مدیران در نظام بانکی، اصلاحاتی هرچند جزئی حاصل شود ولی این تغییرات مسلما چشمگیر نخواهد بود، مهم این است که روش کاری بانک‌ها اصلاح شود و البته اساسی تر از اصلاح بانک‌های تجاری و عامل؛ روش سیاست‌های پولی کشور است. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: سیاست‌های پولی فعلی،مدام به افزایش سطح نقدینگی در کشور کمک می کنند. طی سال جاری از فروردین ماه تا یک ماه قبل، حجم نقدینگی کشور ۲۵ درصد رشد کرده است و این خود منشا و اساس مشکلات کشور است. حجت الاسلام مصباحی مقدم یادآور شد: غیر از تغییر مدیران بانکی در سطح گسترده، کارهای مهمتری برای انجام وجود دارد مانند همین سود بانکی که هم اکنون به شکلی گرفته می‌شود که شیوه بانکداری ربوی است و این روند باید اصلاح شود و این فرقی نمی کند که چه مدیری روی کار باشد . رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: هر بنیاد و الگویی که در سیستم بانکی مورد استفاده قرار می‎گیرد، مسلما آثار خود را دارد و نباید از نقش بانک مرکزی هم غافل شویم و علاوه بر بانک‌ها ، نقدینگی زیاد موجود، نیز ام المصائب است که باید فکری برای آن کنیم.

۵ دستور همتی برای خرید سهام بانک‌ها

۵ دستور همتی برای خرید سهام بانک‌ها

رئیس کل بانک مرکزی: بر اساس دستورالعمل نحوه تملک سهام بانکها، تملک بیش از ۳۳درصد سهام بانک، برای هرمالک واحد (اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای روابط مالی، خویشاوندی، نیابتی، وکالتی یا مدیریتی) ممنوع است. تملک سهام بین ۱۰ تا ۳۳ درصد صرفاً با تأیید بانک مرکزی مقدور می باشد. سهامداران عمده بایستی، تاپایان سال،نسبت به تعیین تکلیف میزان مجاز سهامداری اقدام و نسبت به واگذاری سهام مازاد خود اقدام نمایند. از آن پس، نسبت به سود توزیع شده سهام مازاد و حق تقدم فروش رفته آن، ۱۰۰ درصد مالیات تعلق گرفته و حق رأی آن در مجامع نیز در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می گیرد. بانک مرکزی اختیار ابطال سهام بیش از ۱۰درصد را، با تصویب هیئت انتظامی، دارا است و برنامه اش جلوگیری از تأمین مالی ترجیحی مالک واحد است.

جزئیات سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق

جزئیات سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق

همتی درباره سفر رئیس جمهوری ایران به عراق گفت: با روندی که در روابط اقتصادی و تجاری ایران و عراق می بینم و آنچه که با سایر همسایگان نظیر ترکیه، آذربایجان، افغانستان و…درحال شکل گیری است می توانم خبر از شکل گیری یک تحول در ترکیب کالاها و خدمات صادراتی و مقاصد تجاری ایران بدهم. شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است و به تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور می باشد. حذف دلار درمبادلات منطقه ای و جهانی ایران با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری ایران است. وجود محدودیت در مبادلات پولی ایران و عراق به خاطر تحریم های آمریکا علیه ایران، پیچیدگی روابط بانکی دو کشور را زیاد کرده است.

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

بر اساس تصمیم شورای پول و اعتبار، بانک‌ها از فردا اول بهمن ۹۷ اجازه پرداخت سود روزشمار به سپرده‌های کوتاه‌مدت را نخواهند داشت و معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌یابد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  بر اساس بخشنامه بانک مرکزی که اول دیماه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، از فردا اول بهمن ماه ۹۷ بانک‌ها حق ندارند به سپرده‌های کوتاه‌مدت سود روزشمار پرداخت کنند و باید ضوابط جدید را برای پرداخت سود به این سپرده‌ها رعایت کنند. براساس مصوبه شورای پول و اعتبار از این پس، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌یابد. همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد سالانه است. هدف اعضای شورای پول و اعتبار از تصویب این طرح کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی بوده است؛ بانک مرکزی معتقد است این طرح منافع خیلی از سوداگران را به خطر می‌اندازد. موضوع مهم دیگر در بخشنامه سودی بانک مرکزی این است که سود سپرده‌های کوتاه‌مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده‌گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه انجام نشده باشد. قبلاً بانک‌ها حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه به حساب سپرده گذاران پرداخت می‌کردند. اما در این بخشنامه که برگرفته از تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار است، تأکید شده که حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای  محاسبه سود آن ماه در نظر گرفته شود. بانک مرکزی البته در این بخشنامه خط و نشان جدی برای بانکدارها کشیده و هشدار داده که درصورت تخلف در پرداخت سود به سپرده های کوتاه مدت با آنها برخورد جدی خواهد شد. در بخشنامه بانک مرکزی به بانک ها آمده است که این بانک علاوه بر رصد عملکرد شبکه بانکی در این خصوص، نحوه عمل شرکت های پشتیبانی[…]